Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

„Egész éjjel talpon voltunk, de így is oda a termés 70-80 százaléka” – letarolta a fagy a hazai gyümölcsösöket


A fagyhatás csaknem 12 órán keresztül tartott, ebből 6-8 órán át a kritikus zónában volt a hőmérséklet.
A fagyhatás csaknem 12 órán keresztül tartott, ebből 6-8 órán át a kritikus zónában volt a hőmérséklet.

Vasárnap és hétfő éjszaka a magyarországi gyümölcstermő terület nagy részét letarolta a fagy. Pontos számok csak a jövő héten várhatók, de már látni, hogy minden gyümölcsfajnál jelentősek a károk. A Szabad Európának nyilatkozó gyümölcstermelők közül van, akinél 80-90 százalékos kárt okozott a szállított fagy, ami ellen gyakorlatilag lehetetlen hosszan, hatékonyan védekezni.

„Vasárnap este 9-kor kezdődött, tizenkét órán át tartott és az éjfél és hajnal 3 közötti időszak volt a legkeményebb, akkor mínusz 7,1 fokot mutattak a hőmérők. Még hétfő reggel 8-kor is mínusz 1 fok volt” - mondta a Szabad Európának egy szabolcsi almatermesztő. A férfi családi vállalkozást visz, harminc hektáron 15 fajta almát termesztenek. Azt mondja, ilyen fagyra évek óta nem volt példa, egy- és hatméteres magasságban is mínusz 7,1 fokot mutattak a leghidegebb fázisban a hőmérők, vagyis a fák minden részét érte a fagy. „Egész éjszaka talpon voltunk, hordtuk a vizet a 20 ezer literes tartályból. Befagytak a permetezők. Ahol megjelentek a zöld hajtások vagy a piros bimbókezdemények, az elpusztult, megfeketedett. Azt még nem tudom, hogy az alvó rügyek mennyire károsodtak, de szerintem a termés 70-80 százaléka odalett.”

Tavasszal kétféle fagy jellemző; a kisugárzási fagy, amely szélcsendes időben tapasztalható, az alsó rétegekben, illetve a szállított fagy, amikor hideg levegő áramlik be a térségbe. Ezt szeles idő kíséri és sokkal nehezebb és költségesebb védekezni ellene, ez pusztított vasárnap óta eltérő mértékben szinte országszerte.

Van, ahol a termés 80-90 százaléka megsemmisült

Többféle védekezési megoldást választhatnak a gazdák a fagyok ellen, de egyik költségesebb mint a másik és az ilyen hosszan tartó szállított fagy esetében a hatékonyság is kérdéses – mondta a Hatvan térségében 102 hektáron gazdálkodó Simon Attila. A legáltalánosabb a füstölés és a viaszos-gyertyás megoldás, de ezek hatásfokát a szél rontja. Van aki az esőztető fagyvédelmi öntözést választja, ez rendkívül vízigényes és nagy területen egyszerre alkalmazni nagyon nehéz. Más bórból és cinkből készít fagyvédő permetet, és van, aki szélgéppel a felső légrétegekből leszívott meleg levegőt fújja az alsóbb, hidegebb területre. Mindegyik drága megoldás, van, amelyikkel területtől függően milliókat el lehet költeni egyetlen éjszaka.

Simon Attila azt mondja, ahol már kinyílott a virág, a fagytűrő képesség mínusz 2, mínusz 3 fok, ahol már terménykezdemény is van, ott a fagypont alatti hőmérséklet száz százalékos kárt okozhat.

„A legrosszabbkor érkezett a fagy. A Siófok-Kecskemét-Békéscsaba vonal alatt teljes virágzásban van minden gyümölcs, a fölött pedig bimbós állapotban van a gyümölcsösök nagy része” - teszi hozzá a szakember, aki csonthéjas, héjas és almatermésű gyümölcsökkel is foglalkozik. Még nem tudja, mekkora kár érte, azt mondja, a jövő hét vége felé már lehet látni a veszteség mértékét. Azt valószínűsíti, hogy fajtától függően a sárgabarack és a korai cseresznye 80-90 százaléka megsemmisült. A későbbi virágzású alma, szilva, meggy és dió jobban átvészelhette, de az almánál is lehet 60-80 százalékos kár.

Ehhez kapcsolódóan: Válasz a klímaváltozásra? Gránátalma-, pisztácia- és olajfaültetvények Magyarországon

„Ha két nappal korábban jön, talán jobban megússzuk”

A Benedek család is a Mátra lábánál, Nagyrédén működteti vállalkozását, harminc éve termesztenek gyümölcsöt, hatvan hektáron gazdálkodnak. Dimbes-dombos ültetvényük biztonságos termőterületnek számít. Ha Hatvanban már fagy, ők meg szokták úszni, úgy mondják, lefolyik a hideg a lankákon, ha szerencséjük van. Most nem volt. Benedek Borbála azt mondja, húszévente pusztít akkora fagy, mint amivel most találkoztak.

Szerinte, ha két nappal korábban jön a hideg, talán jobban megússzák, de pénteken és szombaton a nagy meleg felgyorsította a beindult virágzást, erre jött a szállított fagy.

“Nagyon hideg volt és nagyon hosszú ideig tartott. Vasárnap és hétfő éjjel is öt -hat órán keresztül mínusz 5, mínusz 6 fok volt. Nyolcvanszázalékos fagykárral számolunk. Ott, ahol nem jelent még meg a virágszirom, abból még lehet valami, de az sem biztos, mert ha megfázott, akkor egy későbbi fázisban potyog majd le a termés”.

Borbála azt mondja, hiába jelzik előre a fagyot, a védekezésnél a dilemma náluk gazdasági természetű. „A gyertya, amit lepakolok két gyümölcsfa közé, legfeljebb 2-3 órán át ég, most pedig volt ahol tíz órán át fagyott, ilyen hosszú időre, nincs nagyon megoldás.” Ipari meggyet termelnek, azt mondja, annak az ára nem bírja el a védekezés költségeit.

Mindhárom gazdálkodó a kárenyhítési alapot említette, amely - az előző évek hozamai alapján számolva - húsz-negyven százalék közötti mértékben kompenzálhatja a kárukat, amelyről egyelőre még nem tudják, pontosan mekkora lesz.

Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke kérdésünkre elmondta, a károk felmérése folyamatban van, többet a következő héten lehet tudni. Hozzátette, a kajszibarack és a mandula csaknem országszerte elvirágzott, és most virágzik az őszibarack, a cseresznye, a meggy és a szilva, így ezeknél a fajtáknál nagy lehet a kár.

Ehhez kapcsolódóan: Kormányhatározatokban ígérték meg, de senki sem látta a pénzt a magyar félsivatag megmentésére

  • 16x9 Image

    Fazekas Pálma

    Fazekas Pálma a Szabad Európa budapesti irodájának hírszerkesztője. Csaknem harminc éve dolgozik újságíróként, elsősorban hírek, hírműsorok szerkesztőjeként, hírszerkesztőségek vezetőjeként. A nyomtatott és az elektronikus sajtó szinte minden területén dolgozott, így a Kurírnál, az Interpress Magazinnál, a Magyar Rádióban, a Westelnél, a Magyar Televízióban, az InfoRádióban, az Origóban és az Infostartnál is.  

XS
SM
MD
LG