A német kormány megszüntetné a tagállami vétójogot az uniós külpolitikában és a biztonsági ügyekben – mondta el Anna Lührmann, Németország európai ügyekért felelős minisztere. Ez például a magyar kormányt érintheti érzékenyen, mert az elmúlt években gyakran blokkoltak uniós külpolitikai döntéseket és elítélő nyilatkozatokat Oroszország, Kína vagy Törökország ügyei kapcsán.
„Mindenképpen fel kellene számolni az egyhangú uniós döntéshozatalt a külpolitikában és a biztonsági ügyeknél is” – mondta Anna Lührmann, Németország európai ügyekért felelős minisztere az Euronewsnak. A miniszter kiemelten a magyar kormány eddigi vétózási gyakorlatával indokolta a változtatási szándékot.
„Magyarország az egyedüli vétójával többször blokkolta már a tanácsi döntéseket, ezért szerintem fontos, hogy elmozduljunk a vétójogtól a közös külpolitika és a biztonságpolitika területén, hogy hatékonyabban léphessünk fel Oroszország fenyegetésével szemben” – érvelt Anna Lührmann. A miniszter beszélt arról is, hogy támogatja az uniós jogállamisági eljárást, szerinte világos üzenetet kell küldeni minden tagállamnak arról, hogy a jogállamiság megsértésének következményei lesznek a kifizetéseknél.
Tavaly az előző német külügyminiszter, Heiko Maas is bírálta a sorozatos magyar vétózást, ő akkor Kína kapcsán rosszallta a magyar stratégiát.
„Ez nem az első eset, hogy Magyarország bontja meg az egységet, ha Kína kérdése kerül szóba” – mondta 2021 tavaszán Heiko Maas német külügyminiszter az aktuális magyar vétó után. Ebben a a Hongkongban bevezetett új választási szabályokat bírálta volna az EU, ha nem jött volna ismét a magyar vétó. Maas szerint „abszolút elfogadhatatlan” volt a magyar lépés.
„Azt hiszem, mindenki magától rájöhet, mi az oka – jó kapcsolat van Kína és Magyarország között” – érvelt a német külügyminiszter.
Orbán Viktor egyébként az utóbbi eset előtt, tavaly április végén pont beszélt Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A megbeszélés után Kína kiadott egy nyilatkozatot, amely szerint Hszi Csin-ping elnök „nagyra értékeli, hogy Magyarország határozottan tartja magát a Kína irányába mutatott barátságos politikájához”.