Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Amerikai–orosz megállapodás a munka megkezdéséről az ukrajnai háború lezárása érdekében


Marco Rubio (j) amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (b2) a szaúd-arábiai rijádi Dirijah-palotában 2025. február 18-án
Marco Rubio (j) amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (b2) a szaúd-arábiai rijádi Dirijah-palotában 2025. február 18-án

Megegyezés született az Egyesült Államok és Oroszország között arról, hogy megkezdik a munkát az ukrajnai háború lezárása és a kétoldalú diplomáciai és gazdasági kapcsolatok javítása érdekében.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter a keddi rijádi találkozó után arról számolt be, hogy három cél elérésében állapodtak meg: nagykövetségeik személyi állományának helyreállításában, egy magas szintű csoport létrehozásában az ukrajnai béketárgyalások előmozdítása céljából, illetve a lehetőségek tanulmányozásában a kapcsolatok és a gazdasági együttműködés szorosabbá tétele érdekében. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a tárgyalások – amelyeken orosz kollégája, Szergej Lavrov is részt vett – egy párbeszéd kezdetét jelentik, további munkára van szükség az úton.

Az ukrán fél nem képviseltette magát, Volodimir Zelenszkij elnök a héten közölte, hogy ezért hazája nem fogadja el az itt született eredményeket, illetve az európai szövetségesek is aggodalmukat fejezték ki, amiért háttérbe szorulnak.

Az orosz–amerikai kapcsolatok javítása

Az ukrajnai háború kitörés óta mélypontra jutott a kapcsolat az Egyesült Államok és Oroszország között. A két ország kölcsönösen a másik számos diplomatáját kiutasította, Washington az európai országokkal együtt szankciók sorát vezette be Moszkvával szemben. „Ha a konfliktus elfogadható véget ér, akkor hihetetlen lehetőségek nyílnak meg arra, hogy geopolitikai és gazdasági szempontból is partnerek legyünk az oroszokkal olyan közös érdekű kérdésekben, amelyek remélhetőleg jót tesznek a világnak, és hosszú távon javítják a kapcsolatainkat is” – mondta Rubio. Az amerikai diplomácia vezetőjének megjegyzései jól mutatják az Egyesült Államok éles politikai fordulatát Donald Trump elnök hivatalba lépése óta, miután elődje, Joe Biden hosszú éveken át vezette az Oroszország elszigetelésére irányuló nemzetközi erőfeszítéseket.

A találkozó egyik fő célja a Trump–Putyin-csúcstalálkozó előkészítése volt. Az orosz elnök tanácsadója, Jurij Uzsakov azt mondta, hogy még nem tűzték ki az időpontját, de valószínűtlen, hogy már jövő héten sor kerül rá.

Lavrov nagyon hasznosnak nevezte a tárgyalásokat, és ugyanazt a három célt említette, mint Rubio. Kiemelte: megállapodtak arról, hogy képviselőket neveznek ki, akik rendszeres konzultációt folytatnak Ukrajnáról. „Nemcsak meghallgattuk, hanem meg is hallottuk egymást. Okom van azt gondolni, hogy az amerikai fél elkezdte jobban megérteni az álláspontunkat, amelyet Putyin elnök beszédei alapján ismét részletesen, konkrét példákon keresztül vázoltunk fel.”

Ez volt a legátfogóbb kapcsolatfelvétel a két ország között az ukrajnai totális háború 2022. február 24-i megindítása óta.

A szövetségesek aggódnak, hogy a háttérbe szorítják őket

Ukrajna és az európai szövetségesek igyekeznek helyet biztosítani maguknak a tárgyalóasztalnál. Mély aggodalmak vannak azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok és Oroszország majd egy rájuk nézve kedvezőtlen megállapodást akar rájuk erőltetni. Franciaország emiatt hétfőre rendkívüli tanácskozásra hívta több európai ország vezetőjét.

Rubio kedden kijelentette, hogy a konfliktus lezárásához minden oldal részéről engedményekre lenne szükség, és Európa is részt venne a tárgyalásokon: „Az Európai Uniónak is ott kell ülnie az asztalnál egy bizonyos ponton, mert nekik is vannak szankcióik, amelyeket már bevezettek.”

Emmanuel Macron francia elnök kedden közölte, hogy a hétfői európai találkozó után telefonon beszélt Trumppal és Zelenszkijjel. „Erős és tartós békére törekszünk Ukrajnában – írta az X-en. – Ennek eléréséhez Oroszországnak véget kell vetnie az agressziónak, és ezt erős és hiteles biztonsági garanciáknak kell kísérniük.”

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arról beszélt, hogy Putyin többször kifejezte hajlandóságát a béketárgyalásokra. Hangsúlyozta, hogy az ukrajnai konfliktus tartós rendezése lehetetlen az európai biztonsági kérdések átfogó vizsgálata, átfogó mérlegelés nélkül.

Készült az AP tudósításának felhasználásával.

Maradjon velünk!

  • Szabad Európa a mobilján: töltse le ingyenes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

A stabil mobilkapcsolat érdekében a weboldal egyes funkciói az applikációban csak korlátozottan érhetők el.

XS
SM
MD
LG