Egyedül Magyarország nem volt hajlandó aláírni, így uniós szintű nyilatkozat helyett Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője csak saját nyilatkozatot adott ki a január 26-i belarusz elnökválasztás tisztességtelenségéről.
A Szabad Európa brüsszeli forrásai szerint a magyar képviselők akadályozták meg az Európai Unió országainak közös nyilatkozatát a belarusz elnökválasztás eredményének elutasításáról.
Mindez még előző héten történt. A hírek szerint eleinte Szlovákia sem akarta aláírni a nyilatkozatot, ám a szlovák vezetés később meggondolta magát.
Ehhez kapcsolódóan: A január 26-i elnökválasztás Belaruszban minden, csak nem tisztességes
A közösnek tervezett nyilatkozatban az unió azt jelentette volna ki, hogy Belaruszban „a példátlan mértékű elnyomás”, az emberi jogok megsértése, az ellenzék és a független médiához való hozzáférés korlátozása „minden legitimitásától megfosztotta” a helyi elnökválasztási eljárást.
A magyar ellenkezés nyomán Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője csak egy saját nyilatkozatot tudott kiadni, amelyben kijelentette, hogy a január 26-i elnökválasztás nem volt szabad és tisztességes, és felszólította a belarusz hatóságokat, hogy engedjék szabadon az összes politikai foglyot.
Ehhez kapcsolódóan: Magyar vízummal bukott le Lukasenka bizalmasa és felesége Csehországban, kiutasították őket
Belarusz mindössze tíz nappal a választások előtt hívta meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) független választási megfigyelőit. Kaja Kallas szerint ilyen rövid idő alatt nem lehet érdemben felmérni a választási folyamat tényleges működését. Hozzátette, hogy emiatt, illetve mert a belarusz rezsim részt vett Oroszország Ukrajna elleni háborújában, valamint a szomszédai elleni hibrid támadásokban, „az EU továbbra is korlátozásokat és szankciókat fog bevezetni a rezsim ellen, illetve pénzügyi támogatást fog nyújtani a civil társadalomnak, a száműzetésben élő belarusz demokratikus erőknek és a belarusz kultúrának”.
Az Európai Unió készen áll arra, hogy támogassa Belaruszt gazdaságának stabilizálásában és intézményeinek reformjában, amint az ország megkezdi a demokratikus átmenetet – tette hozzá Kaja Kallas.
Borítékolható győzelem
Az előzetes eredmények szerint Aljakszandr Lukasenka január 26-án kiugróan nagy arányú győzelemmel fogja meghosszabbítani 31 éves uralmát az országban. A Központi Választási Bizottság Telegram-fiókján közzétett eredmények szerint Lukasenka a szavazatok 86,8 százalékát szerezte meg. „Gratulálhatnak a Belarusz Köztársaságnak, elnököt választottunk” – jelentette be Igor Karpenko, Belarusz központi választási bizottságának vezetője hétfő reggeli sajtótájékoztatóján az orosz állami média szerint.
A nyugati országok viszont nem fogadják el tisztességes választásként az eredményt, többek között azért, mert az országban betiltottak minden, a kormánytól független médiát, illetve minden ellenzéki vezetőt bebörtönöztek vagy külföldre kényszerítettek. „A belarusz népnek nem volt választása. Keserű nap ez minden olyan ember számára, aki szabadságra és demokráciára vágyik” – írta Annalena Baerbock német külügyminiszter az X-en.