Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Szolgasajtó, álcivilek, egy főnöki intelem a bíráknak, és mi jöhet a NER után? A hét cikkeiből válogattunk


Orbán Viktor érkezik a parlament üléstermébe, a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépési eljárás megindításáról szóló szavazásra 2025. május 20-án
Orbán Viktor érkezik a parlament üléstermébe, a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépési eljárás megindításáról szóló szavazásra 2025. május 20-án

A személyeskedésektől sem mentes parlamenti vita az átláthatóságiként kommunikált törvényjavaslatról. Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Miért tart még a NER – és mi jön utána? Madridban fényes nappal, a nyílt utcán végezték ki a volt oroszbarát ukrán elnök egykori tanácsadóját. A hét cikkeiből válogattunk.

Szabad Európa: „A független újságírás bármilyen korlátozása aggasztó”

Rövid közleményben reagált a Szabad Európát működtető Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) szervezet a magyar parlament elé került ellehetetlenítési törvényként emlegetett jogszabály-tervezetre. Eszerint a washingtoni központban figyelik a törvénytervezet sorsát, illetve mérlegelik, miként befolyásolhatja majd a budapesti iroda működését.

„Bármilyen jogszabály, amely korlátozza a független újságírók lehetőségét a szabad munkavégzésre, nagy aggodalomra ad okot” – tartalmazza a szervezet közleménye.

Megszavazta az Országgyűlés: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Tavaly júliusban bukkant fel a kormány tervei között a kilépés, miután az ICC főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Benjamin Netanjáhú izraeli miniszterelnökre a gázai katonai fellépés miatt. A kormány érvelése szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) politikai szereplővé vált.

Csalárd törvények és ezt kimondani félő, óvatos jogászok: Sajó András jogtudós a militáns jogállam lehetőségeiről

Az alkotmányellenes törvények újraértelmezése helyett a jogállamot kijátszó illiberális rezsimekben a tehetetlenség érzése uralkodott el a jogászok között, pedig a jogállamiság militáns felfogása nem tér el a jogállam értelmezésében meglévő lehetőségektől – mondja a CEU alapító professzora. Interjú.

Rend vagy káosz: Miért tart még a NER – és mi jön utána Orbán Krisztián szerint?

A NER nem csupán egy politikai rezsim – hanem egy rend, amibe bele lehet kapaszkodni. Ez a rend tartja még mindig életben a rendszert – nem a sikerek, hanem a káosztól való félelem. De meddig működhet még? Orbán Krisztián közgondolkodóval beszélgetünk a NER mély szerkezetéről, bukásának valódi okairól, és arról, mi jöhet a rendszer után – ha egyáltalán van élet egy ilyen rend után.

Szolgasajtó, álcivilek, tisztább közélet, félelemkeltés, fasiszta tempó - parlamenti vita az átláthatóságinak nevezett törvényről

Kedd este vitázott az Országgyűlés A közélet átláthatóságáról címet viselő törvényjavaslatról, amelyet május 13-án nyújtott be a fideszes Halász János a parlamentnek. A személyeskedésektől sem mentes vitában a kormánypárti képviselők azzal érveltek, hogy a javaslat nem büntetni akar, hanem átláthatóbbá tenni a közéletet, az ellenzék viszont fasiszta tempót, félelemkeltést, jogsértést emlegetett.

Egy törvényszéki elnök nem ajánlja beosztottjainak a részvételt egy bírói szólásszabadságról szóló workshopon

Levelet írt a Budapest Környéki Törvényszék elnöke az általa vezetett törvényszéken dolgozó bíróknak, bírósági titkároknak és fogalmazóknak, melyben nem ajánlja, hogy azok részt vegyenek egy május 24-i workshopon, melyet az Amnesty International Magyarország szervez. A téma a bírók véleménynyilvánítási szabadsága és függetlensége volt, ennek lehetőségeiről és szabályozásáról lapunk is sokszor írt már.

A Harcosok klubja vezetőjének a háta mögé is figyelnie kell: sorcserék a NER-ben

Rendszerváltó hangulat kezd kialakulni az országban, úgyhogy forrásaink szerint Orbán Viktornak különösen ügyelnie kell a személyzeti politikájára. Ebben az összefüggésben is értelmezhető Polt Péter visszavonása, valamint az, hogy információink szerint már zajlik Pintér Sándor Civil Biztonsági Zrt-jének eladása.

A Kúrián nyertek pert a kárpátaljai menedékes családok

Az orosz háborús támadás elől Magyarországra menekülő személyekért felelős Pál Norbert kormánybiztosnak az írásos ítélet kézhezvételétől számítva harminc napja van arra, hogy egyedileg kivizsgálja a kérelmezők szociális helyzetét, lehetőségeit, és ezek után méltányosan döntsön arról, hogy részesülhetnek-e állami lakhatási támogatásban. A családokat a perben a Magyar Helsinki Bizottság képviselte.

Tornász-bántalmazás: Nemcsak kivizsgálást, azonnali lépéseket vár a svájci etikai szervezet a magyar szövetségtől

Éves közgyűlést tartott a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség (MRGSZ) május 22-én, s ott a Szabad Európa által korábban megírt bántalmazási ügy is szóba került. A rendezvényen ismertették az ügyet vizsgáló, svájci székhelyű, nemzetközi etikai szervezet újabb levelét, melyből kiderül:nemcsak a bántalmazási ügy független kivizsgálását, hanem azonnali lépéseket is várnak a magyar szövetségtől.

Érvényes a romániai választás eredménye

A román alkotmánybíróság egyhangúlag elutasította a vesztes szélsőjobboldali jelölt, a csalást emlegető George Simion fellebbezését, mert alaptalannak ítélte az AUR elnökének vádjait.

Gyilkosság Madridban: Kik és miért lőhették le az oroszbarát volt ukrán elnök tanácsadóját?

Az 51 éves ukrán ügyvédet szerda reggel ölték meg egy Madrid melletti nemzetközi iskola előtt, ahová gyermekeit vitte. Andrij Portnovot ötször lőtték fejbe, a helyszínen meghalt. Cikkünkben bemutatjuk, mit lehet tudni Portnovról, politikai jelentőségéről, és mit jelenthet meggyilkolása.

XS
SM
MD
LG