Lakossági fórumot tartottak Vasszilvágyon a falu határában tervezett hatalmas szélturbinákról. A telepítő cég az iparűzési adón túl turbinánként évente hozzávetőleg tizenkétmillió forintot utalna a falu számlájára. A helyiek nem a látvány, hanem főleg a turbinákból származó zaj miatt aggódnak.
Vasszilvágy autóval csak tizenöt perc Szombathelytől, annak idején egy ígéretes ásványvízüzem kezdett itt működni, de már híre-hamva sincs. Most egy nagyon másféle fejlesztés miatt hívta össze a falu lakosságát Németh Tibor, a négyszáz fős kistelepülés polgármestere.
Többtucatnyian jelentek meg a kultúrotthon meglehetősen hideg termében azon a tájékoztatón, amelynek témája a falu határába tervezett hatalmas szélturbinák felállítása.
Veres Gábor, a Hydrx Kft. tulajdonosa diaképeket mutatva vázolja az elképzelést, majd válaszol a lakók kérdéseire. A jogi vetületet Véber Zoltán, a cég ügyvédje taglalja.
Veres Gábor – ahogy fogalmaz – messziről indul. Onnan, hogy Magyarország több energiát fogyaszt, mint amennyit megtermel, és ezen üdvös lenne változtatni. Egyre több naperőmű működik, ugyanakkor gondot jelent a hálózatra csatlakozás, olyannyira, hogy 2030-ig gyakorlatilag minden ilyen jellegű kapacitás le van kötve.
Az érem másik oldala viszont az, hogy 2024-től megszűnt a szélerőművek körüli szigor (gyakorlatilag tiltás), és ismét szabad lett a pálya. Igaz – derül ki az est folyamán –, ez a szabadság egyelőre nem teljesen átlátható, mert a jogszabályok még nem igazán rendezettek. A szélerőművek nagy előnye, hogy jól kiegészítik a naperőműveket, mert jellemzően akkor termelnek több áramot (este, reggel, felhős időben stb.), amikor a naperőművek kevesebbet.
Az elkövetkezendő években várhatóan hatalmas boom várható a magyar szélenergia-beruházások körül, különösen a Kisalföldön, ahol akár százas nagyságrendben is épülhetnek szélturbinák.
Mi épülhet Vasszilvágyban?
A budapesti székhelyű Hydrx Kft. – amely lebonyolítóként határozza meg magát – több szélturbinát szeretne Vas megyében építeni, az egyik lehetséges helyszín a Vasszilvágytól északkeletre fekvő terület.
Ezek a turbinák alig összehasonlíthatók a 2011 előtt munkába állított szerkezetekkel, mint amelyek például Vépen vagy Ikerváron működnek. Nemcsak azért, mert azóta sokat fejlődött a technológia, hanem azért is, mert hatalmasak. Képzeljünk el egy szélturbinát, amelynek a gondolamagassága 150-160 méter, amihez még hozzájön a több mint nyolcvanméteres rotorlapát. Csak összehasonlításként: egy tízemeletes épület harminc méter, a pécsi tévétorony 197 méter. Ilyenből épülne kettő-három a falu határában.
„A tájnak meghatározó elemei lesznek” – hangsúlyozza a cég képviselője, aki szerint messziről lehet majd látni a turbinákat, de nagyobb teljesítményűek, halkabbak és környezetbarátabbak lesznek, mint elődeik.
A cég földkábelben gondolkodik, így legalább az erőműnek ez a része nem zavar bele a látványba. Nagyobb problémát jelenthet a monstrumok ideszállítása, amihez utakat kell megerősíteni, esetleg építeni, talán fákat kivágni, épületeket bontani. Az építés és összeszerelés viszont már gyorsan, néhány hónap alatt megtörténik.
A turbinák a lakott területtől viszonylag távol (a minimálisan előírt távolság hétszáz méter), a szántóföldön épülnének, amelyeket a cég hosszú távra bérbe vesz nagyon csábító áron. Amikor a szerkezet befejezi működését (25-30 év múlva), a cég vállalja a leszerelését és a terület rekultivációját. De mindez még nagyon messze van. Úgy számolnak, hogy 2030-ig csak a tervezés és az engedélyezés zajlik le, a hálózatra 2031-ben köthetnek rá.
Első körben az önkormányzat és a lakosság véleményét kérik ki, mert ha itt elbukik a dolog, akkor nincs értelme tovább tervezgetni, máshol valósítják meg a projektet.
Még ha zöld lámpát is kapnak, akkor sem biztos a beruházás. Egyrészt az engedélyezés körüli bizonytalanságok (katonaság, környezetvédelmi hatóságok stb.), másrészt egyéb műszaki akadályok miatt (például kiderül, hogy valamiért mégsem lehet ideszállítani a turbinákat).
Turbinánként tizenkétmillió forint a településnek
Németh Tibor polgármester támogatja a tervet, ami annak fényében érthető, hogy a cég az iparűzési adón túl – a mostani számítások szerint – turbinánként és évente tizenkétmillió forintot utalna a falu számlájára.
Ez az összeg – erősítette meg lapunknak a rendezvény után a polgármester – jelentős bevételt jelentene a költségvetésnek. A falu honlapján található dokumentum szerint 2024-ben Vasszilvágy költségvetési főösszege 34,5 millió forint volt, azaz kevesebb, mint a három turbinából befolyó pénz lenne. Németh Tibor arra is felhívta a figyelmet, hogy mondhatnak nemet a tervekre, de akkor megvan az esélye, hogy a szomszédos településeken épülnek meg, ami azt jelentené, hogy a látvány marad, csak nem kapnak érte pénzt.
A mintegy húszperces előadást bő egyórás – néhol informatív, néhol redundáns – kérdezz-felelek követte. A hozzászólók szerint korrekt volt a cég tájékoztatása, ahogy az is, hogy a polgármester kikérte a lakosság véleményét.
A legnagyobb aggodalmat nem a látvány, hanem a lehetséges hanghatás kelti. Erre viszont azt mondják a lebonyolítók, hogy nem lesz igazán zavaró, nem csak azért, mert az európai gyártású szerkezetek jóval csendesebbek, mint elődeik, hanem mert a turbinák olyan magasan vannak, hogy a zaj (106 decibel) már a földet is alig éri el.
Megugrották az első akadályt
Voltak, akik a madárvonulások, mások a mezőgazdaság és a vadászat miatt aggódtak. Volt, aki hozzárendelné a beruházást a falu elektromos hálózatának korszerűsítéséhez, de kiderült, hogy ezt a kettőt direkt nem lehet összekötni. Úgy tűnik, a legtöbb felvetésre a hatósági előírások adnak majd választ, a lakosságnak persze résen kell lennie, de egyelőre főleg azt kell eldöntenie, hogy megbarátkozik-e a hatalmas turbinák jelenlétével.
Amikor az esemény végén a cég ügyvédje feltette a kérdést, hogy a jelenlévők közül hányan ellenzik a beruházást, mindössze négy kéz lendült a magasba, ami nem rossz arány, főleg annak tükrében, hogy a többségük jelezte: akármilyen érveket hallanak, nem lehet meggyőzni őket.
Mindenesetre úgy tűnik, a vasszilvágyi óriás-szélerőművek megugrották az első akadályt, a folytatást már más ligákban játsszák. Menet közben az is kiderült: más Vas megyei településekben is gondolkodnak, úgy számolnak, hogy legalább öt turbinát kell felállítaniuk, hogy rentábilis legyen a beruházás.