Napra pontosan három évvel az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete után az EU-tagállamok külügyminiszterei hétfőn elfogadják a tizenhatodik szankciós csomagot, amelynek első alkalommal része lesz az alumínium orosz importjának betiltása.
Az Ukrajna elleni orosz agresszió harmadik évfordulóján az EU egy újabb, már a tizenhatodik szankciós csomagot hagyja jóvá Oroszország ellen, exporttilalmat bevezetve többek között az orosz alumínium európai kivitelére, lekapcsolva egy tucat orosz bankot a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerről, és megduplázva az olajembargó kijátszásában kulcsszerepet játszó orosz árnyékflotta számát, amelyek szankciók alá esnek.
Miután a héten a tagállami nagykövetek megállapodtak az újabb szankciós csomagról, a korlátozó intézkedések külügyminiszteri szintű jóváhagyása már csak formalitás. Kivételt jelenthet az orosz és belorusz személyek ellen korábban bevezetett szankciók meghosszabbítása, amit a magyar külügy élén álló Szijjártó Péter – FB-üzenetének tanúsága szerint – nem kíván támogatni, azzal érvelve, hogy „időt kell hagyni az amerikai–orosz tárgyalásoknak”, az intézkedések egyébként is március 15-én járnak le, szerinte március 10-ig kell dönteni.
EU-diplomaták szerint Szijjártó érvelése csak ürügy, hiszen nyilvánvaló, hogy március 15-ig nem várható érdemi áttörés az éppen csak megkezdődött amerikai–orosz párbeszédben, amely ráadásul több kérdést vet fel, mint amennyit megold. Ha egyáltalán ebből kijön valami, legyen az béke vagy tűzszünet, arra még minimum hónapokat kell várni.
Tanácsi információk szerint a Trump-adminisztráció viharos, Európában és szerte a világon nagy megütközést keltő akcióira hivatkozva a magyar diplomácia Brüsszelben egy ideje „új valóságról” beszél, amit az EU-nak figyelembe kellene vennie. Minden kétséget kizáróan az oroszellenes szankciókat is idesorolja az Orbán-kormány, amely bízik abban, hogy egy esetleges orosz–amerikai alku eredményeként az EU előbb-utóbb véget vet a büntetőintézkedéseknek, ami egyáltalán nem biztos.
Szijjártó elbüszkélkedett azzal, hogy Magyarország újra megakadályozta az orosz háborús propaganda egyik meghatározó alakjának számító, korábbi KGB-ügynök Kirill moszkvai pátriárka listázását, valamint azt is, hogy szankciós listára tegyék az orosz olimpiai bizottságot és két orosz focicsapatot. Azt is megemlítette, hogy az újabb szankciós csomag tárgyalásán a kormánynak sikerült könnyítéséket elérnie: a Mol által importált és a Slovnaft pozsonyi finomítójában feldolgozott orosz kőolajból származó termékeket a jövőben Magyarországon is fel lehet majd használni és a budapesti metró karbantartásához szükséges munkákat is el lehet majd végezni.
Nem Magyarország az egyetlen, amely a szankciós csomagok tárgyalása során külön igényekkel jelentkezik arra hivatkozva, hogy egyik vagy másik lépés gazdasági és egyéb érdekeket sért, emiatt mentességet kér saját iparágai vagy gazdasági szereplői számára.
A hétfőn véglegesen jóváhagyandó tizenhatodik szankciós csomag legfontosabb pontjai:
- Mindenféle tranzakció megtiltása tizenegy kikötővel és repülőtérrel az olajársapka kijátszásában játszott szerepük miatt.
- Tizenhárom orosz bank lekapcsolása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerről, plusz minden tranzakció megszüntetése három orosz pénzintézettel.
- Az olajembargó kijátszásában fontos szerepet játszó orosz árnyékflottából az eddigi 79 után további 73 hajó felvétele a feketelistára.
- Nyolc újabb orosz műsorsugárzó EU-n belüli műsorsugárzási engedélyének felfüggesztése.
- A szankciós lista kiterjesztése összesen 53 új intézményre és állami szervre, amelyek aktív részt vállalnak az Ukrajna elleni orosz agresszióban.
- Beutazási tilalom az unióba, és a vagyonbefagyasztási intézkedésről rendelkező lista bővítése további 48 személyre és 35 jogi személyre.
- A számítógépes vezérlésű szerszámgépek gyártásához szükséges vegyi anyagok, króm és más termékek Oroszországba irányuló kivitelének tilalma.
- Az orosz kőolaj-finomítók és gázlétesítmények működtetéséhez szükséges szolgáltatások nyújtásának teljes tilalma.
- Az orosz alumínium behozatalának tilalma az EU-ba.
- Az orosz légi szektorban használt személyzet nélküli légi járművek gyártásához és működéséhez használt alkatrészek exportjóváhagyási követelményeinek szigorítása.
- Új szankciós kritériumok, amelyek lehetővé teszik az orosz hadiipari beszállító cégek tulajdonosainak, valamint – a hajók kapitányait is beleértve – az orosz árnyékflotta működtetőinek szankcionálását.