Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A német kormány az országban dolgozó több ezer szíriai orvos maradásában bízik


Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter

Több ezer szíriai orvos dolgozik jelenleg Németországban, így egyesek szerint súlyos következményei lehetnének az egészségügyi ágazatra annak, ha a damaszkuszi rezsim bukása nyomán sokan döntenének a hazatérés mellett.

Németország az elmúlt évtizedben a szíriai menekültek első számú európai célpontja volt. Miközben számos politikus felvetette, hogy mivel megdőlt a Bassár el-Aszad vezette diktatúra, ösztönözni kellene a bevándorlók legalább egy részének hazatérését, mások rámutattak, hogy az érintettek között sok jól képzett ember is van, a távozásuk nagy űrt hagyna maga után, különösen az egészségügyben. „Egész területek esnének el az egészségügyben, ha a most itt dolgozó összes szír elhagyná az országot – figyelmeztetett Nancy Faeser belügyminiszter. – Fontos lenne felajánlani a maradás lehetőséget azoknak a szíreknek, akiknek van munkájuk, akik beilleszkedtek, akik nem követtek el bűncselekményt, akiknek a gyermekei iskolába járnak” – tette hozzá.

Németországban a szíriai orvosok és ápolók fontos tényezővé váltak az egészségügyi szektorban, amely küzd a munkaerőhiánnyal, miközben a népesség folyamatosan öregszik.

Gerald Gass, a Német Kórházszövetség vezetője hangsúlyozta, hogy jelenleg a szírek alkotják a külföldi orvosok legnagyobb csoportját, két-három százalékot tesznek ki. A becslések szerint csak a kórházakban ötezer szír orvos dolgozik. Karl Lauterbach egészségügyi miniszter, aki több mint hatezerre tette a szír orvosok létszámát, úgy vélekedett, hogy nélkülözhetetlenek az egészségügyi ellátásban. Gass elmondta, hogy rendkívül változatos hozzáállást tapasztalnak az érintettek részéről. Vannak, akik gyors hazatérést terveznek, ha a helyzet stabilnak bizonyul, különösen azok, akiknek sok rokona van a közel-keleti országban, mások viszont jól érzik magukat, beilleszkedtek Németországban, és maradni akarnak. „Jelenleg nem tapasztalható tömeges indulás Szíria felé – fogalmazott. – Biztosan nem arról van szó, hogy összeomlana a betegellátás Németországban, ha most minden szíriai orvos visszatérne – mondta, majd aláhúzta, hogy helyi bezárást ugyanakkor okozhatna, ha hirtelen sokan távoznának. – Jól tesszük, ha tisztelettel bánunk ezekkel az emberekkel. (…) Igen, a kórházak tulajdonosai gondolkodnak azon, hogyan tölthetnék be ezeket az állásokat.”

Sok szír orvos Németországot választotta otthonául. Dr. Hiba Alnayef, a Berlin közelében lévő Nauen egyik kórházának gyermekgyógyászati asszisztense elmondta, hogy az elmúlt tíz napban többen is megkérdezték tőle, hogy mi van, ha a szíriaiak most mind visszamennek. „Nem tudom. Vannak, akik haza akarnak menni, de ez igen nehéz és bizonytalan – mondta az aleppói születésű nő, aki 2016-ban érkezett Németországba, majd megjegyezte, hogy ő maga is gondolkodik a kérdésen, de most már itt is van hazája. Arra is kitért, hogy a kollégáival együtt szeretnének kiépíteni egyféle együttműködést Szíria és Németország között. – A németeknek szakemberekre van szükségük, Szíriának pedig támogatásokra, felújításra, ugyanis mára minden tönkrement. Azt hiszem, jól tudnánk együtt dolgozni, hogy mind a két társadalomnak segítsünk.”

Dr. Ayham Darouich, aki 2007-ben érkezett Németországba, hogy orvosnak tanuljon, és 2021 óta saját háziorvosi praxisa van Berlinben, azt mondta: „Amennyire hallottam, a baráti körömből senki sem akar visszamenni. (…) Itt van a családjuk és a praxisuk, itt van a társaságuk” – mutatott rá, kissé indokolatlannak és túlzónak nevezve a tömeges távozással kapcsolatos aggodalmakat.

Ugyanakkor leszögezte, hogy Németországnak többet kell tennie azért, hogy meggyőzze a maradásról a képzett egészségügyi szakembereket, illetve általánosságban is többet kellene tenni a hiányszakmák betöltéséhez szükséges külföldiek vonzása érdekében. „A kórházakban dolgozó ápolók és egészségügyi szakemberek viszonylag keveset keresnek az Egyesült Államokhoz vagy Svájchoz képest” – jegyezte meg, igen problémásnak minősítve a munkaerőhiányt és a rosszul szabályozott munkaidőt.

Készült az AP tudósításának felhasználásával.
XS
SM
MD
LG