Szerbiában az orosz vakcina után megkezdték annak a kínai vakcinának a tömeges használatát is, amelyből a magyar kormány is vásárolna.
Szerbia az első olyan európai ország, ahol a kínai Sinopharm által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinával tömeges oltási kampányba kezdtek. Belgrádban már sorban állnak az egészségügyi dolgozók és a hadsereg tagjai, hogy megkapják az oltást.
„Ez az egyetlen módja annak, hogy visszatérhessünk a normális élethez” – mondta Zlatibor Lončar szerb egészségügyi miniszter január 19-én. Ő volt az első. aki megkaphatta az oltást, az eseményt élőben közvetítette a televízió is. „Ezek mind nagyon biztonságos oltószerek” – mondta Lončar.
A magyar kormány is ebből venne
Nebojša Stefanović védelmi miniszter elmondta, a hadsereg 700 tagját is beoltották az első napon a kínai vakcinával. A Sinopharm oltóanyaga számos országban vitát generált, ez az az oltószer, amit a tervek szerint a magyar kormány is tömegével vásárolna.
A Sinopharm által kifejlesztett oltóanyagot Kínában a múlt év végén hagyták jóvá, bár a vakcináról nem érhetők el részletes adatok, a cég azt állítja, hogy az előzetes adatok alapján 79 százalékos a hatékonysága.
Ez alatta van a nyugati vakcinák, például a Moderna vagy Pfizer-BioNTech oltószereinek átlagos 95 százalékos hatékonyságának. Szerbiába 1 millió adag érkezett belőle. Az ország közeli kapcsolatokat ápol Pekinggel, a kínai cégek több milliárd eurót fektettek be az elmúlt években a 7 milliós Szerbiában.
Szputnyik-V-vel is oltanak a szerbek
„Beoltottak a kínai vakcinával, amelyben teljes mértékben megbízunk… Megmondtam, ugyanazt a vakcinát fogom kapni, mint a katonák” – nyilatkozta Nebojša Stefanović védelmi miniszter a sajtónak.
Szerbiában január 6-án kezdték el használni az orosz Szputnyik-V vakcinát, az oroszokkal is jó viszonyt ápoló ország vezető tisztségviselői kapták meg elsőnek az oltószert, hogy így növeljék a közbizalmat.
A Szputnyik-V már Oroszországban is használatban van, miután augusztusban annak ellenére engedélyt kapott az országban, hogy még nem zárultak le a klinikai tesztek, és nem volt elég adat a hatékonyságáról és biztonságáról.
Európában csak Szerbia és Belarusz kezdte meg az orosz vakcina használatát, amelyet sem az Európai Gyógyszerügynökség, sem az Egészségügyi Világszervezet nem engedélyezett.
A szerb elnök is beoltatja magát
Szerbiában egyébként decemberben kezdődött meg az oltási program, amikor Ana Brnabić miniszterelnök megkapta a Pfizer-BioNTech-vakcinát, amelyet már az EU-ban és az Egyesült Államokban is engedélyeztek. De mivel a német–amerikai együttműködésben kifejlesztett oltószerből limitált mennyiség érhető el, Szerbia alternatívák után nézett.
Aleksandar Vučić szerb elnök a hétvégén azt mondta, hogy a napokban még 250 ezer adag orosz oltószer, és 20 ezer adag Pfizer-BioNTech-vakcina érkezik az országba. Január 19-én a szerb elnök azt mondta, hogy 300 oltási ponton kezdik el az emberek oltását, és a hétvégén ő is megkapja majd az oltószert.
Szerbiában az egészségügyi dolgozókkal és az idősotthonok lakóival kezdték az oltást múlt hónapban, most a tanárok, rendőrök és a katonaság tagjai következnek. Az országban 3 771 halálesetet tulajdonítanak a koronavírusnak, és összesen 347 111 fertőzöttet regisztráltak.
Készült az Szabad Európa balkáni szerkesztősége, a Reuters, és az AFP tudósításának a felhasználásával.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából.