Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A debreceni CATL gyárba próbálja átmenteni a komáromi SK-ból leépített dolgozókat a szakszervezet


Az SK On Hungary komáromi gyára
Az SK On Hungary komáromi gyára

A szakszervezet szerint a dél-koreai SK akkugyártó komáromi gyárában folyamatos a leépítés, ezért megpróbálják elérni, hogy az év végén Debrecenben induló kínai CATL akkugyár minél több dolgozót átvegyen. A távolság jelentős, aki ezt választja, annak költöznie kell, a komáromi gyár jövője azonban bizonytalan.

Tudnak az elbocsátásokról az SK komáromi akkugyárában, de csoportos létszámleépítést nem jelentett be a dél-koreai tulajdonú cég, vagyis az elmúlt időszakban havi harminc fő alatt küldött el belsős dolgozókat – mondta a Szabad Európának Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) elnöke. Ez lehet akár havi 29 fő is, a pontos számot nem ismerik. Első körben a kölcsönzött munkaerőt építették le, még a nagyobb és újabb iváncsai üzemből is elküldtek hétszáz fő kölcsönzött munkaerőt tavaly információi szerint.

A Telex írta meg dolgozók jelzése alapján, hogy az SK Komáromban úgy próbál meg kiszervezni 44 fő logisztikai munkatársat egy külsős cégbe, hogy nem fizet a dolgozóknak végkielégítést, de az új munkaadónál a munkavállalók jogfolytonossága sem maradna meg, nem ugyanazokkal a feltételekkel kellene folytatniuk a munkát: próbaidővel, a nulláról kezdenének. A VDSZ elnöke szerint ez a módszer jogszabálysértő lehet. „Abban a pillanatban nekik fogunk menni, ha a tudomásunkra jut, hogy így oldották meg. Akkor közbe kell lépni, mert ki kell fizetni a dolgozókat” – fogalmazott.

Hozzájuk még nem fordultak a tagjaik ezzel a problémával, ezért nincs pontos információjuk arról, hogy valóban ezt tervezik-e a komáromi gyárban.

Az SK-nál szerinte az a probléma, hogy lecsökkent a megrendelés, emiatt a termelés is visszaesett, a cégnek stratégiai döntést kell hoznia. Azt nem tudják, hogy ez megszületett-e már, de az biztos, hogy strukturális átszervezésesen dolgoznak. Ebben egyébként partnerként tekintenek a szakszervezetre, vannak egyeztetések a vezetőkkel, de ők sem tudják, hogy mi várható, a döntést Dél-Koreában hozzák meg.

Ez a helyzet nem jó a dolgozóknak, ezért azt kérték a cégtől, hogy sürgősen mondjanak valamit, mert ez teljesen bizonytalanná teszi az ottani munkavállalókat – tette hozzá.

Ehhez kapcsolódóan: Elbocsátott kirgiz munkások: van, aki otthon hitelt vett fel, hogy ide jöhessen dolgozni

Kétszázhetven kilométerre lehet a megoldás, de ki vállalja be a költözést?

„Megpróbálunk a kínai CATL-lel tárgyalni, hogy azokat a dolgozókat, akiket Komáromban elbocsátanak az akkumulátorgyártásból, át tudjuk közvetíteni a kínai cég debreceni gyárába, ahol éppen munkaerő-felvétel van; év végével kétezer fővel szeretnék elindítani a termelést. Ezen dolgozunk most, fogunk csinálni egy irodát, csak jó lenne tudni, mekkora lesz a létszámleépítés a komáromi SK-ban” – mondta.

Az SK komáromi és iváncsai gyárában összesen 3500-an dolgoznak. A VDSZ-nek fontos, hogy a Komáromból elbocsátott és az akkumulátorgyártás területén tapasztalatokat szerző munkaerőnek segíteni tudjanak a szakmában maradni és új állást találni a debreceni akkugyárban. A távolság mintegy 270 kilométer, ezért a családoknak költözniük kell, ezt mindenkinek magának kell mérlegelnie. Nem tudják helyettük eldönteni, csak a lehetőséget kívánják megadni, hogy ne az utcára kerüljenek a dolgozók. Székely Tamás szerint nagy a veszélye annak, hogy az a tudás, amit megszereztek, el fog veszni, mert sokan – jobb lehetőség híján – külföldre fognak menni dolgozni.

„Gödön gyakorlatilag tiltott a szakszervezeti tevékenység”

A másik nagy magyarországi akkugyár, a gödi Samsung esetében nagy a csend, de ott több baj is van a VDSZ elnöke szerint. Az egyik, hogy a dolgozók nagy része már nem magyar, és gyakorlatilag tiltott a szakszervezeti tevékenység. Már több alkalommal próbáltak szervezni, de azok, akik kezdeményezték, nem sokáig dolgoztak utána a Samsungnál. A törvény szerint biztosítani kell a szakszervezeti tevékenységet, a megtiltása teljesen elképzelhetetlen lenne egy normális országban, de erre nincs bizonyítékuk Gödön. Azt látják, hogy ha valaki szakszervezeti tag szeretne lenni, az záros határidőn belül valamilyen okból már nem dolgozik a cégnél. A dolgozók összefogásával és a VDSZ koordinációjával létre tudnák hozni a szakszervezetet, de úgy látszik, hogy annyira rizikós, hogy nem merik felvállalni a gödi gyár munkavállalói – tette hozzá Székely Tamás.

A Telex megkérdezte a külügyet. A minisztérium szerint nem épített le annyi dolgozót a koreai SK két magyarországi cége, hogy vissza kelljen fizetniük a korábban megítélt vagy kifizetett állami támogatást.

Ehhez kapcsolódóan: Megindokolta az iváncsai akkugyár, miért küldtek el több száz dolgozót

  • 16x9 Image

    Kertész Ádám

    Kertész Ádám a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének külsős újságíró munkatársa. Több mint húsz éve van a pályán, ezalatt számos szerkesztőségben dolgozott, egyebek mellett az InfoRádió, a Független Hírügynökség, a Kossuth rádió, a TV2, a Hír TV és több online hírportál munkatársa is volt.
    Vezetett rádióműsort, szerkesztett tévéműsort, tudósított, riportokat készített híradókba, hírműsorokba, cikkeket írt, hírt szerkesztett, a szakma szinte minden területén szerzett tapasztalatokat.

Maradjon velünk!

  • Szabad Európa a mobilján: töltse le ingyenes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

A stabil mobilkapcsolat érdekében a weboldal egyes funkciói az applikációban csak korlátozottan érhetők el.

XS
SM
MD
LG