Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Árvíz: megfeszített erővel rakják a homokzsákokat, erősítik a gátakat a Duna kritikus szakaszain


Önkéntesek homokzsákokat töltenek Gönyűn, az áradó Duna közelében 2024. szeptember 15-én
Önkéntesek homokzsákokat töltenek Gönyűn, az áradó Duna közelében 2024. szeptember 15-én

Gőzerővel készülnek az évtized legnagyobb árhullámára a Duna érintett szakaszain, például a Dunakanyarban és a főváros érintett Duna-parti részein. A belügyminiszter szerint nem lesz szükség kitelepítésre, de pontosan nem lehet meghatározni a várható vízszintet, a lakosság segítségére is szükség lehet. Komáromnál és a Dunakanyarban péntekre, Budapesten szombatra várható a tetőzés.

Reggel hat órakor érkezett meg az árhullám Magyarország területére, a Szigetközben elrendelték a legmagasabb, harmadfokú készültséget, a további érintett szakaszokon a hét második felében várható a tetőzés – mondta a Szabad Európának Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője.

A Szigetközben már 24 órában dolgoznak a vízügyes szakemberek a honvédség segítségével a töltések megerősítésén. A Lajta folyó mentén is 24 órás a védekezés, szükség esetén kinyitják az ideiglenes víztározókat – közölte.

A Boris ciklon lassan elhagyja a térséget, de gyorsan változik az intenzitása, ezért nehéz megtippelni, még mennyi csapadék várható a vízgyűjtő területeken, ami meghatározza az előrejelzések pontosságát – magyarázta.

Mint mondta, minden érintett szakaszon folyamatos az előkészület, több mint ötszáz vízügyest vezényeltek át a Tiszáról a Dunára, akik a helyi vízügyesekkel és az önkormányzatokkal egyeztetve kapcsolódnak be a védelmi munkákba.

A Duna magyarországi szakaszán mintegy ezer kilométer állami töltés van. Itt az OVF vezeti a védekezést az OKF, a honvédség és a rendőrség segítségével. Vannak az úgynevezett önállóan védekező települések, a Dunakanyarban fekvők és Budapest; ezeken a helyeken a polgármester az árvízi védelem vezetője. A védelmi terveket a vízüggyel közösen dolgozzák ki, és árvíz idején segítséget kérhetnek a vízügytől és a katasztrófavédelemtől. Az OVF és az OKF kijelölt segítségnyújtói már vasárnap megérkeztek az érintett településekre, és megkezdték a közös műszaki irányítást a polgármesterekkel. Homokzsákokat, szivattyúkat és emberi erőforrást biztosítanak – foglalta össze.

Pintér Sándor szerint nem lesz kitelepítés

Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével hétfő kora reggel összeült az árvízvédelmi operatív törzs a BM Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központban – közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Meghallgatták a védekezésben érintett állami szervek vezetőinek jelentését, meghatározták az azonnal végrehajtandó feladatokat, és jóváhagyták a következő napokra vonatkozó árvízi védekezési terveket.

Orbán Viktor megállapította: rendelkezésre állnak a védekezéshez szükséges személyi, technikai és anyagi erőforrások – mondta Havasi Bertalan.

Karácsony Gergely főpolgármester a Facebook-oldalán közölte: hétfőtől minden budapesti Duna-szakaszon a legmagasabb, harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben.

Hétvégén a vízügyi szakemberek már több védelmi intézkedést végrehajtottak, például kifolyókat és zsilipeket zártak le, felkészítették a víztermelő létesítményeket a biztonságos árvízi üzemre, kikötőpontokat építettek ki – írta a főpolgármester.

Hétfő este nyolc órától zárják le a budai és a pesti alsó rakpartot, ezért az ott parkoló autókkal legkésőbb hétfő délutánig el kell állni onnan, mert estétől a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság elszállítja az ott maradt járműveket.

A Duna az előrejelzések szerint kedd délelőtt lepi el az alsó rakpartot.

Karácsony Gergely közölte: egymillió homokzsák állásáról gondoskodik a Fővárosi Csatornázási Művek a katasztrófavédelemmel és a védekezéshez igénybe vett alvállalkozókkal közösen, ebből hozzávetőlegesen nyolcszázezret a Margit-szigeten kell felhasználni.

Tudósítónk jelentése a Margit-szigetről:

Zajlik a homokzsákok megtöltése és a védvonalak építése a futópálya vonalán. A víz érkezik, hullámzik, emelkedik, több vendéglátóhely teraszát valószínűleg el fogja érni. Az itt dolgozók reggeltől estig, tizenkét órás műszakban dolgoznak, aztán jön a váltás.

Magasabb vízállás esetén a Bem tér környékén a mellvédfalaknál átszivárgás jelentkezhet, szükség esetén ott is homokzsákokkal védekeznek. A Nánási–Királyok útjára hétfőtől szállítják az agyagot a háttöltés kiépítéséhez, ezért a járművek forgalmát itt is korlátozni kell – közölte. A következő napokban egy négy kilométer hosszú, egy méter magas és négy méter széles háttöltés épül ki, hogy megtámassza a védvonalat – tette hozzá.

A Belügyminisztérium megfelelő módon szervezi a védekezést a Dunán és a Lajtán, meg fogják akadályozni, hogy a víz áttörje a gátakat – mondta Pintér Sándor belügyminiszter vasárnap Győrben. „Meggyőződésem, hogy a kitelepítés nem fog bekövetkezni”, mert a megfelelő védművek közé tudjuk szorítani a vizet – fogalmazott az MTI tudósítása szerint.

Pintér Sándor hangsúlyozta, hogy szervezetileg is felkészültek az eredményes munkára, a Magyar Honvédség mintegy tizenhétezer emberrel kész arra, hogy megfelelő hátteret tudjon biztosítani a védekezésben gépjárművekkel és helikopterekkel is.

A rendőrség, a büntetés-végrehajtási intézet és a tűzoltóság valamennyi tagja felkészült a védekezés segítésére – mondta. Szerinte társadalmi segítségre is szükség lehet, ugyanúgy, mint 2013-ban. „Valamennyi magyar állampolgárt várunk a feladat elvégzésére” – mondta, hozzátéve, hogy a segítők csak akkor induljanak el, és csak oda, ahová a médián keresztül a katasztrófavédelem és a vízügy kéri.

Az önállóan védekező települések listája

Az OVF azt javasolja: ha valaki részt vállalna a helyi védekezésben, keresse meg az adott település polgármesterét, aki a helyszínen tartózkodó műszaki irányítókkal szervezi a munkát, és tájékoztat a teendőkről.

Az Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság területén Dömös, Dunaalmás, Esztergom, Gönyű, Hédervár, Lábatlan, Mosonmagyaróvár, Neszmély, Nyergesújfalu, Süttő, Pilismarót, míg a Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatóság területén Budakalász, Dunabogdány, Dunakeszi, Kismaros, Kisoroszi, Leányfalu, Nagymaros, Százhalombatta, Szentendre, Szob, Sződliget, Tahitótfalu, Tass, Vác, Verőce, Visegrád, Zebegény érintett.

Mint mondta, lehet, hogy ideiglenes tározókat kell majd nyitni, ezeket Győr-Moson-Sopron vármegyében már kijelölték. Amennyiben a vízszint megköveteli, megnyitják őket. Pintér Sándor közölte: bízik abban, hogy a Duna menti településeken megfelelő színvonalon és gyorsan kiépítik a védelmet, és mindenkit megóvnak attól, hogy el kelljen hagynia az otthonát.

A katasztrófavédelem központi szinten és minden, árvíz által érintett vármegyében területi szinten is operatív törzset hozott létre, amelyek a nap 24 órájában koordinálják a kárfelszámolást és az árvízi felkészülést – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vasárnap este az MTI-vel.

Amennyiben lakosságvédelmi intézkedésre lesz szükség, arról a katasztrófavédelem időben tájékoztatja az embereket, és megszervezi az emberek ideiglenes kitelepítését, utaztatását, elhelyezését és ellátását, majd visszatelepítését.

  • 16x9 Image

    Kertész Ádám

    Kertész Ádám a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének külsős újságíró munkatársa. Több mint húsz éve van a pályán, ezalatt számos szerkesztőségben dolgozott, egyebek mellett az InfoRádió, a Független Hírügynökség, a Kossuth rádió, a TV2, a Hír TV és több online hírportál munkatársa is volt.
    Vezetett rádióműsort, szerkesztett tévéműsort, tudósított, riportokat készített híradókba, hírműsorokba, cikkeket írt, hírt szerkesztett, a szakma szinte minden területén szerzett tapasztalatokat.

XS
SM
MD
LG