Volodimir Zelenszkij azzal vádolta a szlovák kormányfőt, hogy a gázüzleten keresztül segíti Oroszország ukrajnai háborújának finanszírozását.
Az ukrán elnök szerint az uniós vezetők megfigyelték, hogy Fico ellenzi az Oroszországtól való energiafüggőség csökkentését. „Ez arra utal, hogy segíteni akar Putyinnak pénzt keresni a háború finanszírozására és Európa gyengítésére” – írta az X-en. Szerinte a Putyinnak nyújtott segítség erkölcstelen, mert az Ukrajna elleni orosz támadások emberéleteket oltanak ki.
Fico szerint moszkvai útja és december 22-i találkozója Putyinnal válasz arra, hogy Zelenszkij tiltakozott minden, az Ukrajnán keresztül, egyebek között a szlovák területre irányuló gáztranzit ellen.
Ukrajna bejelentette, hogy nem újítja meg a december 31-én lejáró gáztranzitszerződést, Szlovákia emiatt aggodalmát fejezte ki. A vezetéken keresztüli gázáramlás Oroszország teljes Európába irányuló exportjának mintegy felét teszi ki, megszűnése Szlovákiát, Olaszországot, Ausztriát, valamint Csehországot érinti a legérzékenyebben.
Az Európai Bizottság közölte: felkészült a jelenlegi gáztranzitszerződés lejártára; minden ország, amely az ukrajnai útvonalon kap orosz üzemanyagot, hozzáférhet az alternatív készletekhez.
Fico azon kevés európai vezetők egyike, akivel Putyin barátságban maradt, amióta Moszkva 2022-ben megkezdte Ukrajna elleni invázióját. „Miért függ ennyire Moszkvától ez a vezető? Mit fizetnek neki?” – tette fel a kérdést az ukrán elnök, aki szerint Moszkva jelentős kedvezményeket biztosíthat Ficónak, de ezért szuverenitással kell fizetnie.
Nem jelentették be a NATO- és EU-tag Szlovákia miniszterelnökének moszkvai látogatását, de Fico közölte, hogy időben tájékoztatta az uniós vezetőket.
Fico a találkozó után a Facebookon közölte: az orosz elnök megerősítette, hogy Oroszország kész továbbra is gázt szállítani a Nyugatnak és Szlovákiának.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője december 23-án azt mondta, nem tud további részleteket Putyin és Fico tárgyalásáról, de nehéznek nevezte a gáztranzittal kapcsolatos helyzetet, amely „fokozott figyelmet igényel”.
Fico Putyinnál tett látogatása kemény reakciókat váltott ki más európai vezetőkből is; Jan Lipavský cseh külügyminiszter elítélte. Mint fogalmazott: a cseh kormány „az orosz energiaellátástól való függetlenségén dolgozik, hogy ne kelljen tömeggyilkossá válnunk”. Gitanas Nausėda litván elnök egyebek között azt írta a közösségi oldalán, hogy az Oroszországgal folytatott bármilyen ügyletnek ára van. „Ez nem Litvánia útja. Az energiafüggetlenséget és a valós piaci árakat választjuk – politikai kötöttségek nélkül” – tette hozzá.