Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Egyelőre csak a rengeteg kérdőjel biztos a besorozott kárpátaljai magyar haláláról


Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

S. Józsefet ismerősei és a magyar kormány szerint sorozás közben verték meg úgy, hogy később belehalt a sérüléseibe, az ukrán hivatalos közlés ezzel szemben azt állítja, a férfit „akut stresszel” szállították kórházba, sérülések nem voltak rajta és embólia okozta a halálát.

Már Orbán Viktor is beszélt arról a 45 éves ukrajnai férfiről, aki a mozgósítása után néhány nappal kórházba került, majd július 6-án meghalt. A miniszterelnök azt mondta, S. József „egy volt közülünk”, magyar állampolgár, és sorozótisztek verték agyon. A tragédia miatt a Külgazdasági és Külügyminisztérium bekérette Sándor Fegyirt, Ukrajna magyarországi nagykövetét.

A férfi halálával kapcsolatban egyelőre csak a kérdések biztosak. Az esetet a legrészletesebben a Telex tárta fel. Eszerint S. József panziót működtetett a kárpátaljai Dédán. Június 15-én igazoltatták a hadkiegészítés emberei, majd mivel katonaköteles korban volt, Munkácsra szállították kiképzésre. Június 18-án viszont már a beregszászi kórházban volt, ahol öt nappal később a pszichiátriai osztályra került, július elején pedig meghalt. S. Józsefet július 9-én temették el.

Sérülésekről beszélt

S. József napokkal a halála előtt beszélt az ügyvédjével, akinek azt mondta, súlyos sérülései vannak. Előkerült egy videó is, ami Munkácson készült kiképzés közben. Ezen a férfi négykézláb mászik, majd amikor valaki megkérdezi tőle, mi van vele, azt mondja, „Fáj a hátam”. Ezután a másik férfi visszakérdez, hogy „Megvertek?”, mire J. József azt válaszolja, hogy nem. A férfi környezetében élők ragaszkodnak hozzá, hogy S. József bántalmazásba halt bele. Azt azonban senki nem tudja egyelőre, hogy a férfi miért került pszichiátriára.

A beregszászi kórházban halt meg S. József
A beregszászi kórházban halt meg S. József

Az ukrán hivatalos közlések ettől merőben eltérőek. Eszerint S. József ukrán állampolgár volt – ez önmagában nem ellentmondás, hiszen sok kárpátaljai magyarnak lehet úgy magyar útlevele is az ukrán mellett, hogy erről a hatóságoknak nincs tudomása. A kiadott hivatalos ukrán közlemény szerint „Joszip Sebestyént” június 14-én sorozták be a hatályos jogszabályok alapján. Június 15-től kezdődött meg a kiképzése, majd június 18-án engedély nélkül eltávozott a szolgálati helyéről, a fegyvere nélkül. „A későbbi vizsgálat megállapításai szerint” a férfi maga ment a beregszászi kórházba, ahol „akut stressz reakciók miatt” vették fel, sebesülések nem voltak a testén.

A Szabad Európa megszólaltatott egy a kárpátaljai hétköznapi és katonai helyzetet is jól ismerő forrást, aki a téma érzékenysége miatt csak név nélkül szeretett volna nyilatkozni.

„Az tény, hogy van sorozás Kárpátalján, mint mindenhol máshol is az ország területén. Az is tény, hogy a hosszú háborús évek miatt tapasztalható egy elfáradás az ukrán társadalomban, ez szerintem teljesen természetes. Az is tény, hogy a kárpátaljai magyarok még annyira sem akarnak katonák lenni, mint az ukránok, a hatóságok sokszor macska-egér játékot játszanak a hadköteles férfiakkal. De éppen ezek miatt számomra egyáltalán nem logikus viselkedés, hogy a hatóságok erőszakot alkalmaznak a besorozottakkal szemben, hiszen így még kevesebben vonulnának be önként. Az pedig, hogy konkrétan agyon vernek valakit, még kevésbé tűnik életszerűnek. Hiszen akkor az illető ki sem tud menni a frontra” – mondta informátorunk, hozzátéve, hogy „de mivel a nagypolitika teljesen rátelepedni látszik erre a tragédiára, valószínűleg soha nem fog kiderülni a teljes igazság”.

  • 16x9 Image

    Kósa András

    Kósa András a Szabad Európa főmunkatársa. 2001 óta újságíró, az elmúlt bő húsz évben volt a Magyar Hírlap, a Magyar Nemzet, a Hír Televízió és a Népszava munkatársa. Ezenkívül dolgozott a hvg.hu politika rovatának vezetőjeként és a tulajdonosok által 2022 augusztusában megszüntetett azonnali.hu főszerkesztőjeként is.

XS
SM
MD
LG