Ismét sztrájkolni készülnek a sopronkövesdi Autoliv gyár alkalmazottai. Egy, a Nyugat.hu-nak nyilatkozó dolgozó szerint elegük van abból, hogy „a környéken már majdnem mindenhol jobban keresnek”. A magyar kormány 2022-ben stratégiai megállapodást írt alá a céggel. A múlt heti, kétórás figyelmeztető sztrájk ideje alatt már leállt a gyártás, és több mint ezer dolgozó – köztük az ukrán és Fülöp- szigeteki vendégmunkások is – beszüntették a munkavégzést.
„Azt mondták, ha kell, vigyék el a sorokat. Elegük van abból, hogy a környéken már majdnem mindenhol jobban keresnek” – mondta lapunknak Marstisné Horváth Marianna, amikor arról kérdeztük, hogy félnek-e a gyár dolgozói az esetleges retorzióktól.
Azért kerestük meg a Vasas alapszervezet helyi titkárát, mert lapunk értesülései szerint szerdán ismét sztrájkolnak a sopronkövesdi Autoliv gyár dolgozói.
Ahogy arról testvérlapunk, az enyugat.hu is beszámolt, múlt hét csütörtökjén már tartottak egy kétórás figyelmeztető sztrájkot a dolgozók.
Akkor a következők voltak a követeléseik: 2024. január 1-jei bevezetéssel az operátori és a sorfelelős, anyagmozgató és hasonló állományban lévő foglalkoztatottak részére 15 százalékos bérfejlesztés, az indirekt fizikai állományban (raktár, műszerész, meo) foglalkoztatottak részére 12 százalékos bérfejlesztés, a szellemi állományban dolgozók részére bruttó nyolcszázezer forintos alapbérig nyolcszázalékos, nyolcszázezer forint felett ötszázalékos bérfejlesztés, az étkezési hozzájárulás összegének emelése a saját munkavállalók részére 15 ezer forint összegben, és évi 160 ezer forintos üdülési jutalom.
A múlt heti sztrájk ideje alatt leállt a gyártás, a délelőtti és a délutáni műszak több mint ezer dolgozója szüntette be a munkavégzést. Az akcióhoz csatlakoztak a külföldi (ukrán és Fülöp-szigeteki) vendégmunkások is.
A szerda délelőtt 10 és délután 4 óra közötti sztrájk már nem figyelmeztető, hanem valódi, hatórás sztrájk lesz – mondta lapunknak Marstisné Horváth Marianna.
A cég – tudtuk meg – időközben egyoldalúan bevezette az alapbér 13 százalékos emelését, amit a szakszervezet el is tudna fogadni, de amellett kitartanak, hogy január 1-jétől számolják az emelést, mert ha nem így tesznek, akkor éves szinten már csak 10,5 százalék jön ki.
A szellemi állomány béremelése teljesült, így ezt a pontot kivették az aktualizált követeléslistából.
A kölcsönzött külföldi munkaerőt nem hívhatja sztrájkra a szakszervezet, így nem tudni, hogy csatlakoznak-e a szerdai megmozduláshoz. Olyan meg nem erősített hírek is keringenek, hogy kölcsönzőcég részéről fenyegetés érte őket, de elvileg csatlakozhatnak a sztrájkhoz, amelyben várhatóan ezer alkalmazott vesz részt.
A magyar és a kölcsönzött munkások között akadnak feszültségek, mert az előbbiek között vannak, akik úgy gondolják, hogy az utóbbiak elveszik a munkájukat.
Marstisné Horváth Marianna ezzel nem ért egyet, szerinte a külföldiek jól együtt tudnak dolgozni a magyarokkal, és a fizetésben sincsenek különbségek.
Ha nem lesz sikeres a szerdai sztrájk sem, akkor a dolgozók döntenek a folytatásról.
„Ha nincsenek túlórák, a nettó bérük nem éri el a háromszázezer forintot három műszakban” – válaszolta a szakszervezeti vezető, amikor a fizikai munkások jelenlegi béréről kérdeztük.
A cég a gazdasági környezetre és egyéb nehézségekre hivatkozva nem akarja teljesíteni a januárig visszamenő béremelésre vonatkozó szakszervezeti követelést.
Lapunk elküldte kérdéseit az Autoliv Kft.-nek. Ha érkeznek válaszok, frissítjük írásunkat.
Az Autoliv Ipari és Kereskedelmi Kft. a stockholmi székhelyű Autoliv-cégcsoport tagja, amely biztonsági öveket gyárt járművekhez. A cég 1993 óta van jelen Magyarországon. A nyilvános céginformációs adatok szerint árbevétele 23,6 milliárd forint volt 2022-ben, 5,8 milliárd forinttal több, mint 2021-ben. Adózott eredménye 2022-ben 948 millió forintot ért el, ami 799 millió forinttal magasabb, mint előző évben. A társaság körülbelül 1600 embert foglalkoztat.
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta.