Civil tiltakozás indult Veszprémben 2022-ben, amikor kiderült, hogy a nagytemplom 39 milliárd forintos felújításának részeként lefestik a régi neobarokk freskókat, az összes fal fehér lesz. A helyiek a pápát is megkeresték az ügyben. Sokak szerint a népszerű, nyugdíjba vonuló veszprémi érseknek is azért kellett Szombathelyre költöznie, mert az új érsek, Udvardy György őt sejtette az ellenállás mögött.
Vakító fehérség fogad a veszprémi várban, a Szent Mihály-székesegyházban szombat délután. A festmények, az oltár, a bejárat felett az orgona és a homokszínű oszlopok enyhítenek csak ezen, a régi freskóknak nyoma sincs, átfestették őket.
A templom külső falai is fehéren ragyognak. A székesegyház egyébként Veszprém egyik jelképe, messziről látszik a magas várhegyen.
A kormány a Veszprém Európa Kulturális Fővárosa program kapcsán 47 milliárd forintot adott a városnak a várnegyedre, ebből 39 milliárdot a székesegyház felújítására. 2022-ben kiderült, hogy az teszi ki a nagytemplom felújításának nagy részét, hogy eltüntetik a régi neobarokk freskókat, az összes fal fehér lesz. A terv ellen komoly tiltakozás indult, a hívek Szent Mihály Védegylet néven civil szervezetet alapítottak a székesegyház értékeinek megóvására.
A védegylet megkereste a város építészeti szakértőit, művészettörténészeit, de elzárkózás volt a válasz, a veszprémi papság sem vett részt a tiltakozásban. Sokak szerint valószínű, hogy a népszerű, nyugdíjba vonuló Márfi Gyula veszprémi érseknek is azért kellett 2022-ben Szombathelyre költöznie, mert az új veszprémi érsek, Udvardy György őt sejtette az ellenállás mögött.
Nem számított a háromezer aláírás
A védegylet végül több mint háromezer aláírást gyűjtött össze a székesegyház védelmében – hiába. A felújítást folytatták, tavaly be is fejezték.
Felújítják a várat is. Mindenhol kordonok, állványok állnak, csak hétvégén lehet bejutni, és itt is a fehér falak dominálnak.
Az érseki palota szintén el van kordonozva, egyébként olyan, mintha most épült volna, az egész várnak vadonatúj hangulata van.
Jelenleg az egész vár építési terület, az épületek, utcák nagy részét elkordonozták, a kilátóhoz sem mehetünk ki, ahol Szent István és felesége, Gizella szobra őrzi a királynők városát.
A vár épületeinek többsége a XVII.-XVIII. században épült, a székesegyházat Gizella királyné alapította, jelenlegi formáját a XVIII. században nyerte el.