Míg a kiszáradó debreceni tavak vízpótlását uniós támogatástól teszi függővé a kormány, addig az akkugyáraknak költségvetési pénzből biztosít vizet a Tiszából a Keleti-főcsatornán keresztül. A városnak fél évszázada ígért Civaqua-program folytatása továbbra is bizonytalan.
A debreceniek a Civaqua-program folytatásától remélik, hogy megmentik a kiszáradóban lévő nagyerdei Békás-tavat és a haltetemektől bűzlő, kiszáradt erdőspusztai tavakat, de a második ütemet olyan európai uniós forrásból (KEHOP Plusz) fedezné a kormány, amelyhez a jogállamisági feltételek nem teljesítése miatt egyelőre nem jut hozzá – írja a debreciner.hu. Nemrég a fideszes Balázs Ákos környezetvédelemért felelős alpolgármester közölte, hogy a Civaqua az EU-s pénzek megérkezése után indulhat el. A kínai EVE Power akkumulátorgyár engedélyezési dokumentuma alapján úgy tűnik, az épülő akkugyárak hamarabb juthatnak a Tisza vizéhez, mint a debreceniek, akiknek fél évszázada ígérik a tavak vízpótlását – írják.
A debreceni városháza és a Debreceni Vízmű Zrt. közlése szerint az EVE Powernek – és a BMW-gyárnak – otthont adó Észak-Nyugati Gazdasági Övezetnek napi maximum 1900 köbméter, a Déli Gazdasági Övezetnek, ahol a CATL akkumulátorgyár mellett több hasonló beruházás készül, napi maximum 5500 köbméter hígító vizet biztosítanak a Keleti-főcsatornából. A vizet ivóvízminőségben fogják eljuttatni a cégek számára a lap információi szerint.
Ehhez kapcsolódóan: Mikor éri el Debrecent a Tisza vize?
„A kapcsolódó infrastruktúra-fejlesztést, valamint a működést kormányzati forrás, a betelepülők által fizetett közműfejlesztési hozzájárulás, valamint a fogyasztásarányos szolgáltatási díj fedezi” – közölte a finanszírozással kapcsolatban Debrecen vezetése.
Az akkugyárak kedvéért tehát részben állami pénzből elhozzák Debrecenbe ugyanazt a vizet, amit a Civaqua-program keretében csak uniós támogatásból finanszíroznának – jegyzi meg a cikk, amely szerint a debreceni akkumulátoripari beruházásoknak több, a Tiszából odavitt vizet szán a magyar kormány, mint amennyit akár a Nagyerdő, akár az erdőspusztai tavak megmentésére.
Ahogy korábban írtunk róla, 2023. november 28-án adták át Debrecenben a Civaqua-program első ütemét. A Tisza vizét a Keleti-főcsatornán keresztül a Tócó-patakba vezető vízügyi beruházás bruttó 16 milliárd forintból, európai uniós támogatás felhasználásával valósult meg – számolt be Debrecen városfejlesztési honlapja. Az eseményen a polgármester közölte, hogy dolgoznak a további ütemek tervezésén, az elsősorban mezőgazdasági célokat szolgáló első ütem után ezek jelentenének ugyanis megoldást az évtizedek óta kiszáradóban lévő Nagyerdő és az erdőspusztai tavak vízpótlására.