Komoly területi különbségek vannak a hazai átlagfizetések között. Budapest egyes kerületei messze kilógnak felfelé, két és fél-háromszor akkora átlagfizetést kapnak az emberek, mint az ország alacsonyabb jövedelmű részein. 2024 első három negyedévét az előző év hasonló időszakához viszonyítva a IX. kerületben ugrottak meg leginkább a bruttó átlagfizetések.
Magyarországon a bruttó átlagkereset csaknem hétszázezer forint volt tavaly novemberben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint. Ez nagyjából tizenkét százalékos növekedést jelent az előző év novemberéhez viszonyítva. A mediánkereset ennél lényegesen alacsonyabb volt, bruttó 550 ezer forint.
Átlagkereset alatt a bruttó keresetek számtani átlagát kell érteni, a mediánkereset pedig az, ami pont középen helyezkedik el; annyi ember keres ennél többet, mint ahány kevesebbet. Például ha három fizetést veszünk, egy 350 ezrest, egy 450 ezrest és egy 2,8 milliósat, akkor ebben a halmazban a mediánfizetés 450 ezer, míg az átlagfizetés 1,2 millió lesz.
A KSH adatainál azonban érdemes figyelembe venni, hogy ezek felfelé térnek el a valóságtól, ők ugyanis csak a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások és egyéb szervezetek fizetési adatait veszik számításba, illetve csak a teljes munkaidőben bejelentettekét.
A tavalyi év első három negyedévének KSH-adatait járási szinten vizsgálva az látszik, hogy egyes budapesti kerületek nagyon magasan kilógnak felfelé az ország többi részéhez képest. Az első öt legmagasabb bruttó átlagfizetést sorrendben a fővárosi II., a XII., a IX., az I. és XIII. kerületben mérték. Ebből az első kettő bőven egymillió forint feletti érték.
A budapesti kerületek utáni első vidéki járás is szorosan kötődik a fővároshoz, itt ugyanis a Budakeszi járás végzett csaknem 890 ezer forintos bruttó átlagkeresettel.
Ökölszabályként egyébként nagyjából megkaphatjuk a különböző egyedi csoportokra szabott adókedvezmények nélküli nettó fizetést, ha kétharmaddal szorozzuk be a bruttó értéket.
Az ország legalacsonyabb jövedelmű járásai az ország északkeleti és délnyugati részén fekszenek: a Cigándi járás átlagfizetése a bruttó négyszázezer forintot sem érte el a teljes állásban foglalkoztatottaknál.
Az előző év hasonló időszakához képest a budapesti IX. kerület átlagfizetése ugrott meg leginkább, 16 százalékkal. Ez jó eséllyel annak is köszönhető, hogy a Ferencvárosban az elmúlt időszakban nagy sok új építésű lakóparkot húztak fel, amelyeket csak a magasabb jövedelműek tudtak kifizetni.
Mellettük főleg a legszegényebb járások átlagfizetései nőttek jelentősen, hiszen e területek átlagát feltehetően jobban megmozgathatja a minimálbér emelése.
A foglalkozásokat tekintve azt lehet még tudni, hogy a legjobban az információs iparágban dolgozók kerestek tavaly januárban. Idetartoznak például a szoftverfejlesztők vagy a távközlésben dolgozók. Mögöttük a pénzügyi szolgáltatásokban utazók végeztek, mindkét csoport bőven egymillió forint feletti átlagos bruttó fizetéssel. Nem sokkal követte ezt az energiaiparban dolgozók átlagfizetése a harmadik helyen.