Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Szabadságok az egészségügyben: kiadni nem tudják, továbbvinni nem lehet


Máté Zsolt, az urológiai osztály vezetője a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház felújított sebészeti műtőblokkjában 2023. március 3-án (képünk illusztráció)
Máté Zsolt, az urológiai osztály vezetője a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház felújított sebészeti műtőblokkjában 2023. március 3-án (képünk illusztráció)

A Magyar Orvosi Kamara szerint több ezer orvos és ápoló szabadságát nem adták ki a munkáltatók az elmúlt években a munkaerőhiány miatt, Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint ezek a napok elvesztek. A kamara és a szakszervezetek ezzel nem értenek egyet, jogsértőnek tartják az eljárást, és a helyzet rendezését követelik. Az államtitkár azt közölte, mérlegeli a szabályozás áttekintésére, felülvizsgálatára vonatkozó javaslatot.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint uniós irányelvek és törvények mondják ki, hogy a munkavállalóknak joguk van az éves fizetett szabadsághoz, és az Alaptörvény szerint is minden dolgozónak joga van a napi és heti pihenőidőhöz, valamint az éves fizetett szabadsághoz.

A kamara emlékeztet az Európai Unió Bírósága egy korábbi ítéletére, amely világosan rögzítette: az a gyakorlat, amely alapján a munkavállaló egész egyszerűen elveszti a tárgyévben ki nem adott szabadságát, uniós jogba ütközik, márpedig a hazai jogszabályok vonatkozó rendelkezéseit az Európai Unió jogrendjével összhangban kell értelmezni – érvel a MOK.

Azt kérik Takács Péter államtitkártól, hogy vizsgálja felül az álláspontját, gondoskodjon az egészségügyi dolgozók felgyülemlett szabadságának kiadásáról, szólítsa fel a munkáltatói jogkör gyakorlóit a mielőbbi intézkedésre. Amennyiben jogértelmezésük szerint nem áll fenn ennek jogszerű lehetősége, akkor még a tavaszi ülésszakban korrigálják a jogalkotási hibát – írták.

A betegeknek joguk van ahhoz, hogy olyan orvosok és ápolók gyógyítsák őket, akiknek az állam biztosítja, hogy megfelelő testi és pszichés állapotban, kipihenten, kellő odafigyeléssel és koncentrációval tudják végezni a munkájukat – közölte a kamara.

Korábbi cikkünk a témában: Magyar Orvosok Szakszervezete: Az utcai demonstráció csak az első lépés, keményebb eszközök is vannak

Egyetért a MOK álláspontjával, nincs összhangban az uniós alapjoggal a szolgálati jogviszony hazai szabályozása, miszerint elvesznek a nem kiadott szabadságok – mondta a Szabad Európának Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke. Pontos számot nem ismer, de szerinte is ezres nagyságrendben érinti az egészségügyi dolgozókat ez a kérdés, nem csak az orvosokat.

A probléma abból ered, hogy nincs elég dolgozó, ezért vannak olyan osztályok és egységek, ahol nem tudják kiadni a szabadságot, mert folyamatosan biztosítani kell a működést, ezért halmozódtak fel. Ez számos problémát okoz, például az orvos vagy az ápoló nem lesz kipihent, heti hatvan, akár 72 órát dolgoznak, kiégnek, és ez a betegellátásra is negatív hatással van – tette hozzá.

A szakszervezet szerint jogharmonizációval rendezni kellene a kérdést. „Azt gondoljuk, hogy a ki nem adott szabadság nem veszhet el, ez egy alapjog az uniós jogszabályok szerint, amelynek összhangban kellene lennie a magyar joggal” – fogalmazott.

Mint mondta, eddig az volt a tapasztalat, hogy a munkáltatók többsége lazábban kezelte ezt, megengedték, hogy a munkavállalók továbbvigyék a felhalmozódott szabadságot, de most valami miatt megváltozott. Tud olyan orvosról, akinek kétszáz nap szabadsága halmozódott fel, ezt szerinte nem lehet elvenni. „Megértjük, hogy a munkáltató nem szeretné, hogy tovább legyenek görgetve a szabadságok, de akkor ki kell adni az adott évben. A betegeknek joguk van a kipihent egészségügyi dolgozókhoz és a munkavállalóknak is joguk van a pihenéshez.”

A kényszervállalkozóként dolgozó háziorvosoknál is probléma a szabadság kivétele, mert meg kell oldaniuk a helyettesítést, ami egyre nehezebb, mert egyre kevesebben vannak – mondta. Ez az ügy összekapcsolódik az alapproblémával, amiért a tüntetést is bejelentették, vagyis az egészségügy alulfinanszírozottságával. A szakszervezet vállalja, hogy a hozzájuk forduló egészségügyi dolgozóknak segítséget nyújt a munkaadóval szemben a ki nem adott szabadságok ügyében, akár munkaügyi pert is visznek helyettük.

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke sem tudta megmondani, hány embert érint az ügy, de ő is hallott sok olyan esetről, amikor nem adták ki a szabadságot. Ez alkotmányos alapjog, nem büntetheti a munkaadó a munkavállalót azért, mert nem tudta kiadni a szabadságot – mondta. Szerinte is nyilvánvalóan kevés az ember, ezért is dolgoznak akár heti 72 órát a munkavállalók az egészségügyben, de ez így nem fenntartható, kimerülnek, többet fognak hibázni, kiégnek, mindenki rosszul jár.

Mérlegeli az államtitkárság a szabályozás felülvizsgálatára tett javaslatot

A szabadság kiadására vonatkozó szabályokat törvény rögzíti, azok nem változtak a szolgálati jogviszony bevezetésével, a ki nem vett szabadság nem vihető tovább. Takács Péter államtitkár – mint azt válaszlevelében rögzítette – mérlegeli a szabályozás áttekintésére, felülvizsgálatára vonatkozó javaslatot - közölte a Szabad Európa kérdésére a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkársága.

"Az egyes kórházaknak lehetőségük van arra, hogy - az irányító intézmények koordinálása mellett - ideiglenes átvegyenek egymástól feladatokat, ezzel tehermentesítve egy-egy ellátó osztály munkáját és lehetővé téve az ott dolgozók szabadságának kiadását" - olvasható válaszukban.

  • 16x9 Image

    Kertész Ádám

    Kertész Ádám a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének külsős újságíró munkatársa. Több mint húsz éve van a pályán, ezalatt számos szerkesztőségben dolgozott, egyebek mellett az InfoRádió, a Független Hírügynökség, a Kossuth rádió, a TV2, a Hír TV és több online hírportál munkatársa is volt.
    Vezetett rádióműsort, szerkesztett tévéműsort, tudósított, riportokat készített híradókba, hírműsorokba, cikkeket írt, hírt szerkesztett, a szakma szinte minden területén szerzett tapasztalatokat.

XS
SM
MD
LG