A törvényjavaslat nemcsak a civil szervezetek és független sajtó működését, de puszta létezésüket lehetetlenítené el - írják közleményükben az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (ETT) Magyarország monitorozásáért felelős társelőadói.
Úgy vélik, hogy a javaslat indokolatlanul és aránytalanul támadja a magyar állampolgárok egyesülési és véleménynyilvánítási szabadságát. Elfogadása sértené Magyarországnak az emberi jogokkal és az alapvető szabadságjogokkal kapcsolatos nemzetközi kötelezettségeit.
A törvény felhatalmazást adna a kormánynak arra, hogy rosszul körülhatárolható és homályos indokok alapján olyan korlátozásokat írjon elő a civilszervezetekkel vagy médiacégekkel szemben, amelyek csődbe vagy bezárásra kényszeríthetik őket, és nem nyújt kellő biztosítékot az önkényes felhasználás ellen - áll az Eerik-Niiles Kross (Észtország, ALDE) és George Papandreou (Görögország, SOC) jegyezte közleményben.
Egy ilyen potenciálisan súlyos következményekkel járó törvényjavaslat nem fogadható el átfogó előzetes, átfogó konzultációs folyamaton alapuló értékelés nélkül. Ezért az Európa Tanács magyar jelentéstevői felszólítják a magyar Országgyűlést, hogy függessze fel e törvényjavaslat vitáját, kötelezze el magát egy átfogó felülvizsgálat mellett, kérje ki a Velencei Bizottság véleményét a törvénytervezetről.
A Szabad Európa több cikkben is foglalkozott a civil szervezetek és a független média orosz mintára történő ellehetetlenítését célzó törvényjavaslattal, az úgynevezett „átláthatósági” törvénnyel, amelynek parlamenti vitája kedden késő estébe nyúlhat majd. A kormánytöbbség ugyanis egy nappal korábban megszavazta, hogy a törvénytervezetet uniós napirendi pontként tárgyalja az Országgyűlés, így felszólalhat a javaslat vitájában minden EP-képviselő is.