Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Az orosz agresszió elleni védekezési paktumról egyeztet Nagy-Britannia és Lengyelország


Keir Starmer brit miniszterelnök kijevi iskolásokkal Ukrajnában 2025. január 16-án
Keir Starmer brit miniszterelnök kijevi iskolásokkal Ukrajnában 2025. január 16-án

Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel tárgyalt pénteken Varsóban Keir Starmer brit miniszterelnök, aki egy nappal korábban Ukrajnába is ellátogatott, ahol száz évre szóló partnerségi megállapodást írt alá.

Nagy-Britannia és Lengyelország várhatóan Starmer látogatása alatt megkezdi egy új védelmi és biztonsági megállapodás kidolgozását – közölte a brit miniszterelnök hivatala. „A paktum támogatni fogja hadseregeinket abban, hogy szorosabb együttműködésben védjék Európát az orosz agresszióval szemben, és többet tegyenek a dezinformáció és a hibrid fenyegetések ellen. Emellett a két ország együttműködik az embercsempész bandák felszámolásában, energiaellátásunk biztosításában és infrastruktúránk védelmében” – áll a közleményben.

Starmer szerint itt az ideje, hogy a következő szintre emeljék a partnerséget az „Európa biztonságát fenyegető, egyre növekvő veszélyek” miatt, amelyek Vlagyimir Putyin orosz elnök agressziójától az „aljas embercsempész bandákig” terjednek. Csütörtökön Kijevben kijelentette, hogy az ukrajnai háborút lezáró bármilyen megállapodásnak garantálnia kell Ukrajna biztonságát és függetlenségét.

A brit miniszterelnök látogatása volt az utolsó találkozó Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és az Ukrajnát támogató nyugati vezetők között Donald Trump megválasztott amerikai elnök hétfői beiktatása előtt. Aznap találkozott Guido Crosetto olasz védelmi miniszterrel és Caspar Veldkamp holland külügyminiszterrel is. Az ukrán elnök köszönetet mondott a két országnak a támogatásért.

Trump kijelentése – hogy beiktatása után gyorsan véget vethet a háborúnak – elbizonytalanította Ukrajnát és más európai országokat. Attól tartanak, hogy egy elhamarkodott megállapodás arra kényszerítheti Ukrajnát, hogy a béke fejében területeket adjon át Oroszországnak. Trump Ukrajnával kapcsolatos álláspontja Kijevben és Európában is azt a félelmet erősítette, hogy az új amerikai adminisztráció csökkenteni fogja a létfontosságú katonai támogatásokat.

Starmer azt mondta, hogy minden szövetségessel együttműködik annak érdekében, hogy a jövőbeni megállapodás „elég szilárd legyen ahhoz, hogy garantálja Ukrajna biztonságát, az esetleges békét, és elrettentsen minden jövőbeli agressziót”.

Nagy-Britannia Ukrajna egyik legnagyobb katonai támogatója, 12,8 milliárd font (6200 milliárd forint) katonai és polgári segélyt nyújtott a háború kezdetet óta.

A százéves partnerségi megállapodásban London és Kijev „a védelmi együttműködés elmélyítésében” és Ukrajna védelmi iparának fellendítésében egyezett meg, és „jövőbeli NATO-szövetségesnek” ismeri el egymást. Starmer szerint ez „egy új partnerség Nagy-Britannia és Ukrajna között, amely tükrözi a két nemzet közötti hatalmas szeretetet”.

A megállapodás aláírása után Starmer azt mondta, hogy Nagy-Britannia megvitatja a szövetségesekkel békefenntartó csapatok Ukrajnába küldését is, hogy segítsen garantálni a biztonságot egy esetleges tűzszünet után. A javaslatot Emmanuel Macron francia elnök terjesztette elő, aki már tárgyalt erről Zelenszkijjel.

Zelenszkij üdvözölte a százéves megállapodást, és azt mondta, reméli, hogy más szövetségesekkel is hasonló megállapodások születnek. „Ukrajna és Nagy-Britannia kapcsolatai most szorosabbak, mint valaha” – mondta.

Készült az AFP és a Reuters tudósításainak felhasználásával.
XS
SM
MD
LG