Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Az Instagramon és a TikTokon keresnek pénzt és ösztönöznek másokat ezek a kazah falusi nők


Balról jobbra: Akbilek Abdirova, Karligas Bahit és Ajgerim Omirzakova
Balról jobbra: Akbilek Abdirova, Karligas Bahit és Ajgerim Omirzakova

A házimunkát bemutató stop motion videóktól a halal kolbász promóciójáig – tartalomkészítő vidéki nőket mutatunk be Kazahsztánból. Nem csak a családjuk életszínvonalát lendítik fel, közben másokat is tanítanak.

Amikor 2022-ben a 28 éves Akbilek Abdirova stop motion videókat kezdett készíteni TikTok- és Instagram-fiókjaihoz, még a férje szüleivel éltek együtt egy vidéki körzetben, Mangyistau mellett. Tavaly év végén a család új otthonba költözött a tartomány közigazgatási központjában, Aktauban.

A költözést részben a gyorsan növekvő Instagram-profiljához kapcsolódó reklámból és egyéb kereskedelmi lehetőségekből származó tartalomkészítői bevétele tette lehetővé. „Amikor elkezdtem tartalmat gyártani, nem kaptam támogatást. Az emberek azt mondták: Csak pazarolod az idődet, nem hoz ez semmit a konyhára, nincs rá szükség” – mondta a Szabad Európának Abdirova, akinek ma 18 ezer követője van az Instagramon.

„Később, ahogy egyre több követőm lett, és pénzt kezdtem keresni, a rokonaim megértettek és támogattak.” Abdirova videói közül sok kreatív módon szól arról a rengeteg házimunkáról, amelyet a kelinek, vagyis a hagyományos családban élő menyek nap mint nap végeznek. Az ő esetében ez a munka – a belsőségek előkészítésétől az olyan rutinfeladatokig a családi étkezéshez, mint a takarítás – több időt vesz igénybe annál a napi három-négy óránál, amelyet videók készítésével és szerkesztésével tölt.

A család Aktauba költözése azt is lehetővé tette, hogy részmunkaidőben közösségimédia-menedzserként dolgozzon egy városi pékségnek, miközben mostanra már kurzusok vezetésébe is belevágott: olyan maratonokba, amelyek célcsoportját videókészítés iránt érdeklődő és szülési szabadságon lévő kazah nők alkotják. „Senkinek nem kell fizetned azért, hogy videókat tegyél ki a közösségi médiában. Ha a tartalmaidat sokan nézik meg, és jól kezeled őket, bevételre tehetsz szert. Ez hozzájárul az anyagi függetlenséghez” – mondja.

„Sokoldalú meny”

Kazahsztánban sok fiatal nő kénytelen összeegyeztetni fizetett állását a „menyek kötelességével”, ami azt jelenti, hogy legjobb éveiket a férjük szülei és a saját gyermekeik gondozásának szentelik. Ez a nem fizetett, láthatatlan, elismerést nélkülöző otthoni munka a közgazdaságtanban második műszakként ismert – mondja Ajgerim Kvszajnkizi ügyvéd és kutató. „Azt mondják: Meg tudom csinálni, nem olyan nehéz ez. De ha hosszú ideig folytatódik, depresszióhoz vezethet” – mondta a Szabad Európa kazah szolgálatának. Részben ez magyarázhatja a hasonló tapasztalatokat megélő nők fiókjainak növekvő népszerűségét.

A 34 éves Ajgerim Omirzakova az ország déli részén, a Zsambil tartományban található Kulan faluban él. 2020 óta 175 ezer követőt gyűjtött az Instagramon és 163 ezret a TikTokon, ahol zsan-zsakti kelinnek, sokoldalú menynek nevezi magát.

Akárcsak Abdirova, az ötgyermekes Omirzakova is tart videószerkesztő tanfolyamokat; már több százan el is végezték. Azt mondta a Szabad Európának: „Inspirációt keresve kezdtem tartalmat készíteni, hogy elkerüljem a depressziót, miközben otthon vagyok szülési szabadságon”, és a bejegyzései alatt megjelenő támogató megjegyzésekből nyert ösztönzést. Hangalámondást bőségesen tartalmazó videói többnyire könnyed hangvételűek, és olyan trükkökre, hekkekre fókuszálnak, amelyek megkönnyítik a háztartási munkát. Fontos javaslatokat tartalmaznak az idős hozzátartozók gondozásához is, miután Ajgerim apósa két éve agyvérzés miatt elvesztette a beszédképességét.

„Nincs semmi, amit egy nő ne tudna megcsinálni – mondja. – Manapság nem szabad kizárólag a férj keresetére vagy a gyermek után járó pótlékra hagyatkozni.”

Kolbászt árulni a városiaknak

A 31 éves Karligas Bahit még online jelenlétének kezdeti szakaszában jár, de már több mint 15 ezer követőt gyűjtött a TikTokon. Férje családja generációk óta foglalkozik állattenyésztéssel. Nemrég úgy döntött, hogy részt vesz egy halal kolbászkészítő tanfolyamon, aztán elnyert 1.400.000 tenge (háromezer dollár) állami támogatást kisvállalkozás indítására Kazahsztán legnagyobb városa, Almati mellett. Színes közösségimédia-posztjai – köztük a kolbászkészítés folyamatáról készült videók – révén mára fenntarthatóvá vált a kolbászkészítés és a kész termék értékesítése futártaxival Almati lakóinak.

„Miután bemutatkoztam a közösségi médiában, és megosztottam az életemet a követőkkel, az emberek elkezdtek megbízni bennem. Annak ellenére, hogy négyórányi autóútra vagyunk a várostól, vannak ott vásárlóim, és újak is jönnek folyton” – mondta. A négygyermekes nőt a férje öccsei ösztönözték a tartalomkészítésre. Nyáron videókat posztol a család életéről a magasan fekvő nyári legelőkön, ahol jurtában élnek és erjesztett kancatejet készítenek a turistáknak.

A melegebb hónapokban a legnehezebb a pásztorgazda és TikTok-vállalkozó élete. „A legelőkön nem túl jó a mobilkapcsolat, ezért idén elhoztuk a kék lakókocsinkat, annak a tetéjéről próbálunk jelhez jutni – mondta. – A gyerekek iskolája miatt ősszel visszatérünk a faluba. A férjem szülei ott maradnak, hogy vigyázzanak a téli táborra.”

Ehhez kapcsolódóan: Pazar futamok és viseletek: ilyen egy kazah lóverseny

Írta Chris Rickleton a Szabad Európa kazah szolgálata munkatársa Akdidar Abdimaulen közreműködésével.

XS
SM
MD
LG