Visszásnak hathat, hogy szülői kérelemre, egy egyszerű háziorvosi alkalmassági vizsgával is éles lőfegyver legális használójává válhat egy 15-16 éves fiatal, miközben más esetekben komoly szigorításokat vezetett be a kormány.
Magyarországon sportlövészet céljára 15, vadászaton 16 éves kortól használhat egy fiatal éles lőfegyvert legálisan, megfelelő körülmények között – erről később részletesen írunk. Természetesen mindkét esetben felnőtt felügyelete mellett. A jogszabály szerint így kiskorú (18. évét be nem töltött személy) részére nem adható ki fegyverviselési engedély, az illető – legálisan – csak és kizárólag akkor vehet éles lőfegyvert a kezébe, ha azt a fegyvert jogszerűen birtokló felnőtt “átengedi” neki használatra.
(Ettől függetlenül nem éles lőszerrel működő légfegyverekkel akár kis gyerekek is lőhetnek, elég egy gyors keresés, hogy lássuk: ma már számos vállalkozás kínál “élménylövészetet” akár kilenc-tíz éves gyerekeknek is. Többen úgy kínálják a szolgáltatást, hogy légfegyvereik “pontosan úgy néznek ki, mintha valódi, éles lőfegyverek lennének”.)
„Engedélyezésre nem került sor”
A hatályos törvény és kormányrendelet szerint lőtéren lehet már 15 éves kortól éles lőfegyvert használni, míg a vadászaton 16 év ez a korhatár. Sportlövészet céljára ugyanakkor a törvény szerint – szülői kérelemre – akár egy 15 éves kiskorú is tarthat magánál jogszerűen éles lőfegyvert. Egy lapunkhoz eljutott állampolgári megkeresésre válaszolva a Budapesti Rendőr-Főkapitányság azt írta, “sportlőfegyver tartására vonatkozó kérelem hatóságunkhoz nem érkezett, így fegyver tartásának engedélyezésére nem került sor”. Kiskorú részére vadászati célból nem adható ki fegyverviselési engedély.
A legális fegyverhasználathoz a szülő/törvényes képviselő írásbeli kérelmére van szükség, amit a területileg illetékes rendőr-főkapitányság bírál el. A kérelemhez mellékelni kell egy orvosi alkalmassági igazolást is, amit a háziorvos állít ki. Többen visszásnak, és túl megengedőnek tartják ezt a gyakorlatot, miközben a kormánytöbbség pár hete tiltotta be az energiaitalok vásárlását 18. éves kor alatt, két éve pedig az iskolai mobilhasználat betiltásáról volt élénk vita.
Ehhez kapcsolódóan: törvénykezési dömping részeként tiltották be a kiskorúak számára az energiaitalokat.
„Belecsúszhatnak”
Nem feltétlenül ért egyet a hazai szabályozással a lapunknak nyilatkozó gyermekpszichológus sem. „A gyerekek, fiatalok nagyon beleélhetik magukat egy ilyen helyzetbe és nem mindig tudják a realitást és a vágyaikat megkülönböztetni egymástól. Emiatt belecsúszhatnak egy olyan helyzetbe, amiben a vágyaikat játsszák el, és ebből adódhatnak problémás helyzetek. Mert ezek a vágyak irányulhatnak mások, de akár saját maguk ellen is” – mondta a Szabad Európának Csák Annamária.
A gyermekpszichológus szerint „semmiképpen sem szerencsés gyakorlat”, hogy gyerekek, fiatalok éles lőfegyverrel lőhetnek, mert „lőni, harcolni vonzó lehet egy pszichés problémával rendelkező fiatal számára”, így ő – ha már a szabályozás ezt lehetővé teszi – legalábbis kiegészíttetné a most kötelező háziorvosi alkalmassági vizsgálatot egy pszichológiai felméréssel is. „Orvosilag simán lehet valaki alkalmas éles lőfegyver használatára, miközben olyan személyiségjegyeket hordoz, hogy pszichésen nem lenne tanácsos ezt tennie” – mondta a szakember. Csák Annamária szerint, ilyen körülmények között a fegyvert átadó felnőttnek nagyon egyértelművé kell tennie a használat szabályait, a vadászat, sportlövészet kereteit.
Ehhez kapcsolódóan: többet beszélgetnek, olvasnak a diákok, de sok helyen kaotikus a mobiltilalom.
Az Országos Magyar Vadászkamara részletes választ adott kérdéseinkre. A testület – mint az egyéni vadászok szervezete – illetékesség hiányában nem tartja nyilván a vadászati tevékenységre vonatkozó információkat, így nincs pontos adatuk arról, hogy hány fiatal vadászhat rendszeresen, de Földvári Attila szóvivő elmondta, hogy 58 olyan fiatal van, aki 2023 november 1-ét követően tette le a vadászvizsgát, illetve váltott vadászjegyet, és azóta még nem töltötte be a 18. életévét.
A fegyver átengedése a tulajdonostól egy fiatalnak azt jelenti, hogy a felnőtt korú tulajdonos mindvégig jelen van a vadászaton, a fegyver használata során, és teljes körű felelősséggel tartozik azért. Hogy ez a szabályoknak megfelelően történik-e, azt a Kormányhivatalokban működő vadászati hatóság, illetve a rendőrség ellenőrzi, a Vadászkamarának ebben sincs illetékessége.
„Azonban meggyőződésünk szerint egyfelől a vizsgára való felkészítés (amelynek egyebek mellett része az elméleti és gyakorlati fegyverismeret), másfelől a tapasztalt kísérő személye szavatolja a megfelelő, biztonságos fegyverhasználatot. Miheztartás végett: az ifjúsági vadászoknak pontosan ugyanazt a képzést kell elvégezniük, mint a felnőtteknek, és pontosan ugyanazt a vizsgát kell abszolválniuk” – közölte lapunkkal Földvári Attila.
Felmerülhet ugyanakkor, hogy valaki, akit eltiltottak a vadászattól, a tilalmat úgy próbálja megkerülni, hogy magával visz egy fiatalkorút “vadászni”, de valójában az ő kezében marad végig a fegyver. A Vadászkamara szerint azonban ilyen visszaélés semmiképp sem fordulhat elő. „A fiatal vadásznak nincs, nem lehet fegyvere, mivel a fegyvertartás feltételeinek kizárólag a 18. életévét betöltött személy felelhet meg. Amennyiben a felnőtt állampolgár vadászjegyét és / vagy fegyvertartási engedélyét bevonták vagy érvénytelenítették, eleve nem tarthat fegyvert, lévén a vadászati célú fegyvertartás jogalapja az érvényes vadászjegy megléte. Tehát az ilyen személynek nem lesz fegyvere, amelyet átengedhetne. Emellett a fiatal kíséretéhez is érvényes vadászjegy kellene.”