A Szabolcs-megyei Magy az a falu, ahol egy egész településrész tűnt el a térképről az elmúlt néhány évben, de a Szabad Európa riportsorozatából korábban kiderült, hogy ez sem a helyi önkormányzatnak, sem a megyei kormányhivatalnak, sem pedig a Magyar Államkincstárnak nem tűnt fel. Pedig a nem létező vagy lerombolt házakba bejelentkezett emberek még a 2018-as országgyűlési, majd a 2019-es önkormányzati választáson is voksoltak.
A csak papíron létező házak és a csak papíron létező lakosok után a Szabad Európa most a falu nem létező focicsapatát mutatja be, aminek ugyan nincsenek játékosai, mégis pályázaton nyert sportöltözőre és kisbuszra pénzt.
Egy fantom focicsapat nyerő szériája
A Szabolcs-megyei Magy az a falu, aminek focicsapata, a Magy SE, utoljára a 2010/2011-es szezonban játszott utoljára mérkőzést a megye háromban. A tabellán a 12. helyen végeztek. Aztán a csapat nyomtalanul eltűnt.
"Tíz éve nincsenek edzések, vagyis maga a csapat az nincs, nem létezik, pedig jó kis meccseket játszottak itt"
- mondta a Szabad Európának az egyik falubeli férfi, aki szerint már a csapat megszűnése után építettek nekik pályázati pénzből öltözőt a pálya mellé.
„A sportöltözőt megépítették, de azt nem vette igénybe soha senki, mert már akkor sem volt meg a focicsapat, nem jártak edzésre, időközben már a focipálya is alkalmatlan volt bármire. De ez nem zavarta a polgármestert, amikor beadta a pályázatot a felújításra. Csak épp nem volt kinek felújítani, mert csupán papíron volt bármiféle sporttevékenység”
- magyarázta egy a helyi ügyekre jól rálátó magyi férfi, aki szerint pénzkidobás volt az ablakon a sportöltöző felújítása, hiszen az épületet egyáltalán nem használják, így annak folyamatosan romlik az állapota.
Tóth László több mint egy évtizedig volt a Magy Sportegyesület elnöke. A Szabad Európának azt mesélte, ő sosem pályázott a sportegyesület nevében.
"Hát, nem használta azt senki, soha. Már a felújítás idején sem volt focicsapat. De erre is a polgármester pályázott, nem én"
- mesélte a néhány hónapja lemondott klubvezető. Tóth László már 2015-ben megpróbálta elhagyni a Magy SE elnöki székét. Állítása szerint meg is írta a lemondását, oda is adta azt a polgármesternek, de a falu vezetője a papírt 5 évre egyszerűen a fiókjába rakta. Tóth László tehát maradt az elnöki székében és onnantól kezdve zokszó nélkül mindent aláírt, amit a polgármester elé tett. A férfi azt mondta: a legtöbb esetben azt sem nézte meg, miket szignóz.
„A polgármester emberei állandóan hozták utánam a papírokat, hogy ezt is írjam alá, azt is írjam alá, mert még én vagyok a sportelnök. Volt, hogy kint az erdőn dolgoztam, oda is utánam jöttek az aláírandó papírokkal. Volt, hogy összekülönböztem emiatt Czirják István polgármester úrral és sokáig nem is beszéltünk, de ez nem jelentette azt, hogy a papírokat ne kellett volna aláírnom. Mit tudtam volna csinálni? Meg sem néztem, hogy miket írok alá, csakhogy szabaduljak a polgármestertől”
- fejtette ki az egykori vezető, aki azt is elmondta, azért nincs focicsapat már 10 éve a faluban, mert, mint fogalmaz, csak "idegenek", tehát nem falubeliek játszottak az egyesületben, így nem volt értelme tovább folytatniuk a munkát.
Tóth László úgy véli, az elmúlt 10 évben "kissé furcsa dolgok" történtek a magyi sportegyesület életében, hiszen akkor kaptak új öltözőt, amikor már csapat sem volt, és akkor nyertek pályázaton kisbuszt, amikor több mint 4 éve nem volt kit meccsre szállítani vele. Merthogy a Magy Sportegyesület 2015-ben pályázaton egy vadonatúj 9 személyes kisbuszt is nyert.
A néhány hónapja lemondott Magy SE elnöke szerint a 9 személyes kisbuszra személy szerint Czirják István, a falu polgármestere pályázott.
„A gyerekeket néha elviszik vele meccset nézni. Például voltak fent Pesten is, akkor beindították, elvitték őket, de amúgy nem megy az sehova. Ez egy vadonatúj autó volt, amikor megnyertük a pályázaton néhány éve. Úgy pályázott erre a polgármester a Sportegyesületen keresztül”
- mondta a sportegyesület volt vezetője, aki kérdésünkre válaszolva hozzátette:
"Valóban furcsa, hogy már 4 éve nem volt focicsapat és akkor nyertünk egy kisbuszt arra, hogy szállítsuk vele a játékosokat, csak hát nem volt kit"
A Szabad Európa által megkérdezett falubeliek azt mondták: a busz az év nagy részében az önkormányzat udvarán áll.
„Néha, ha elromlik a másik két önkormányzati busz, akkor azzal viszik a gyerekeket iskolába vagy a kaját az öregeknek"
- magyarázta egy magyi nő a Szabad Európának. Bár azt ők sem értették, hogy ha ezt a helyi focicsapat szállítására kellene használnia az egyesületnek, akkor hogyan és ki rakott bele több mint 4 ezer km-t a kocsiba, ami sosem szállított magyi focistát.
A magyi önkormányzat beszámolóiból úgy tudjuk, az önkormányzati ülésen minden évben megszavaznak a fantom sportegyesületnek 200 ezer forintot a busz fenntartására.
A polgármester, aki eddig sosem válaszolt semmire
A falut csaknem 20 éve vezető polgármestert már korábban is többször kereste a Szabad Európa. Először akkor, amikor a fantomházakról és szellemlakosairól írtunk. Később akkor, amikor a szellemlakosok után felvett állami támogatások után oknyomoztunk.
Cikksorozatunk harmadik részében a falu jegyzőjétől is vártunk válaszokat kérdéseinkre, mert elmeorvosi vizsgálatra küldte a túl sok közérdekű információt kérő helyi magyi lakost, akit végül a hatóság nem vett gyámság alá, mert a szakértői vizsgálat megállapította: teljesen épelméjű.
A közérdekű adatkérelmünkre októberben válasz helyett Szilvási Andrea Ágota körjegyzőtől az alábbi levelet kaptuk.
A Szabad Európa újságírója válaszlevélben azt írta, természetesen elkészíti az interjút egy kikötéssel: ha azt az elejétől a végéig rögzítheti. Erre azonban több mint másfél hónapja nem érkezett válasz sem Szilvási Andrea Ágota jegyzőtől, sem pedig Czirják István polgármestertől.
A fantom focicsapat kapcsán megkerestük újra a polgármestert, aki telefonon nem kívánt válaszolni sem arra, hogy hogyan nyerhette el pályázati úton a sportöltöző felújítását és a kisbuszt is úgy, hogy a sportegyesületnek valójában egyetlen sportolója sincs.