„Budapest – minden más állítás ellenére – történelmi város; eddig a Bazilika és a Parlament határozta meg a sziluettjét. Ha ezt megváltoztatják, azzal visszafordíthatatlan kárt okoznak” – jelentette ki Bátonyi Péter művészettörténész a mini-Dubaj-projektről. A korábbi kormányfőtanácsos a Partizánnak adott interjút a műemlékvédelemben tapasztalt visszaélésekről. Most a Szelfi vendége volt. Feljelentést tett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára ellen.
A beszélgetést itt tudja megnézni:
Ha inkább csak hallgatná, azt itt teheti meg:
Bátonyi Pétert a Partizán-interjú után elbocsátották az Építési és Közlekedési Minisztériumból. Az általa feljelentett államtitkár, Lánszki Regő tagadta a volt kormányfőtanácsos állításait, a minisztérium a Partizánban bemutatott dokumentumok kapcsán ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.
Bátonyi Péter tizenkét évig dolgozott a műemlékvédelemben, pályája felétől érezte a politikai és gazdasági nyomást, ami miatt szélmalomharcnak tűnt a munkája, „már a legminimálisabb szakmai tartalmat sem tudták beletenni”. Helyzete akkor lett elviselhetetlen, amikor a Miniszterelnökséghez, majd az építési tárcához került.
Többek között a kormányhivatalok engedélyezési eljárásainak monitorozása volt a feladata, a tervtanácsok működéséről, műemléki tervekről írt véleményt, „de az érdemi befolyásolásra addigra már nagyon kevés esély volt”. Szerinte „hiába tesz bele sok munkát a szakértő”, a végén úgyis megvalósul a beruházó terve. Hozzátette: a felelős vezetők sokszor nem a műemlékeket, hanem a saját pozíciójukat védik, így nem mennek szembe a jogszabályokra, szakmai elvekre fittyet hányó kezdeményezésekkel.
Szerinte a kormány legeslegfelsőbb körei szitokszónak tekintik a műemlékvédelmet, pedig „kultúrországban műemléki ügyekben nem a döntéshozóknak, hanem a szakmának kellene döntenie”.
A mini-Dubaj néven ismert projekt kapcsán kijelentette: Budapest történelmi város, így nemcsak az épületei, hanem a városképe is védendő, hiszen a világörökségi védelem szól a fővárosi panorámának is.