Bár sokadik határidőnek volt kikiáltva, most hétvégén sem sikerült áttörést elérni a brexit ügyében tartott tárgyalásokon.
Döntően a kereskedelmi kérdéseken vitázik az EU és az Egyesült Királyság. Ez önmagában nem kis tétel, nagyjából 750 milliárd fontnyi (300 ezer milliárd forintnyi) érték szabályairól kellene megállapodniuk legkésőbb január elsejéig - írja a Reuters.
Azután ugyanis véget ér a mostani átmeneti időszak is, és az Egyesült Királyság 48 év után minden szempontból elhagyja az Európai Uniót.
"Most már tényleg kifutunk az időből. Ez a hét különösen fontos lesz, áttörést kell elérnünk"
- mondta George Eustace környezetvédelmi miniszter. Előtte viszont Boris Johnson miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy bár egy megállapodás előnyös lenne, Nagy-Britannia úgy is gyarapodni fog, ha nem lesz alku január elsejére se.
Az EU részéről Simon Coveney ír külügyminiszter is úgy érezte, hogy kezdenek kifutni az időből. Három témakörön vitáznak hetek óta:
- az állami támogatások,
- a halászati kérdések,
- és annak kapcsán, hogy jövőbeni vitákat hogyan rendezze majd a két fél.
A halászat gazdaságilag szinte elhanyagolható nagyságrendű terület az Egyesült Királyságban is, a GDP 0,03 százalékát teszi ki. Azonban a brexit-kampány során ezt a függetlenség egyik szimbólumává tette a kilépéspárti oldal.
A brit kormány úgy gondolja, hogy a jelenlegi számítások szerint a saját vizeiken a kinyerhető halmennyiségnek csak a felét halászhatnák le ők, ezért a számítások módszertanának átalakítását szeretnék elérni.
Simon Coveney ír külügyminiszter szerint a teljes megállapodást is megakadályozhatja, ha nem sikerül megegyezniük a brit kormánnyal a halászati számításokról.