A kínai BYD 2026-ig elhalasztja a tömeggyártást új, magyarországi elektromos járműgyárában, és legalább az első két évben a gyárat kapacitás alatt fogja üzemeltetni – írja a Reuters az ügyhöz közel álló forrásra hivatkozva. Joó István kormánybiztos fake news-nak nevezte a Reuters értesülését.
Kína első számú autógyártója a vártnál korábban kezdi meg az autók gyártását egy új, alacsonyabb munkaerőköltségű törökországi üzemében, és jelentősen meghaladja majd a bejelentett termelési terveit – írta meg a Reuters.
A termelés Magyarországról Törökország javára történő átcsoportosítása visszalépés lenne az Európai Unió számára, amely abban reménykedett, hogy a Kínában gyártott elektromos járművekre kivetett vámok kínai befektetéseket és jól fizetett munkahelyeket hoznak.
Ehhez kapcsolódóan: Magyarország lett a kínai befektetők kedvenc európai célpontja
A BYD négymilliárd eurós szegedi üzeme a Reuters forrásai szerint 2026-ban kezdi meg a tömegtermelést, de az egész év során csak néhány tízezer járművet gyárt majd.
Ez a gyár kezdeti, százötvenezer járműs termelési kapacitásának töredéke lenne, a terv eredetileg az évi háromszázezer autó maximális kapacitás.
A Reutersnek egy harmadik forrás is megerősítette a lassabb, 2026-os indulást, Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója ugyanakkor fake newsnak nevezte a hírt. Az MTI-nek küldött közlemény szerint az első európai autógyárát Szegeden építő BYD kitart Magyarország mellett, és nem változtatta meg a beruházás megvalósításáról és a termelés felfuttatásáról készített terveit. Tájékoztatása szerint a BYD központja kedden megerősítette, hogy továbbra is teljes gőzzel haladnak a munkálatok Szegeden.
Joó István a Facebook-oldalán is reagált a sajtóértesülésre:
A BYD a Reuters szerint azt nyilatkozta, hogy októberben indítja el a termelést Szegeden, de azt nem közölte, hogy mikor kezdődik a tömeggyártás. A szegedi termelés várhatóan 2027-ben növekedni fog, de a források szerint még mindig a tervezett kapacitás alatt marad.
Eközben az autógyártó egymilliárd dolláros törökországi üzeme, amelynek a tervek szerint 2026 végén kellett volna megkezdenie a termelést, évi százötvenezer autó kapacitással, jövőre több autót fog gyártani, mint a magyar üzem – mondta a Reutersnek az egyik forrás.
A nyugat-törökországi Manisában található üzem termelése 2027-ben messze meghaladja majd a százötvenezer autót, és a BYD a tervek szerint 2028-ban ismét jelentősen növeli a termelést.
A BYD nem reagált a megkeresésekre. A források névtelenséget kérve nyilatkoztak - írja a hírportál.
A Reuters emlékeztet arra, hogy a BYD azért építi a gyárat Magyarországon, hogy vámmentesen értékesíthessen autókat Európában.
Az összes jelenleg Európában értékesített autó Kínában készül, és a szokásos tízszázalékos vámon felül az EU szubvencióellenes vámjai is vonatkoznak a kínai gyártmányú elektromos járművek importjára. A BYD esetében a teljes vám 27 százalék.
Ehhez kapcsolódóan:EU–Kína-tárgyalás lesz jövő héten az elektromos autókra kivetett büntetővámokról
Az új törökországi üzemben gyártott autók közül sok szintén Európába kerül, és az Európai Unióba történő export esetén a fenti vámok nem vonatkoznak rájuk.
A törökországi olcsóbb termelés felé való elmozdulás rávilágítana a kihívásra a kínai autógyártók számára, melyek Európában szeretnének autókat gyártani, hogy elkerüljék a büntetővámokat, de a régió magasabb bérei és energiaköltségei miatt vonakodnak ezt meglépni.
Ehhez kapcsolódóan:Financial Times: Az EU vizsgálja a BYD autógyárnak adott kínai támogatást