Az amerikai igazságügyi minisztérium megszünteti az orosz oligarchák vagyonának lefoglalását célzó programot, amelyet Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója után indítottak.
Pam Bondi főügyész február 6-án kiadott memoranduma szerint a Task Force KleptoCapture küldetése véget ér. „Ez a politika alapvetően új gondolkodásmódot és megközelítést igényel” – írta feljegyzésében.
A programot azért hozták létre, hogy korlátozzák Vlagyimir Putyin orosz elnök vagyonos munkatársainak pénzügyeit, és megbüntessék azokat, akik elősegítik a szankciók megsértését. Bondi azt mondta, hogy az oligarchák vagyonának lefoglalására és a szankciók betartatására fordított forrásokat „a kartellek és a TCO-k teljes felszámolására” irányítják át – a betűszó a transznacionális bűnszervezetek rövidítése.
2022. március 2-án jelentették be a KleptoCapture munkacsoport létrehozását, mindössze néhány héttel azután, hogy Oroszország megindította Ukrajna elleni teljes körű invázióját. Ennek alapján emeltek vádat Oleg Deripaszka alumíniummágnás és a televíziós hálózatokat birtokló Konsztantyin Malofejev ellen a szankciók állítólagos kijátszása miatt, és ugyancsak erre hivatkozva foglalták le Szulejman Kerimov és Viktor Vekszelberg oligarcha jachtjait.
Ehhez kapcsolódóan: Újabb orosz jachtokat foglaltak le Európában
Bondi megszüntette a Foreign Influence Task Force-t, a Külföldi Befolyásolási Munkacsoportot is, amelyet Donald Trump első elnöksége idején hoztak létre azzal a céllal, hogy megrendszabályozza a demokrácia aláásására irányuló dezinformációs kampányokat. A munkacsoport annak a törvénynek a megsértését vizsgálta ki, amely szerint a külföldi ügynököknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat az Egyesült Államok hatóságainál. Bondi szerint a döntést azért hozták, hogy „forrásokat szabadítsanak fel sürgetőbb prioritások kezelésére, és megszüntessék annak kockázatát, hogy bárki fegyverként használja az ügyészi mérlegelési jogkört, vagy visszaéljen vele”.
A munkacsoporthoz rendelt ügyvédek visszatérnek korábbi beosztásukba. A változtatások legkevesebb kilencven napig lesznek érvényben, és megújíthatók vagy véglegesíthetők.
Egyes republikánusok azzal vádolták a kormányt, hogy visszaélt a külföldi ügynökök nyilvántartásáról szóló törvénnyel (FARA), hogy tisztességtelenül célkeresztbe állítson olyan politikai szereplőket, mint Paul Manafort, Trump 2016-os kampánymenedzsere. Manafort ellen annak a szövetségi vizsgálatnak a részeként emeltek vádat, amelyet Trump szerepével kapcsolatban indítottak az orosz befolyási kampányban a 2016-os amerikai választások során. Több bűncselekményért elítélték, egyebek mellett azért, mert egy külföldi megbízó be nem jegyzett ügynökeként járt el, és hazudott a FARA-nak, ám Trump végül kegyelmet adott neki.
A FARA-t felhasználták Mike Flynn, Trump első nemzetbiztonsági tanácsadója ellen is, aki hazudott az FBI-nak az oroszokkal fenntartott kapcsolatairól.
Ehhez kapcsolódóan: Amerikai jelentés: Oroszország a 2020-as elnökválasztásba is beavatkozott