Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Georgiában a rendőrség erőszakkal oszlatta szét a választások megismétlését követelő tüntetőket


A georgiai rendőrök erőszakot vetettek be a tiltakozók ellen Tbilisziben 2024. november 19-én
A georgiai rendőrök erőszakot vetettek be a tiltakozók ellen Tbilisziben 2024. november 19-én

A georgiai rendőrség erőszakkal oszlatott fel egy napok óta tartó tiltakozást a tbiliszi állami egyetemen: több embert letartóztattak, és lebontották azokat a sátrakat, ahol az új választásokat követelő tüntetők találtak menedéket a hideg elől.

Az ellenzéki tiltakozók a parlamenti választások megismétlését követelték: széles körű csalásra és orosz befolyásra hivatkoztak az október 26-i szavazáson, amelyet a 2012 óta hatalmon lévő, Moszkva-barát Georgiai Álom nyert meg.

A Szabad Európa tbiliszi tudósítóinak videófelvételein látható, ahogy a rendőrök a földre rángatják az embereket, köztük nőket, és megverik, majd elviszik őket. Az őrizetbe vettek között volt Szergi Baramidze, a Mtavari ellenzéki csatorna operatőre, akit ütlegeltek, és összetörték a kameráját.

A hírek szerint sokan megsérültek a rendőri akciókban.

Tbilisziben a választások óta folytatódnak a tiltakozások. November 17–18-án a tüntetők átvonultak Tbiliszi központján, elzárva az egyik fő sugárutat, majd sátrakat állítottak fel és hálózsákokat terítettek ki a belvárosban.

Azok közül, akiket november 19-én őrizetbe vettek és a Belügyminisztériumba vittek, néhányat később szabadon engedtek. Köztük volt Maja Gogidze, az ellenzéki Lelo politikai csoport tagja, aki beszámolt a Szabad Európának a megpróbáltatásairól. „Hirtelen sikolyt hallottam, ahogy elkezdték egyenként rángatni és elhurcolni a tüntetés résztvevőit. (…) A rendfenntartók csoportosan léptek fel, megragadtak egy tüntetőt, elrángatták, majd a következőhöz léptek. (…) Láttam, hogy egy fiatal fiút vonszolnak az aszfalton. Rohantam, hogy segítsek neki. Elrángattak onnan, és hirtelen szembetaláltam magam egy tüntetővel, akinek vérben úszott az arca. A rendőrök (…) a levegőbe emeltek és egy kocsiba tettek.”

Szalome Zurabicsvili elnök, aki támogatja a tüntetőket, és nem volt hajlandó elismerni az eredményeket, azt mondta, hogy november 19-én keresetet nyújt be az alkotmánybírósághoz, megtámadja a bejelentett választási eredményeket. „Holnap reggel keresetet fogok benyújtani az alkotmánybíróságon a választási elvek megsértése miatt – mondta november 18-i sajtótájékoztatóján, bár hozzátette, hogy csekély a remény a sikerre. – Nem mintha hinnék az alkotmánybíróságban – mindannyian tudjuk, hogy ebben az országban egyetlen intézmény sem független többé, és ezt többször be is bizonyították.”

„Jelezni kell, hogy az országban egyetlen jogi vita sem maradhat kétségbevonhatatlan”, az igazságszolgáltatás résztvevőinek pedig lehetőséget kell adni arra, hogy nyíltan kimutassák a lelkiismeretüket – tette hozzá.

Georgia elnöke: A választásokat manipulálhatták, a Nyugatnak rendkívüli nyomást kell gyakorolnia
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:01:04 0:00

Megismételte, hogy nem ismeri el legitimnek a választásokat és szükségesnek tartja az új szavazást, de csak nemzetközi partnerek segítségével létrehozott, új választási szervezetekkel.

Diákcsoportok kiáltványban ítélték el a vitatott, október 26-i választásokat. A november 17-i nyilatkozat szerint „a választások szisztematikus meghamisítása a kormány által a Georgiai Álom párt durva próbálkozását mutatja az ellenőrzés megszerzésére az állam felett”.

A legfrissebb tiltakozások azután törtek ki, hogy a georgiai Központi Választási Bizottság (CEC) november 16-án a széles körű csalásokról és orosz beavatkozásról szóló vádak ellenére jóváhagyta a múlt havi, vitatott választások eredményét. A hivatalos eredmények szerint a Georgiai Álom a szavazatok 53,93 százalékát szerezte meg, szemben az ellenzéki szövetség 37,79 százalékával.

A központi választási bizottság viharos ülésen hirdette ki az eredményt, amely rövid időre félbeszakadt, miután Davit Kirtadze, az ellenzék képviselője fekete folyadékkal fröcskölte le a bizottság vezetőjét, Giorgi Kalandarisvilit, akit „sötét foltnak” nevezett.

Kirtadze tiltakozásával a szavazáshoz használt tollak tintájára utalt, amely átütött néhány szavazólap hátoldalán a vékony papíron. Az ellenzék szerint ez veszélyeztette az október 26-i szavazás titkosságát.

Georgia Európa-párti ellenzéke bojkottálta az új parlamentet, lemondott október 26-án szerzett mandátumairól széles körű csalásra és orosz beavatkozásra hivatkozva. Az EU és más nyugati tisztviselők komoly kétségeiket fejezték ki a választásokkal és az érzékelt szabálytalanságokkal kapcsolatban.

Georgia tavaly óta az Európai Unió tagjelöltje, de a külföldi befolyásról szóló törvény és az LMBTQ-ellenes intézkedések gátolják törekvését.

Az Egyesült Államok júliusban bejelentette, hogy figyelmeztetésül felfüggeszt egy több mint 95 millió dolláros támogatást a georgiai kormánynak, mert visszafejleszti a demokráciát.

XS
SM
MD
LG