Az új átláthatóságinak nevezett törvény a kormány szerint a külföldi befolyást csökkentené, de sokak szerint valójában eszköz a független hangok megfélemlítésére, legyen az civilszervezet, sajtótermék, kutató, vagy mezei magyar állampolgár. „Ez a törvény nem a terrorizmus ellen vagy a szuverenitás valódi védelmében készült. Ez a törvény ellenünk, újságírók ellen készült!” – mondja Stumpf András, a Válasz Online munkatársa. Gyurkó Szilvia szerint a kormány úgy viselkedik, mint egy bántalmazó, és azt üzenik, hogy „ha jól viselkedem, talán nem kapok két nagy büdös pofont.”
Itt tudja megnézni a beszélgetést:
Itt tudja meghallgatni a beszélgetést:
Néhány fontosabb gondolat a beszélgetésből:
- Gyurkó Szilvia szerint a törvény „ügyes iparosmunka”: a jogi keretei úgy lettek kialakítva, hogy ne legyen valódi jogorvoslati lehetőség. A „jegyzékbe vétel” egy kormányrendelettel történik, amellyel szemben nincs fellebbezés, a jogorvoslat egyedül a Kúriánál kérhető, de ennek sincs halasztó hatálya. Emellett a törvény retorikája (NAV-nyomozás, terrorizmus elleni keretezés) is stigmatizáló.
- Stumpf András: „Nem az a lényeg, hogy a fekete autó konkrétan kiért jön el. Hanem az, hogy bármikor eljöhet. Ez a diktatúra ismérve.”
- Gyurkó Szilvia: „Én most, mint egy civil szervezet képviselője, egy bántalmazó kapcsolatban élek a saját jogalkotóimmal. Beleszorítanak egy helyzetbe, ahol tehetetlennek és eszköztelennek érzem magam… Ha jól viselkedem, talán nem kapok két nagy büdös pofont.”
- A törvény nem arról szól, hogy ki kerül listára. Hanem arról, hogy bármikor bárki rákerülhet.
- Ha végül nem fogadnák el a törvényt a károkozás már akkor is megtörtént. A bizalomvesztés, a félelem már most beépült a működésbe.