Ügyvédje szerint az ellenzék egyik vezetőjét is letartóztatták, majd eszméletlenre verték a fellépés keretében a Tbilisziben zajló tüntetések résztvevőivel szemben.
Az Egyesült Államok határozottan elítélte, hogy a kormányzó Georgiai Álom párt erőszakot alkalmazott az európai uniós csatlakozási folyamat felfüggesztése miatt utcára vonuló demonstrálókkal szemben.
A Koalíció a Változásért nevű ellenzéki ernyőszervezet egyik tagpártját, az Ahalit vezető Nika Gvaramiát az irodájából hurcolták el az ott tartott házkutatás során. Többször gyomron vágták, majd elvesztette az eszméletét, és betuszkolták egy rendőrautóba. Ügyvédje, Dito Sadzaglisvili arról számolt be, hogy ügyfele egészségi állapota kielégítő, továbbá közölte, hogy „pitiáner huliganizmus és a rendőri utasítások megtagadása” miatt tartóztatták le, ügyében a bíróságnak 48 órán belül meghallgatást kell tartania.
A Koalíció a Változásért egy másik prominens tagját, Dzsela Haszaja aktivistát ugyancsak őrizetbe vették a rendőrségi akció során.
Az amerikai külügyminiszter erre reagálva arra szólította fel a georgiai kormányt, hogy „hagyjanak fel az elnyomó taktikával, beleértve az önkényes fogva tartást és a fizikai erőszak alkalmazását. (…) Az Egyesült Államok határozottan elítéli a Georgiai Álom párt által alkalmazott brutális, indokolatlan erőszakot az ország állampolgáraival, a tüntetőkkel, a sajtó munkatársaival és az ellenzéki szereplőkkel szemben” – áll Antony Blinken nyilatkozatában.
Az amerikai diplomácia vezetője megerősítette országa szolidaritását „a georgiai nép és demokratikus törekvései” iránt, és figyelmeztetett, hogy felelősségre fogják vonni azokat, akik megpróbálják elfojtani a szabadságjogokat. A tbiliszi amerikai nagykövetség csütörtökön a tiltakozók jogainak tiszteletben tartására szólította fel a helyi hatóságokat.
Tbilisziben lassan egy hete naponta tömegdemonstráció zajlik, amelyet a rohamrendőrök rendre erőszakkal oszlatnak fel, emberek százait vették őrizetbe. A tüntetések azután robbantak ki, hogy a régi-új miniszterelnök bejelentette, hogy az ország 2028-ig felfüggeszti az EU-s csatlakozási tárgyalások megkezdését, és támogatást sem fogad el Brüsszeltől.
A demonstrációk ellenére a kormány nem mutatja semmi jelét a meghátrálásnak, sőt a miniszterelnök szigorú megtorlást helyezett kilátásba politikai ellenfeleivel szemben, akiket azzal vádol, hogy ők állnak az erőszakos cselekmények mögött.
Levan Joszeljani georgiai ombudsman arról számolt be, hogy a rendőrök több esetben megkínozták a megmozdulások őrizetbe vett résztvevőit. Az erősen kormánykritikus Szalome Zurabicsvili államfő rámutatott, hogy sokak jól látható sérüléseket szereztek az arcukon, a fejükön. A napokban közölte, hogy nem hajlandó távozni hivatalából mandátuma decemberi lejártakor, miután a szerinte elcsalt októberi választások után felálló parlament és kormány illegitim, így nincs joga kijelölni az utódját.
A demonstrálók az ellen tiltakoznak, hogy a kormány határozottan távolodik az Európai Uniótól, és inkább Oroszország felé tolja az országot. Georgiában szinte folyamatosak a demonstrációk azóta, hogy az októberi választást az országot immár 2012 óta kormányzó Georgiai Álom nyerte, sokak szerint csalással és orosz támogatással.
Georgia tavaly decemberben tagjelölti státuszba került, az EU azonban befagyasztotta a folyamatot a kormány Nyugat-ellenesnek tartott politikája és egyes antidemokratikus intézkedései miatt. Az Egyesült Államok júliusban bejelentette, hogy szünetelteti a Georgiának nyújtott több mint 95 millió dollár értékű támogatási programját.