Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Egyre több külföldi kap magas beosztást a szíriai hadseregben


Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

Több külföldi is magas pozíciót kapott az új szíriai hadseregben, ami komoly aggodalommal tölti el a származási országok kormányait azzal kapcsolatban, hogy esetleg őket is elérheti a forradalom.

Az AFP francia és a Reuters brit hírügynökség jelentése szerint az előléptetett külföldiek között van egy észak-macedóniai és egy tádzsik állampolgár, illetve három kínai ujgur. Hárman dandártábornoki, legalább hárman pedig ezredesi rangot kaptak a friss értesülések szerint, amelyek hitelességét a Szabad Európa független forrásból nem tudta megerősíteni.

Szíria új hadseregének felépítése

A macedóniai születésű Abdul Samrez Dzsasarit – más néven Abu Katada al-Albanit – a híradások szerint ezredessé nevezték ki. A 48 éves férfi vezeti a Bassár el-Aszad szíriai elnököt tavaly decemberben megbuktató Hajat Tahrír as-Sámmal (HTS) szövetséges, leginkább albániai, koszovói és észak-macedóniai albánokból álló Xhemati Alban fegyveres csoportot. Dzsasarit az amerikai kormány 2016-ban felvette a terrorizmussal kapcsolatos feketelistára.

Egy másik, nemrég ezredesnek kinevezett külföldi tádzsik bloggerek szerint a honfitársuk, Szaifiddin Tojibojev. Névtelenséget kérő tádzsik rendvédelmi tisztségviselők megerősítették, hogy a kormánynak tudomása van a Tojibojev előléptetéséről szóló hírekről. A 41 éves férfit azzal a váddal körözik Tádzsikisztánban, hogy részt vesz egy külföldi konfliktusban, egy terrorcsoport tevékenységében, amelynek újoncokat toboroz. Neve szerepel a tádzsik központi bank szankciós listáján is. „Tojibojev és testvére 2013-ban Szíriába ment, azóta részt vesznek az ottani katonai konfliktusban – mondta egy dusanbei forrás a Szabad Európának. – Tojibojev több tádzsik állampolgárt beszervezett, hogy csatlakozzanak terroristacsoportokhoz.”

Hazájában tagja volt a kormány által 2015-ben betiltott, terrorszervezetnek minősített Iszlám Újjászületés Pártjának, amely tagadja a terrorizmus vádját. 2012-ben rövid ideig a párt helyi irodájának vezetője volt szülőhelyén, az északi Spitamenben, mielőtt lemondott a tisztségről, és bírálni kezdte a mozgalom politikáját.

Ehhez kapcsolódóan: Külföldi fegyveresek Szíria új urainak soraiban

Az Egyesült Államok és az Európai Unió által terrorszervezetként nyilvántartott, az utóbbi időben azonban magáról mérsékelt képet sugározni akaró és nemzeti megbékélést hirdető HTS részéről nem érkezett hivatalos nyilatkozat a külföldiek kinevezéséről. Az iszlamista lázadók éppen azon dolgoznak, hogy hivatásos hadsereget állítsanak fel a szövetséges frakciókból.

Sokan csatlakoztak a HTS-hez Oroszországból, Közép-Ázsiából és a Balkánról. Többségük azután érkezett a Közel-Keletre, hogy az Iszlám Állam (IÁ) 2014-ben bejelentette a kalifátus létrehozását Szíria és Irak egyes területein.

Aggodalmak a származási országokban

Eredeti hazájukban sokan nemzetbiztonsági fenyegetésként tekintenek a Szíriában tartózkodó külföldi harcosokra, így amikor tavaly decemberben tádzsik fegyvereseket bemutató felvételek láttak napvilágot Szíriából, az ország egy neve elhallgatását kérő biztonsági tisztségviselője leszögezte, hogy Dusanbét nyugtalanítja a helyzet, hogy egyes állampolgárai külföldi háborúkban harcolnak. „Egy napon visszatérhetnek Tádzsikisztánba, és megpróbálhatnak itt komoly bajt okozni” – mutatott rá, ketyegő időzített bombaként jellemezve a harcosokat.

Az elmúlt években a közép-ázsiai országok hazatelepítették Irakból és Szíriából több száz állampolgárukat – az IÁ harcosainak családtagjait –, segítve őket a a visszailleszkedésben a civil életbe. Többtucatnyian önként tértek vissza, kihasználva a kormányzati amnesztiát, szakértők szerint azonban még mindig több ezer külföldi harcos lehet Szíriában.

Erősen aggasztja az érintett országok kormányait annak lehetősége, hogy ezek az emberek megpróbálhatják a hazájukba importálni a HTS ideológiáját vagy az iszlám forradalmat.

A Hajat Tahrír as-Sámról könyvet író Aaron Zelin úgy vélekedett, hogy a kinevezések nem utalnak arra, hogy az új szíriai vezetésnek bármilyen terve lenne az ország határain kívül. Kifejtette, hogy szerinte a lépésben a HTS azon szándékai tükröződnek, hogy a fegyveresek kizárólag a szíriai állam parancsait kövessék, ne legyen tér önálló fellépésre most, hogy többé-kevésbé véget ért a polgárháború. Felidézte, hogy a HTS élén álló Abu Mohammed al-Golani azt mondta: állampolgárságot adna azoknak a külföldieknek, akik bizonyos ideje már az országban élnek, és támogatták a felkelőket az Aszad-rezsim elleni harcban. „Golani megpróbálja őket honosítani és szíriaivá tenni. Jobb, ha integrálódnak, és követik a HTS-t az új szerepben, mint ha szabadúszóként tevékenykednének; legalábbis ők így látják.”

XS
SM
MD
LG