Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Gárdonyi olajszennyezés: Izolációs falat épít a Mol, hogy megakadályozza a továbbterjedést


A Mol már szeptemberben érzékelt nyomásvesztést, de csak október közepére sikerült megtalálniuk a sérült szakaszt,
A Mol már szeptemberben érzékelt nyomásvesztést, de csak október közepére sikerült megtalálniuk a sérült szakaszt,

A Mol tavaly októberben észlelt repedést a Százhalombattát Péccsel összekötő vezeték gárdonyi szakaszán, a település zártkerti részén. Csaknem félmillió liter gázolaj folyt a talajba. Az olajtársaság azt ígéri, hogy a résfal kialakítása után teljes körű helyreállítást és kártalanítást végez.

Az izolációs fal építése során a szakemberek 1,3 méter átmérőjű, körülbelül 27 méter mély, egymással átfedésben lévő furatokat készítenek, a furatban a fellazított talajt vízzel kevert cement, bentonit zaggyal töltik ki. Ez az anyag vízzáró réteget alkot, gátolva a szennyezés esetleges továbbterjedését.

Az olajtársaság közleményében idézik Tamás Csabát, a kivitelezést végző cég, a Békés Drén vezetőjét, aki szerint az izolációs falra azért van szükség, mert a talajba jutott üzemanyag egy 15-17 méter mélyen fekvő agyagos rétegen (ún. „fekü”) terül szét. Ennek enyhe lejtése miatt a szennyezés lassú, de folyamatos mozgása a jövőben nem kizárható. „A legmegbízhatóbb megoldás egy folyadékzáró izolációs fal, amely az üzemanyag és a felszín alatti víz áramlási irányát egyaránt figyelembe veszi”.

Azt írják, hogy a szennyezés egy 30-40 méter sugarú kört érint és nem terjedt tovább, az újabb technológia használatának is az a célja, hogy ez hosszútávon is biztosított legyen. Az elmúlt hónapokban egy automatizált rendszert állítottak üzembe a talajba került üzemanyag eltávolítására, ez naponta 700-1300 liter üzemanyagot távolít el a talajból, közben folyamatosan dolgoznak a szennyezés felszámolásán és a terület helyreállításán. Azt írják, hogy eddig összesen közel száz köbméter üzemanyagot sikerült kitermelni.

A Mol tájékoztatása szerint az izolációs fal felépítése mintegy fél milliárd forintba kerül, a teljes kármentesítésre fordított összeg a milliárdos nagyságrendet is meghaladhatja. A fal kiépítése nagyjából egy hónapig tart, az előkészítő munkálatokkal és a helyreállítással együtt g összesen mintegy 2,5 hónapot vesz igénybe. A résfal kialakítását követően a Mol teljes körű helyreállítást és kártalanítást végez – áll a közleményben.

Ahogy arról a Szabad Európa is beszámolt, a Mol tavaly októberben észlelt repedést a Százhalombattát Péccsel összekötő vezeték gárdonyi szakaszán, amely a település zártkerti részét érintette. Csaknem félmillió liter gázolaj folyt a talajba; számításaink szerint ez nagyjából tizenhat tartálykocsi kapacitásának felel meg.

Horányi Tibor gárdonyi független önkormányzati képviselő, az Alba Natura helyi civil szervezet elnöke, környezetgazdálkodási mérnök januárban arról beszélt szerkesztőségünknek, hogy a Mol már szeptemberben érzékelt nyomásvesztést, de csak október közepére sikerült megtalálniuk a sérült szakaszt, október 16-án vonultak ki a területre, akkor kezdték el a vezeték feltárását és a sérült rész cseréjét.

A gárdonyi önkormányzat október 18-án tájékoztatta a lakosságot, hogy a zártkerti részen megsérült a föld alatti üzemanyag-szállító vezeték, szivárgott belőle az üzemanyag.

Az Alba Natura Civil Alapítvány április végére hívott össze lakossági fórumot, hogy tájékoztassa helyieket a szennyezés friss fejleményeiről.

  • 16x9 Image

    Fazekas Pálma

    Fazekas Pálma a Szabad Európa budapesti irodájának hírszerkesztője. Csaknem harminc éve dolgozik újságíróként, elsősorban hírek, hírműsorok szerkesztőjeként, hírszerkesztőségek vezetőjeként. A nyomtatott és az elektronikus sajtó szinte minden területén dolgozott, így a Kurírnál, az Interpress Magazinnál, a Magyar Rádióban, a Westelnél, a Magyar Televízióban, az InfoRádióban, az Origóban és az Infostartnál is.  

XS
SM
MD
LG