Az orosz állami gázipari óriáscég, a Gazprom közölte, hogy felfüggesztette a gázszállítást Európába az Ukrajnát átszelő vezetéken, miután az ukrán kormány nem újította meg a még az orosz invázió előtt aláírt tranzitszerződést.
A Gazprom Telegram-csatornáján január 1-jén közzétett bejelentés szerint a lépés várhatóan nem okoz azonnal komoly problémát a legtöbb európai vásárló számára, mivel sok ország évek óta erőfeszítéseket tesz, hogy leváljon az orosz gázról. Szlovákia és Ausztria ellátása jelenleg a Török Áramlaton – a Szerbián át Magyarországra vezető gázvezetékágán – keresztül történik.
Moldovát érzékenyen érinti a gázstop
Az országban múlt hónapban rendkívüli állapotot hirdettek a Moszkva és Kijev közötti tranzitszerződés lejártára számítva. A Dnyeszter Menti Köztársaság szakadár régiójában található, orosz gázzal fűtött nagy erőmű január 1-jén megkezdte a leállást. Üzemeltetője, a Tyirasztyeploenyergo közölte, hogy a kórházak kivételével leállítja a központi fűtést és a melegvíz-ellátást a régió összes háztartásában és adminisztratív épületében.
Nem világos, hogy volt-e fennakadás az áramszolgáltatásban, amellyel az erőmű Moldova többi részén látja el.
Az ukrán energiaügyi miniszter történelmi eseménynek nevezte az orosz gáztranzit leállítását, hozzátéve, hogy Oroszország elveszíti piacait, és pénzügyi veszteségeket fog elszenvedni.
A szovjet korszakból származó gázvezeték, amely Szibériából szállított gázt az orosz határ menti városba, Szudzsába, majd Ukrajnába, az utolsó jelentősebb üzemben lévő gázvezeték volt, miután 2022 végén megsemmisült a tenger alatti Északi Áramlat.
Ukrajna az orosz invázió miatt felfüggesztette egy másik vezeték üzemeltetését is, amely Belaruszon keresztül szállított gázt Lengyelországba.
Az uniós tagországokban egyelőre nem várható hiány
Oroszország korábban az Európai Unió földgázának valamivel kevesebb mint felét szállította, de az EU 2022 februárja után drasztikusan csökkentette az importot. Sok európai fogyasztó alternatív forrásokhoz fordult, például az Egyesült Államokból és Katarból, illetve Norvégiából származó cseppfolyós földgázt vett.
Az osztrák energiaügyi minisztérium közölte, hogy az Olaszországon és Németországon keresztül áramló gáz beszerzésének, valamint a tárolókonténerek feltöltésére tett korábbi erőfeszítéseknek köszönhetően garantált az ellátás.
Szlovákiában – amelynek miniszterelnöke, Robert Fico pár napja Moszkvában tárgyalt Putyin orosz elnökkel – szintén nem várható hiány, bár a kormány szerint az alternatív ellátás 177 millió euró (184 millió dollár) többletköltséget jelent. A gázáramlás leállása után néhány órával közzétett nyilatkozatában Fico azt jósolta, hogy a lépés drasztikus hatással lesz az Európai Unió országaira, Oroszországra azonban nem.
Magyarország és más országok továbbra is kapnak orosz gázt délről, a fekete-tengeri Török Áramlat vezetéken keresztül.
A leállás azt jelenti, hogy Ukrajna évi nyolcszázmillió dollár körüli tranzitdíjról mond le, a Gazprom csaknem ötmilliárd dollárt veszít.
„Az európai gázinfrastruktúra elég rugalmas ahhoz, hogy nem orosz eredetű gázt biztosítson Közép- és Kelet-Európának alternatív útvonalakon. 2022 óta jelentős új folyékonyföldgáz-importkapacitással erősítették meg” – mondta Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök múlt héten élesen bírálta a szlovák kormányfőt moszkvai tárgyalása miatt, Robert Fico pedig azzal fenyegetőzött, hogy megszakítja Ukrajna áramellátását a téli hónapokban, mert Kijev nem újítja meg a gáztranzitszerződést. Zelenszkij azzal vádolta Ficót, hogy megrendelést kapott Moszkvától, hogy kárt okozzon Ukrajnának, amelynek infrastruktúráját, erőműveit és energiahálózatát az orosz erők támadják.