Fűtés nélkül fagypont közelébe esett a hőmérséklet a kórtermekben, miután az E.on gázszolgáltató a hatalmas adósságok miatt leállította a temesvári hőközpont, a Colterm gázellátását. De nemcsak a hat, koronavírusos beteggel zsúfolásig megtelt kórházban okozott ez gondot, több mint ötvenezer család fagyoskodik éjszaka a távfűtés nélkül maradt otthonokban.
A temesvári kórházakban takarókat osztottak ki minden betegnek, az intenzív osztályokon fekvők elektromos takarót kaptak, a kórtermeket légkondicionálóval fűtik. Szerda reggel 1-2 Celsius-fok volt a fagyos éjszakát követően.
A város hat kórházának vezetőjét is meghívták a helyi sürgősségi bizottság reggeli ülésére, ahol kiderült: a fűtésre kapcsolt légkondicionáló berendezések miatt a város elektromos rendszere is túlterhelt. A szakemberek szerint a túlmelegedő vezetékek és transzformátorok tüzet is okozhatnak.
Az ülés után a kórházvezetők nyílt levélben fordultak a helyi hatóságokhoz és a gázszolgáltatóhoz. Cristian Oancea, a temesvári Victor Babeș kórház igazgatója így fogalmazott: „Nem lehet bemenni a műtőkbe és 5-6 fokon operálni. Ha a Covidról és más kórképekről beszélünk, legalább 29 fokos hőmérsékletre van szükség a kórtermekben. Ez megoldhatatlan, ráadásul szellőztetünk is kellene.” Szerinte a takaró nem pótolja a fűtést, több ezer beteg élete forog kockán.
„Arra kértük a gázszolgáltatót és a város vezetését, hogy találjanak valami megoldást, és ne a negyedik hullám kellős közepén zárják el a gázt” – fogalmazott a kórházigazgató.
„Egész éjszaka hidegben aludtunk. A világjárvány kellős közepén nem koronavírusban fogunk meghalni, hanem a hideg miatt. Ez a demokrácia, amiért harcoltunk 1989-ben?” – mondta felháborodva lapunknak egy temesvári férfi.
A temesvári helyzeten nem segít az sem, hogy az országban épp politikai válság van: a városnak nyújtandó azonnali segélyt ugyanis nem hagyhatja jóvá egy leváltott kormány. Temes megye alprefektusa elmondta, hogy megpróbált segítséget kérni a kabinettől, de az ideiglenes kormány egyelőre nem tud intézkedni.
„Megoldást kerestünk az energiaügyi minisztériumnál és a kormánynál, de az állami tartalékból származó azonnali támogatást csak kormányrendelettel lehet jóváhagyni. Ez most lehetetlen, mert egy elbocsátott kormány alkotmányosan nem fogadhat el ilyen rendelkezést. Továbbra is keresem a megoldást, hogy újraindíthassuk a hőellátást Temesváron” – mondta egy sajtótájékoztatón Ovidiu Drăgănescu prefektushelyettes.
Huszonnégy másik nagyváros is veszélyben
A Romániai Önkormányzatok Szövetsége nyílt levelet írt a pénzügyminisztériumnak, amelyben felvázolja, hogy huszonöt településnek – köztük Temesvárnak, Jászvásárnak, Kolozsvárnak és Konstancának – mekkora összegre van szüksége a központi rendszerből a fűtésszámla kifizetésére. A Romániai Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Emil Boc felszólította a román kormányt, hogy biztosítson több mint egymilliárd lejt a tartozások fedezésére.
Közben a temesvári bíróság kedden hivatalosan is fizetésképtelenné minősítette a városi hőszolgáltatót. A csődeljárás megindításakor azonban más okokat soroltak fel, mint a városháza.