Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Fogolycsere, ritkaföldfém-megállapodás, egyszemélyes tüntetés – ez történt az orosz–ukrán háború harmadik évfordulóján


Egy katona az orosz-ukrán háborúban Ukrajna elesett védőinek emlékfalánál Kijevben 2025. február 24-én
Egy katona az orosz-ukrán háborúban Ukrajna elesett védőinek emlékfalánál Kijevben 2025. február 24-én

Már majdnem kész a megállapodás, amely hozzáférést biztosít az Egyesült Államoknak országa ritkaföldfém-ásványaihoz az ukrán miniszterelnök-helyettes szerint; Ukrajnának van esélye arra, hogy 2030-ra az EU tagja legyen; Kanada Ukrajnának adja a befagyasztott orosz vagyont, Zelenszkij fogolycserét javasol, Nagy-Britannia újabb szankciókat jelentett be – válogatás a Szabad Európa angol nyelvű oldalán a háború harmadik évfordulóján publikált élő tudósítás híreiből.

Már majdnem kész a megállapodás, amely hozzáférést biztosít országa ritkaföldfém-ásványaihoz az Egyesült Államoknak – közölte Olha Sztefanisina ukrán miniszterelnök-helyettes a közösségi médiában. „A tárgyalások nagyon konstruktívak voltak, szinte minden kulcsfontosságú részletet véglegesítettünk” – mondta. A politikus Zelenszkij ukrán elnök előző napi kijelentésére – miszerint a megállapodáshoz amerikai biztonsági garanciákra lenne szükség – nem utalt.

„Kiállunk és ki fogunk állni önök mellett vállvetve a háborúban, a jövőbeni béketárgyalásokon, az újjáépítésben és az Európai Unió tagállamaként – mondta António Costa, az Európai Tanács elnöke Kijevben. – Csak Ukrajna döntheti el, hogy mikor teljesülnek a béketárgyalás megkezdésének feltételei. A béke nem lehet egyszerű tűzszünet, tartós megállapodásra van szükség; a béke nem jutalmazhatja az agresszort.”

Ehhez kapcsolódóan: Kijevi kormány: Már a végső fázisban járnak az ásványkincsekről szóló amerikai–ukrán tárgyalások

166 ezer halott orosz katona

Az ukrajnai háborúban elhunyt orosz katonák száma a becslések szerint meghaladja a 166 ezret. A hivatalos nyugati becslések – a Pentagon és a brit védelmi minisztérium – több mint hétszázezerre teszi a sebesültek számát. Ukrajnában legalább 46 ezer katona halt és mintegy 380 ezer sebesült meg a Volodimir Zelenszkij elnök által február elején idézett adatok szerint, bár ezek a számok a szakértők szerint alulbecsültek.

Egy puskát tartó kerekesszékes katona matricája látható Olekszandr Puzikovnak, az ukrán 127. dandár századosának szélvédőjén autózás közben az ukrajnai Harkivi területen 2025. február 3-án
Egy puskát tartó kerekesszékes katona matricája látható Olekszandr Puzikovnak, az ukrán 127. dandár századosának szélvédőjén autózás közben az ukrajnai Harkivi területen 2025. február 3-án

Egyszemélyes tüntetés Kazahsztánban

Kazahsztán legnagyobb városában egy orosz állampolgár egyszemélyes tüntetést rendezett Ukrajna támogatására. A demonstráció kevesebb mint húsz percig tartott – tudta meg a Szabad Európa kazah szerkesztősége. Timofej Morozov úgy döntött, hogy az orosz invázió harmadik évfordulóján szolidaritást vállal Ukrajnával. Kékkel és sárgával, az ukrán zászló színeivel írta fel transzparensére, hogy Ukrajna győzni fog, Oroszország szabad lesz, majd kiállt Almati központjában egy térre. Húsz perccel később rendőrök léptek oda hozzá, hogy figyelmeztessék: hagyja abba a tüntetést.

Zelenszkij fogolycserét javasol

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tömeges fogolycserére szólított fel Oroszországgal egy kijevi, az EU vezetőinek részvételével szervezett konferencián, ugyanakkor kétségeit fejezte ki a béketárgyalások kilátásaival kapcsolatban. „Putyin nem fog békét ajándékozni nekünk valamiért cserébe. Erővel, bölcsességgel és egységgel kell elérnünk a békét” – fogalmazott.

Kanada Ukrajnának adja a befagyasztott orosz vagyont

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy országa átadja Ukrajnának az első ötmilliárd dollárnyi befagyasztott orosz vagyont. Hozzátette, hogy Kanada huszonöt LAV II gyalogsági harcjárművet, négy F–16-os repülőszimulátort és leszállórendszert, valamint lőszert ad át. Trudeau Kijevben tartózkodik a mai évforduló alkalmából tartott eseményeken.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter törökországi látogatása során kijelentette: Moszkva nem áll készen arra, hogy leállítsa az inváziót. „Csak akkor fogjuk leállítani, ha a tárgyalások határozott és fenntartható eredményt hoznak.”

Az elesett ukrán katonák emlékműve Kijevben, a Függetlenség terén 2025. február 24-én
Az elesett ukrán katonák emlékműve Kijevben, a Függetlenség terén 2025. február 24-én

Lengyel önkéntesek Ukrajnában

„Az első zászlókat még ’22-ben tűztem ki. Most már több mint ötven lengyel zászló van. Ezek nemcsak a Lengyelországból érkező lengyelekért kerültek ki, hanem az Ukrajnában élő lengyelekért is. Így állítunk emléket azoknak, akik az életüket adták a szabad Ukrajnáért” – mondta egy, a Szabad Európa ukrajnai szerkesztőségének nyilatkozó, az országban harcoló lengyel önkéntes.

Egy lengyel önkéntes, Sławomir, elesett lengyel bajtársaira emlékezik Kijevben
Egy lengyel önkéntes, Sławomir, elesett lengyel bajtársaira emlékezik Kijevben

Újabb szankciók

Az európai országok a mai évfordulón újabb szankciókkal sújtották Oroszországot. Nagy-Britannia több mint száz személy és szervezet ellen jelentett be korlátozásokat. Ezek között vannak „szerszámgépek, elektronika és kettős felhasználású termékek gyártói és beszállítói az orosz hadsereg számára” – áll a hivatalos közleményben. A szankciók Oroszország mellett harmadik országok szereplőit is érintik, köztük a közép-ázsiai államokban, Törökországban, Thaiföldön, Indiában és Kínában, valamint No Kvang Csol észak-koreai védelmi miniszterre is vonatkoznak.

Korábban az Európai Unió bemutatta a 16. szankciócsomagját Oroszországgal szemben azóta, hogy Moszkva 2022-ben megindította az inváziót. Ez intézkedéseket tartalmaz Oroszország árnyékflottája ellen, amelyet a hajózási szankciók kijátszására használnak, valamint 53 olyan szervezet ellen, amelyek az EU szerint támogatják Oroszország katonai és ipari komplexumát.

Von der Leyen: EU tagság Ukrajnának 2030-ra

"Ukrajnának van esélye arra, hogy 2030-ra az EU tagja legyen, ha a reformok terén a helyes úton halad" - jelentette ki Ursula Von der Leyen Kijevben, az Ukrajna támogatásáról szóló nemzetközi csúcstalálkozón február 24-én, Ukrajna oroszországi teljes körű lerohanásának harmadik évfordulóján tett nyilatkozatában. Az Európai Bizottság elnöke úgy fogalmazott, hogy „egy szabad és szuverén Ukrajna nemcsak európai érdek, hanem az egész világ érdeke is”.

Hozzátette. „Európa azért van itt, hogy ebben a kritikus pillanatban megerősítse Ukrajnát” , s hogy már márciusban újabb 3,5 milliárd eurós kifizetés érkezik Ukrajnának. Eddig az EU és a tagállamok „134 milliárd euróval támogatták Ukrajnát.

  • 16x9 Image

    Horn Gabriella

    Horn Gabriella a Szabad Európa rovatvezetője. Több mint húsz éve újságíróként dolgozik. Cikkei az online és a nyomtatott sajtóban jelentek meg, televíziós riporter is volt. Az alapítás óta szerzője volt az atlatszo.hu oknyomozó portálnak, az elmúlt években a lap munkatársa volt. Több nemzetközi újságíróprojektben segítette a határokon átívelő korrupciós ügyek, hatalmi visszaélések feltárását. ​A hortobágyi földmutyiról szóló riportjáért Hégető Honorka-díjat és Telenor-különdíjat kapott munkatársával közösen, egy másik írásáért pedig a Soma-díj zsűrije részesítette elismerésben. 

XS
SM
MD
LG