Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A volt izraeli kormányfő szerint a béke nincs napirenden a Hamász-vezér meggyilkolása után


Ehúd Olmert
Ehúd Olmert

Ehúd Olmert leszögezte, hogy Iszmáíl Hanije kiiktatása nem lesz hatással a békefolyamatra, a béke ugyanis jelen pillanatban amúgy sincs napirenden, ugyanakkor a történtek megnehezíthetik a túszok kiszabadításáról szóló megállapodás tető alá hozását.

A volt izraeli kormányfő a Szabad Európának adott interjúban hangsúlyozta: az a hit fogja vezérelni a Hamász palesztin terrorszervezet politikai vezetőjének teheráni meggyilkolására adott iráni válaszlépéseket, hogy Izrael áll a merénylet mögött, függetlenül attól, hogy Jeruzsálem nem ismerte el.

„Kevéssé fontos, hogy mi tettük-e, vagy sem. Valószínűleg az fogja meghatározni a reakciójukat, hogy Irán mit gondol, mi történt” – emelte ki az izraeli miniszterelnöki tisztséget 2006 és 2009 között betöltő, annak idején a kétállami megoldás megteremtésén keményen dolgozó politikus.

Hanije Teheránban tartózkodott, hogy részt vegyen az új iráni elnök, Mahmúd Peszeskján beiktatásán, amikor kedd éjszaka támadás áldozata lett. A történtek sokakat aggodalommal töltenek el, hogy újabb regionális háború kezdődhet a Közel-Keleten, és közvetlen összecsapás alakulhat ki Izrael és Irán között.

Ehhez kapcsolódóan: Megölték Teheránban a Hamász politikai vezetőjét

Izrael nem kommentálta a merényletet, Ali Hámenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője viszont rögtön véres bosszút esküdött. Bennfentes források szerint közvetlen csapást rendelt el a zsidó állam ellen.

A Gázai övezetet uraló Hamász politikai vezetője részt vett a tűzszüneti tárgyalásokban. Meggyilkolása előtt Izrael végzett az iráni támogatású Hezbollah libanoni síita milícia egyik parancsnokával, miután előző hétvégén a szomszédos országból rakétatámadás ért egy futballpályát a Golán-fennsíkon, és meghalt tizenkét izraeli fiatal.

Az Egyesült Államok által is terroristának minősített Hanijéról videófelvételek vannak, amint a Hamász tavaly októberi, 1200 áldozatot követelő izraeli terrortámadását ünnepli, ugyanakkor ő még viszonylag mérsékelt figurának számított a terrorcsoport katonai szárnyának vezetőihez képest. Fontos szerepe volt a korábbi fegyvernyugvási és fogolycsere-egyezség létrejöttében is.

Olmert ennek ellenére úgy véli, hogy Hanije halálának nincs igazi hatása a béketárgyalásokra. „Nem hiszem, hogy bármilyen befolyással lenne a béke esélyére, mivel a béke jelen pillanatban egyáltalán nincs napirenden – mondta. – De a túszokról szóló megállapodás elérésének folyamatában további nehézségeket teremthet” – tette hozzá.

Ehhez kapcsolódóan: Iránnak nem áll érdekében a háború az általa támogatott Hezbollah és Izrael között

A volt izraeli miniszterelnök szerint Irán keresni fogja a módját annak, hogy miként reagáljon, azonban az, hogy Izrael nem vállalta magára az akciót, hatással lehet a válaszlépés szélsőségességére.

„Azt hiszem, valamivel mérsékeltebb lesz, mint más körülmények között lenne” – szögezte le, és azon reményét fejezte ki, hogy az iráni reakció nem vezet majd szélesebb körű regionális háborúhoz.

Kifejtette, hogy szerinte hiba lenne, ha Teherán annál az áprilisi műveletnél is súlyosabb lépésekhez folyamodna, mint amelynek keretében egy korábbi célzott izraeli likvidálásra válaszul több száz rakétát és drónt lőtt ki közvetlenül a zsidó államra. A megtorlás minimális károkat okozott, a legtöbb lövedéket megsemmisítette a légvédelem.

„Nem vagyok biztos abban, hogy ez teljes mértékben Irán érdeke, lehet, hogy megbánnának minden hasonló akciót. Úgy gondolom, hogy a tanulság, amit le kellene vonniuk az áprilisi támadásokból, hogy még ha több száz ballisztikus rakétát, manőverező robotrepülőgépet, drónt és más eszközt lőnek is ki, akkor sem fognak olyan károkat okozni, mint tervezték, és elveszítik az elrettentő erejüket” – mutatott rá.

XS
SM
MD
LG