Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Az amerikai nagykövetség a Szabad Európa munkatársának szabadon bocsátására szólította fel Oroszországot


Alszu Kurmaseva bírósági meghallgatása Kazanyban
Alszu Kurmaseva bírósági meghallgatása Kazanyban

Az Egyesült Államok oroszországi nagykövetsége Alszu Kurmaseva elengedését sürgette, akit hat és fél év börtönbüntetésre ítéltek olyan vádakkal, amelyeket ő maga és támogatói, a munkaadója és az amerikai kormány is politikailag motiváltnak ítélt.

A diplomáciai képviselet az ítélet meghozataláról szóló tájékoztatás közzétételének másnapján azt írta, hogy „szomorú nap ez az újságírás számára Oroszországban”.

„Ismét felszólítjuk az orosz hatóságokat Alszu, továbbá más bebörtönzött újságírók és lelkiismereti foglyok szabadon bocsátására” – áll a közleményben.

„A másként gondolkodók hangjának elnyomása minden egyes orosznak árt. A szabad és független sajtó a demokrácia szíve, ez teszi lehetővé a választók számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak, és felelősségre vonják a közhivatalt viselőket” – hangsúlyozták.

Stephen Capus, a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió (RFE/RL) elnöke hétfőn az „igazságszolgáltatás megcsúfolásának” nevezte az eljárást, és leszögezte, hogy „az egyetlen igazságos döntés” kollégája azonnali szabadon bocsátása lett volna.

„Már rég itt lenne az ideje annak, hogy ez az amerikai állampolgár, kedves kollégám ismét a családjával legyen” – mondta.

A Szabad Európa prágai irodájában a tatár–baskír szolgálatnak dolgozó, amerikai–orosz kettős állampolgár Alszu Kurmasevát tavaly októberben tartóztatták le Kazanyban, ahova családi vészhelyzet miatt utazott.

Vádat emeltek ellene, amiért nem regisztrálta magát külföldi ügynökként, később pedig azért is, mert állítólag hamis információkat terjesztett az orosz hadseregről.

A vádakkal az RFE/RL és az amerikai kormány szerint is kizárólag a munkája miatt akarják büntetni a 47 éves, kétgyermekes anyát.

„Elkötelezett újságíró, akit az orosz hatóságok célba vettek, amiért kompromisszumokat nem ismerve beszél az igazságról” – jelentette ki Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő.

„Az újságírás nem bűncselekmény, ahogy ezt már hallhatták tőlünk számos alkalommal. Továbbra is világosan fogunk fogalmazni azt illetően, hogy szabadon kellene bocsátani” – tette hozzá.

A Kreml nem kommentálta az ítéletet. Korábban közölték, hogy nem követik szorosan figyelemmel az ügyet, és nem is fognak megjegyzést fűzni hozzá, hogy az igazságszolgáltatás nyugodtan dolgozhasson.

Az ítéletet július 19-én hozták meg, aznap, amikor Evan Gershkovichra, a The Wall Street Journal (WSJ) ugyancsak amerikai újságírójára is tizenhat év szabadságvesztést szabtak ki kémkedés vádjával. Ebben az ügyben az érintett, a lap és az amerikai kormány szintén politikailag motiváltnak minősítette a vádat.

A Fehér Ház közölte, hogy Gershkovich pusztán azért került az orosz kormány célkeresztjébe, mert újságíró és mert amerikai.

Evan Gershkovichcsal, illetve a tizenhat éves szabadságvesztését szintén Oroszországban töltő egykori tengerészgyalogossal, Paul Whelannel szemben azonban Alszu Kurmasevát az Egyesült Államok nem nyilvánította még jogellenesen bebörtönzöttnek. Az intézkedés szakértők szerint magasabb szintre emelhetné az ügyét.

Az Amerikai Nemzeti Sajtóklub, az amerikai újságírók szakmai szövetsége tizennyolc más szervezettel együtt arra szólította fel még májusban Joe Biden elnököt, hogy nyilvánítsák jogellenesen fogva tartott személynek a Szabad Európa munkatársát.

„Minden kritériumnak megfelel. Ennek azonnal meg kell történnie, már hónapokkal ezelőtt meg kellett volna” – olvasható a nyílt levélben.

„Láttuk, ahogy a külügyminisztérium csűrte-csavarta a dolgot, azt magyarázva, hogy a kritériumokon kívül más tényezőket is figyelembe kell venni, de még nem hallottunk egyértelmű okot arra, hogy az állam miért nem nyilváníthatja őt jogtalanul fogva tartottnak” – tették hozzá.

Moszkva a vád szerint alkualapnak használja az amerikai állampolgárok fogva tartását, hogy szabadon bocsátásukért cserébe bebörtönzött oroszokat tudjanak hazahozni az Egyesült Államokból.

Egyes elemzők szerint Kurmaseva és Gershkovich ügyének felgyorsítása azt jelezheti, hogy intenzívebb lett a tárgyalás a két ország között egy esetleges fogolycseréről. Ezt hivatalos forrásból nem erősítették meg.

Kurmaseva egyike a Szabad Európa azon négy újságírójának (Andrej Kuznyecsik, Vlagyiszlav Jeszipenko, Ihar Loszik mellett), akik jelenleg rács mögött vannak a munkájuk miatt. Jogvédő szervezetek többször is a szabadon bocsátásukra szólítottak fel.

XS
SM
MD
LG