Egyre több bizonyíték utal arra, hogy az azerbajdzsáni Bakuból az oroszországi Groznijba tartó utasszállító repülőgépet egy orosz légvédelmi rakéta találhatta el. 38 utas és a személyzet vesztette életét, amikor a gép lezuhant a Kaszpi-tenger partján, a kazahsztáni Aktau közelében. A 29 túlélő közül többen súlyos égési sérüléseket szenvedtek. Az utasok Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán és Oroszország állampolgárai.
A J2-8243-as járatszámú Embraer 190-es december 25-én hajnal előtt hagyta el Bakut. A repülés első fél órája Groznij felé eseménytelenül telt volt, Groznijhoz közeledve, húsz perccel a zuhanás előtt azonban a Flightradar24, a légiforgalmat világszerte nyomon követő oldal időnként egyáltalán nem kapott adatokat a gépről, máskor pedig hiányos, pontatlan adatok érkeztek. A Flightradar24 szerint a jelek dróntámadások elleni védekezésre irányuló erőfeszítésekre utalnak.
Egy csecsen ellenzéki Telegram csatorna és a Baza, a biztonsági szolgálatokkal kapcsolatban álló orosz csatorna is Groznij elleni dróntámadásról számolt be, amikor a repülőgép a légtérben tartózkodott. A Baza szerin az állítólagos támadás miatt a grozniji repülőtér leállította az érkező gépek fogadását, és más források is megerősítették, hogy ebben az időpontban dróncsapást mértek Csecsenföldre.
A csecsen Biztonsági Tanács titkára, Hamzat Kadirov, a csecsenföldi orosz helytartó Ramzan Kadirov unokaöccse arról számolt be Instagram-oldalán, hogy sikeresen visszavertek egy dróntámadást. A bejegyzést később eltávolították a közösségi oldalról. Az állami hírügynökség, a Grozny-Inform, nyilvánvalóan ugyanerre az Instagram-bejegyzésre hivatkozva arról adott hírt, hogy Khamzat Kadirov azt írta, „minden drónt lelőttek”.
Valami felrobbant
Egy túlélő arról számolt be az állami RT orosz csatornának, hogy háromszor kísérelték meg a leszállást Groznijban, és a harmadik megközelítésnél „valami felrobbant… Nem mondanám, hogy a gép belsejében volt”. Azt mondta, hogy egy repeszdarab a lába közé repült, és átlyukasztotta a mentőmellényét.
A VChK-OGPU, az ukrajnai háborúról tudósító csatorna, amelyet az orosz vezetés külföldi ügynöknek minősített, közzétette a pilótafülke személyzete és egy grozniji diszpécser közötti rádióváltás szövegét, amely szerint madárrajjal ütköztek. Ennek hitelességét nem sikerült ellenőrizni.
A pilóták a rádióbeszélgetés szövege szerint ezután a Groznijhoz viszonylag közeli két város, Minyeralnije Vodi és Mahacskala időjárásáról kérdezték az irányítótornyot. A gép azonban végül a Kaszpi-tenger felé vette az irányt és helyi idő szerint 11 óra 28 perckor Aktau közelében lezuhant, körülbelül egy órával azután, hogy az első jelentések szerint sikerült visszaverni a Groznij elleni dróntámadást.
Az ereszkedő, majd földet érő repülőgépről készült videón látni, hogy a gép sértetlen volt, egészen a becsapódásig nem gyulladt ki. Az ütközés utáni képeken és a gép farokrészéről készült felvételeken számos lyuk, szakadás és horpadás látható, amelyek a megfigyelők szerint repeszek által okozott sérülésnek tűnnek. A lyukak szélei befelé hajlottak, ami nem a kabinon belüli, hanem a gépen kívüli robbanást jelez.
Jan Matvejev katonai elemző a Current Time-nak azt mondta, hogy egy orosz Pantsir S-1 rakéta robbanhatott fel a törzs mellett. A The Wall Street Journal értesülései szerint a brit székhelyű Osprey Flight Solutions légiközlekedés-biztonsági cég a légitársaságokhoz intézett riasztásában azt mondta, hogy a járatot „valószínűleg egy orosz katonai légvédelmi rendszer lőtte le”.
"A roncsról készült videó és a délnyugat-oroszországi légtérbiztonsági környezet körülményei azt jelzik, hogy a repülőgépet valamilyen légvédelmi tűz érte" - idézte a Journal az Osprey titkosszolgálati főtisztjét, Matt Borie-t.
A gépet „egy orosz légvédelmi rendszer lőtte le” – írta Andrij Kovalenko, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács Dezinformáció Elleni Központjának vezetője december 25-i X-i bejegyzésében.
Ukrajna számos dróntámadást hajtott végre oroszországi katonai célpontok ellen azóta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 februárjában teljes körű inváziót indított az ország ellen. Az elmúlt hónapokban megszaporodtak a Csecsenföld és az Észak-Kaukázus más részei elleni dróntámadások.
A kazah, az orosz és az azerbajdzsáni hatóságok nem kommentálják a baleset okát, amíg a vizsgálat be nem fejeződik. Vlagyimir Putyin szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint nem lenne helyes bármilyen hipotézist felállítani.
A kazah szakértők december 27-én érkeznek, hogy megvizsgálják a helyszínt, a roncsokat és a gép feketedobozát.
A Szabad Európa Azerbajdzsáni Szolgálata, a Kazah Szolgálat, az Orosz Szolgálat és a Current Time jelentése alapján.