Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Elemzés: Hogyan befolyásolhatja az amerikai választási kampányt az újabb merényletkísérlet Trump ellen?


Helyszínelők a merényletkísérlet helyszínén, Floridában 2024. szeptember 15-én
Helyszínelők a merényletkísérlet helyszínén, Floridában 2024. szeptember 15-én

A Donald Trump elleni hétvégi merényletkísérlet a republikánus elnökjelölt nyilvános szerepléseinek visszafogásához, a politikai légkör további polarizálódásához, illetve kampánya újrafókuszálásához is vezethet.

Egy fegyverest elfogtak, az előző amerikai elnök pedig biztonságban van, miután a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint vasárnap nyilvánvaló merényletkísérletet követtek el ellene a floridai golfpályáján alig két hónappal azután, hogy túlélt egy merényletet egy pennsylvaniai eseményen.

Sok minden még tisztázatlan, többek között az is, hogy mindez milyen hatással lehet a november 5-én rendezendő elnökválasztást megelőző kampányra.

Ehhez kapcsolódóan: Újabb merényletkísérlet célpontja lehetett Donald Trump

Erősödhet a szimpátia Trump iránt?

Az utóbbi időben nem igazán érkeztek jó hírek Donald Trumpról, különösen a demokrata elnökjelölttel, Kamala Harrisszel folytatott múlt heti vitája óta. A volt elnök ekkor megalapozatlan kijelentéseket tett arról, hogy a haiti bevándorlók Ohióban háziállatokat esznek, és ezzel széles körben nevetség tárgyává vált. Az újabb merényletkísérlet azonban lendíthet a támogatottságán.

A kampány újrafókuszálása

Trumpék megpróbálhatják a kampányt a törvényes rend fenntartására és a politikai erőszak veszélyeire összpontosítani, esetleg az ellenfeleiket hibáztatva, de legalábbis közvetve felelőssé téve az ellenséges légkör kialakulásáért. Az első, nyári merénylet után republikánus politikusok lemondásra szólították fel Kimberly Cheatle-t, az amerikai elnökök védelmét ellátó Secret Service igazgatóját.

Bár úgy tűnik, hogy a legutóbbi incidensnél a biztonsági szolgálat emberei gyorsan cselekedtek, az eset így is következményekkel járhat. A Trumppal jórészt szimpatizáló Fox News híradásai nem a merénylet meghiúsítására koncentráltak, hanem arra, hogy a feltételezett tettes át tudott bújni a fegyverével egy kerítésen, mielőtt tüzet nyitottak rá. Elképzelhető az is, hogy a történtek nyomán az exelnök visszafogja valamelyest nyilvános politikai szerepléseit, és nagyobb figyelmet fordít a digitális kampányára.

További polarizáció

Az Egyesült Államok politikailag már így is mélységesen megosztott, az incidens valószínűleg csak tovább fog ezen rontani a pártos médiavisszhang miatt. A szeptember 15-i merényletkísérlet után Joe Biden elnök és Kamala Harris gyorsan elítélte a politikai erőszakot, Trumpra viszont hívei valószínűleg továbbra is a politikai erőszak áldozataként tekintenek majd, ahogy az exelnök ellenfelei is épp az általa szított megosztottság bizonyítékaként festhetik le a történteket.

Ukrajna újra reflektorfénybe kerül

A feltételezett fegyverest az 58 éves Ryan Wesley Routhként azonosították. Több évtizedes bűnügyi múlttal rendelkezik egészen a kilencvenes évekre visszanyúlóan. A közösségi médiában kritikusan nyilatkozott Trumpról, bár elmondása szerint 2016-ban még támogatta. Online bejegyzései szerint erősen ukránpárti volt. 2022-ben azzal a céllal utazott Európába, hogy Oroszország ellen harcoljon Ukrajnában, bár a külföldi harcosokból álló ukrán egység közölte, hogy „soha nem volt tagja a légiónak, semmilyen módon nem működött velük együtt”. Routh másokat is arra buzdított, hogy fogjanak fegyvert Ukrajnáért, több lap készített vele ez ügyben tavaly interjút.

Írta Tony Wesolowsky.
XS
SM
MD
LG