Franciaország figyelmeztette és óvatosságra intette azon polgárait, akik muszlim többségű országba utaznak vagy ott élnek, beleértve Indonéziát, Bangladest, Irakot, és Mauritániát is. Arra kérik a francia állampolgárokat, kerüljék el azokat a tiltakozó megmozdulásokat, amelyeket a francia karikatúra ellen tartanak az érintett országokban. A törökországi francia nagykövetség is hasonló figyelmeztetést adott ki.
A Charlie Hebdo karikatúrái állnak a középpontban
Az ügy október 16-án kezdődött, amikor egy csecsen férfi Franciaországban lefejezte Samuel Paty tanárt, aki egy Mohamed prófétáról készült képregényt mutatott a diákoknak a sajtószabadságról szóló órán.
A karikatúrák eredetileg a Charlie Hebdo nevű szatirikus lapban jelentek meg, amelynek a szerkesztőségét 2015-ben fegyveresek támadták meg, és 12 ember megöltek. A vérfürdővel a prófétát ábrázoló karikatúrákat akarták megbosszulni. Az iszlám tiltja, istenkáromlásnak tartja Mohamed ábrázolását. A szunnita mecsetekben például egyáltalán nincsenek emberábrázolások, az épületek falait rendszerint a Korán verseivel díszítik.
A tanár lefejezése óta egész Franciaországban a szolidaritás jeleként bemutatják a kérdéses rajzokat, Emmanuel Macron francia elnök pedig azt mondta, hogy harcba száll az „iszlámista szeparatizmussal”.
Felháborodás kísérte Macron kijelentését
Október 27-én több tízezer ember vonult az utcára Bangladesben, a tiltakozók „Macron a béke ellensége” feliratú transzparensekkel tüntettek. Iránban a külügyminisztérium bekérette a francia nagykövethelyettest a karikatúrák miatt.
Recep Tayyip Erdoğan török elnök élesen kritizálta a francia elnök kijelentéseit, arra buzdított, hogy az emberek bojkottálják a francia termékeket, Macron elmeállapotát is megkérdőjelezte, és azzal vádolta Franciaországot, hogy iszlámellenes propagandát folytat.
Párizs visszahívta az ankarai nagykövetét, Pakisztánban pedig a parlament állásfoglalást fogadott el, amelyben azt sürgették, hogy az ország hívja vissza a párizsi nagykövetét.
Törökország még távolabb került az EU-tól
Az Európai Unió figyelmeztette Törökországot és Erdoğant, hogy a bojkott tovább hátraáltatja az ország már így is megfeneklett csatlakozási törekvéseit az Európai Unióhoz. Törökország 1987-ben csatlakozott a Európai Gazdasági Közösséghez és 2005-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val, azóta azonban a folyamat lényegében áll.
Szaúd-Arábia, amely az Iszlám legszentebb zarándokhelyeinek ad otthont, visszafogottan reagált az ügyre. „A szólásszabadság és a kultúra a tisztelet sarokköve kell hogy legyen, a toleranciáé és békéé, amely elutasítja azokat a tetteket, amelyek gyűlöletet, extrémizmust, erőszakot szülnek, és ellentétesek az közös együttéléssel” – nyilatkozta a szaúdi külügy egyik képviselője, aki hozzátette, az ország elítél mindenfajta terrorcselekményt.
Miközben a muszlim országok Franciaország fontos exportpartnerei, a hétvégén Jordániában, Kuvaitban és Katarban a kereskedők leszedték a francia termékeket a polcaikról.
A Reuters, AFP, AP és dpa közreműködésével.