A vasárnapi német választást megnyerő jobbközép szövetség vezetője hangsúlyozta, hogy biztonsági értelemben Európa függetlenségre törekszik az Egyesült Államoktól, és kételyeit fejezte ki a NATO jövőjével kapcsolatban.
„Számomra abszolút prioritás lesz Európa mielőbbi megerősítése, hogy lépésről lépésre valóban függetlenné válhassunk az Egyesült Államoktól a védelem kérdésében – húzta alá Friedrich Merz az első eredmények közzététele után. Hozzátette: – Egyáltalán nincsenek illúzióim annak kapcsán, ami Amerikától várható. (…) Donald Trump múlt heti kijelentései után világos, hogy az amerikaiaknak nagyrészt közömbös Európa sorsa – emelte ki a többi pártvezetővel folytatott televíziós beszélgetésen. – Rendkívül kíváncsian várom, hogyan alakul a június végi NATO-csúcs. Vajon még mindig a NATO-ról fogunk-e beszélni a jelenlegi formájában, vagy gyorsan létre kell hoznunk egy önálló európai védelmi képességet?” – tette fel a kérdést.
A konzervatív CDU/CSU a hivatalos adatok szerint a voksok körülbelül 28,5 százalékával végzett az élen, ami nem elég ahhoz, hogy egyedül alakítson kormányt, ugyanakkor nagy megkönnyebbülést jelentett számos európai uniós tagországban és Németországban, hogy az eredmények lehetővé teszik a második helyre 20,8 százalékkal befutó, szélsőjobboldali AfD távol tartását a hatalomtól.
Ehhez kapcsolódóan: Vacsorával ünnepelte meg az AfD és a Fidesz a két párt leendő szövetségét Budapesten
Lehetséges koalíciós partner Olaf Scholz leköszönő kancellár balközép SPD-je, amely az előző választáshoz képest közel tíz százalékpontot veszítve 16,4 százalékot szerzett, illetve a zöldpárt, amely 11,6 százalékkal a negyedik lett.
Scholz valószínűleg ügyvezető kancellárként a helyén marad, amíg nem alakul meg az új kormány.
A transzatlanti szövetségen belül mutatkozó feszültségek ellenére Trump üdvözölte az eredményeket, és azt írta a közösségi oldalán, hogy a konzervatívok győzelme „nagy nap Németország számára. (…) Az Egyesült Államokhoz hasonlóan Németország népe is belefáradt a józan ész nélküli politikába, különösen az energia és a bevándorlás terén” – szögezte le.
Keir Starmer brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök szintén gratulált a győzelemhez, egyúttal a fokozott európai biztonsági erőfeszítések szükségességét hangsúlyozták. „Várakozással tekintek az új kormánnyal folytatott együttműködés elébe, hogy elmélyítsük már most is erős kapcsolatainkat, fokozzuk közös biztonságunkat és biztosítsuk a növekedést mindkét országnak” – írta Starmer az X-en. A hétfőn Trumppal találkozó Macron pedig közölte: „Minden eddiginél elszántabbak vagyunk arra, hogy együtt nagy dolgokat érjünk el Franciaország és Németország számára, hogy egy erős és szuverén Európáért dolgozzunk. (…) Ebben a bizonytalan időszakban egységesen állunk a világ és a kontinens előtt álló kihívások előtt.”
Ehhez kapcsolódóan: Mennyit számít Orbán Viktor a német választási kampányban?
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is gratulált Merznek, illetve kifejtette, hogy „Európának képesnek kell lennie megvédeni magát, fejleszteni az iparát és elérni a szükséges eredményeket. (…) Európának közös sikerekre van szüksége; ezek a sikerek még nagyobb egységet hoznak.”
Az utóbbi napokban felmerült, hogy a harcok esetleges beszüntetése után európai békefenntartó erőket telepíthetnének Ukrajnába. Ezzel kapcsolatban Merz azt mondta, hogy túl korai lenne még erről beszélni. „Én ugyanúgy látom a dolgot, mint Scholz kancellár. Ez jelenleg egyáltalán nem kérdés.” Scholz február 18-án azon álláspontjának adott hangot, hogy az erről szóló tárgyalások „teljességgel elhamarkodottak és rendkívül helytelenek”, amíg a háború tart.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a tervek szerint február 24-én Kijevbe látogat, hogy találkozzon Zelenszkijjel, ami jelzésértékű a támogatások jövője szempontjából.
Trump az elmúlt hetekben éles fordulatot hajtott végre az Egyesült Államok politikájában, és Ukrajnát, illetve Európát kihagyva közvetlen tárgyalásokba kezdett Oroszországgal, ami súlyos aggodalommal tölti el a szövetségeseket.
Elon Musk AfD-t támogató nyilatkozataira reagálva Merz kijelentette, hogy „a Washingtonból érkező beavatkozás nem kevésbé drámai és drasztikus, végső soron felháborító volt, mint azok, amelyeket Moszkvából láttunk. (…) Olyan nagy nyomás alatt vagyunk két oldalról, hogy az abszolút prioritásom jelenleg az, hogy egységet teremtsünk Európában” – tette hozzá.