Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A nagy pénzek Bermudája: haveri vállalkozó fejezi be a kisvárdai várat


„Most ez a divat. Nincs pénz a rendszerben. Az előző kivitelezőt nem fizetik ki, majd beléptetik a havercéget, amelyik három-négyszeres áron leszámlázza a másik kivitelező által már elvégzett feladatot. Na, így lehet pénzt gyártani” – mondta a Korintosz ügyvezetője
„Most ez a divat. Nincs pénz a rendszerben. Az előző kivitelezőt nem fizetik ki, majd beléptetik a havercéget, amelyik három-négyszeres áron leszámlázza a másik kivitelező által már elvégzett feladatot. Na, így lehet pénzt gyártani” – mondta a Korintosz ügyvezetője

Több mint kétmilliárd forintnyi uniós pénzből nem sikerült felújítani a kisvárdai várat, de most újra nekifut a város. A nemrég kiírt és odaítélt nyílt közbeszerzésen összesen két cég indult. Az egyik az, amelyik elkezdte a vár fejlesztését, de állítása szerint nem fizették ki, és végül erőszakkal kidobták őket az építési területről. A másik az a cég, amelyiket a város házi kőművesbrigádjának is csúfolnak, mert az elmúlt években szinte mindent ők nyernek el, amit fel kell újítani vagy fel kell építeni. Nincs nagy meglepetés, már egy éve megírtuk, hogy a vége ez lesz.

A Kermi-Szolg Kft. 520 millióból fejezné be a várat, vállalása szerint hat hónap alatt kész is lenne vele. A korábban kiebrudalt Korintosz Kft. csaknem egymilliárdos – 999 milliós – pályázatát érvénytelennek minősítették, mivel az ajánlatkérő nem fogadta el a számlájukon jogtalanul visszatartott fedezetet, amely egy korábban megkötött szerződésmódosítás jótállási biztosítékaként van a Kisvárda Várfürdő Nonprofit Kft. számláján. A cég ügyvezetője, Vozák László már egy évvel ezelőtt megjósolta a Szabad Európának, hogy pontosan ez fog történni: kifizetés nélkül kirakják őket a projektből, beszáll egy haveri cég, amelyik kiszámlázza azokat a munkákat is, amelyeket ők végeztek el.

Döcög
2023 végére kellett volna átadni a felújított, kicsinosított – a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramban részt vevő – kisvárdai várat. Mindezt annak ellenére sem sikerült véghezvinni, hogy volt rá több mint 2,2 milliárdnyi uniós pénz. A kivitelező szerint az önkormányzat és a megrendelő folyamatosan csuklóztatta a projektet, nem is igazán akarta a kisvárdai városvezetés, hogy időre elkészüljenek. A generálkivitelező Korintosz Kft. ügyvezetője korábban azt mondta a Szabad Európának: erre utal az is, hogy menet közben több mint százszor módosították a műszaki terveket; ráadásul a szerződésmódosítást is kilenc hónappal később terjesztette elő a hatóságoknál engedélyezésre a megrendelő. Végül az egész procedúra meghiúsult.

Azt, hogy a várat felújító Korintosz Kft.-vel 2024 év elején szerződést bontott az önkormányzat cége, a cég vezetője cikkünkből tudta meg. Vozák László néhány héttel később a Szabad Európának riportban mutatta meg a várat és azt, hogy mit, mennyit és hogyan dolgoztak a felújításon; valamint azt, hogy az önkormányzat olyan kívánságait is teljesítették, amelyeket puszira csináltak, ingyen. Ennek ellenére a szakember szerint több mint hatszázmillió forinttal lóg nekik az önkormányzat olyan dolgokért, amelyeket nem szívességből végeztek el.

A Korintosz Kft. ügyvezetője korábban azt mesélte: Kisvárda meghatározó alakjai már évekkel ezelőtt azt mondták neki, jobb lenne, ha befejezné a vár felújítását, és átadná más vállalkozónak a terepet – meg az ezzel járó százmilliókat. Nem tette, de akkoriban még nem tudta, hogy akarja, vagy sem, így lesz. Alig egy évvel később így is lett.

A Korintosz Kft. ügyvezetője tavaly év elején még reménykedett abban, hogy az önkormányzat kifizeti a munkájáért a pénzt. Nem így lett
A Korintosz Kft. ügyvezetője tavaly év elején még reménykedett abban, hogy az önkormányzat kifizeti a munkájáért a pénzt. Nem így lett

A pénzcsinálók

Repülőrajt einstanddal kisvárdai módra ott, ahol az elmúlt évtizedben a stadiontól kezdve a lórehabilitációs központon át a csigafeldolgozó üzemig szinte mindenre jutott pénz. Most úgy tűnik, hogy a még ’23 végén bedőlt kisvárdai várfelújításra is.

Pénzt adott rá az unió, de mivel az önkormányzat 2023 év végéig nem tudta felhasználni az építkezésre a Nemzeti Várfelújítási Program 2,28 milliárd forintját, az összeg el nem költött része elúszott, vagyis vissza kellett volna adniuk. Forrásaink szerint a város abból a pénzből fizeti az új közbeszerzési eljárást, ami megmaradt az uniós forrásból, vagyis azt a pénzt forgatja be, amelyet a Korintosz szerint nekik nem fizettek ki a munkájukért.

A 2024 novemberében a birtokunkba jutott dokumentumokból kiderült, hogy a nyílt közbeszerzési eljárás még mindig a vár befejező munkálatairól szól:

„A projekt célkitűzése a vár rekonstrukciójának megvalósítása oly módon, hogy a déli, műemlék épületrész megtartsa történeti értékét, és az újonnan építendő északi épületrész látványában, funkciójában kiszolgálja a történeti várépületet, és vele egységet alkosson. (…) Gyújtogatás miatt károsodott gépészeti tér helyreállítása, a károsodott hőszivattyú kültéri egységeinek cseréje; tűzeset utáni takarítás és festőrestaurálás; déli pengefal növénymentesítése, a falazat helyreállítása; a torony és palotaszárny vakolatpótlása, felújítása és a felületek szilikátfestéssel történő ellátása, belső terek teljes körű felújítása, a délkeleti torony tetőszerkezetének bontása…”

Kisvárdának csaknem 650 millió forint áll a rendelkezésére a projektre – annyi, mint amennyit a korábbi generálkivitelező követel az önkormányzattól. A nyílt közbeszerzésen két cég indult. Az egyik az a Korintosz Kft., amely korábban elkezdte a vár felújítását, a másik pedig a Kermi-Szolg Kft.

Nagy tervek
Nagy tervek

Vozák László, a Korintosz ügyvezetője azt mondta lapunknak: normális, piaci árral pályáztak:

„Beáraztuk korrektül. Azokat a tételeket, amiket még az előző uniós forrásból csináltunk meg mint generálkivitelező, egységesen száz forintra áraztam be, hiszen az már kész, megcsináltuk egyszer. Így jött ki a mi ajánlatunk egymilliárd alattira, ami a mai árfolyamot tekintve korrekt ajánlat, hiszen a korábbi gyújtogatás alatt elégett gépeket újra meg kell venni.”

Csakhogy a Korintosz Kft. ajánlatát érvénytelenítették, mert nem fizettek be ötmillió forintot ajánlati biztosítékként.

„Az előző pályázatnál már befizettünk nekik 78 millió forintot biztosítékként, ami azóta is ott van náluk ugyanazon a számlán, amire most kértek még ötmilliót. Írtunk egy levelet mellé, hogy tekintsék ezt annak, hiszen az a pénz ott van náluk, az a jótállási garancia. Még a tervezett második ütem összege is ott van náluk, ami önmagában jogszerűtlen”

– magyarázta Vozák László, miért zárták ki őket végül a pályázatból, ami azt jelenti, hogy egyetlenegy érvényes pályázó maradt a közbeszerzésen.

Egy, aki mindent visz

Miután a korábbi generálkivitelező pályázatát kigolyózták a tenderből, a kisvárdai önkormányzatnak nem volt nehéz dolga mérlegelni, hogy ki kapja meg a félmilliárdos munkát – mondta a Szabad Európának Horváth Attila. A Nép Pártján képviselője ugyan tartózkodott a szavazáson, de mint mondja, ellenzékiként nehéz dolga van.

„Tudod, milyen ez a képviselő-testület. Gyakorlatilag van nyolc fideszes képviselő, van egy MIÉP-es, van egy DK-s, vagyok én meg a polgármester. Abszolút többségben vannak, amit akarnak, azt keresztülviszik. Most arról döntöttünk, hogy ki legyen a nyertes cég, ki nyerje ezt a közbeszerzést. Én tartózkodtam, de a fideszes többség győzött, így Kisvárda házi kőművesbrigádja, a Mikucza-féle cégek egyike nyerte meg a közbeszerzést hogy úgy mondjam. Gyakorlatilag mindent ők nyernek meg, az elmúlt években ők vittek gyakorlatilag mindent”

– mesélte az önkormányzati képviselő, hogyan működik Kisvárda politikai-gazdasági koordinátarendszere.

A Kermi-Szolg Kft. 520 millióból fejezné be a várat, vállalása szerint hat hónap alatt kész is lenne vele
A Kermi-Szolg Kft. 520 millióból fejezné be a várat, vállalása szerint hat hónap alatt kész is lenne vele

A városban és környékén is évek óta tenderbajnok a Kermi-Szolg Kft. Még 2020-ban húzták fel 2,4 milliárd forintnyi közpénzből a Kisvárda mellé megálmodott luxus-teniszakadémiát, a Rétközi-tavon 565 millió forintért turisztikai fejlesztéseket csináltak, legutóbb pedig múzeumot építettek 1,3 milliárdért.

„Áprilisban kellett volna átadniuk a múzeumot, de csak szeptemberre sikerült. Azt 1,3 milliárdért építették, de onnan még le sem vonultak, és máris megnyerték ugyanennek a múzeumnak a raktárépület-fejlesztését is 158 millióért. Most meg beesett nekik a kisvárdai vár befejezése cirka 520 millióért. Megéri Seszták Miklós őshaverjának lenni”

– mondta Horváth Attila. A tenderből kizárt Korintosz Kft. ügyvezetője szerint csak az történt, ami történni szokott.

„Egyáltalán nem volt meglepő, hogy ez a cég, vagyis hogy valamelyik Mikucza-féle cég fog nyerni, miután Kisvárdán minden beruházást ő nyer, három-négy különféle cégen keresztül strómankodik. Akkor nekünk dolgozott be mint szerkezetépítő – hozzáteszem, felsőbb utasításra. A pályázaton a VNYH-BAU Kft.-vel indult, a munkát meg a Nyír-MG Trend Bau Kft.-vel kezdte el. De mindegy, melyik cég volt a projektben, és milyen név alatt futott, a kooperációkra mindig ő jött el”

– mondta a Szabad Európának Vozák László, aki ugyan megpanaszolta az önkormányzat döntését, de elutasították. Ő már tavaly megjósolta, hogy miután a várfelújítási munkákból eltávolították őket, egy haveri céget fognak beléptetni a helyükre. Hozzátette: a nyertes cég dolgozói már jó ideje rebesgették a városban, hogy ha befejezik a múzeum épületét, a várba fognak átvonulni. A Korintosz Kft. ügyvezetője szerint így lehet pénzt csinálni a semmiből.

„Most ez a divat. Nincs pénz a rendszerben, így viszont lehet gyártani pénzt. Az előző kivitelezőt, aki csinálta a munkálatokat, nem fizetjük ki, annak a pénze egyszerűen bent maradt a kasszában. Raknak még hozzá innen-onnan egy kis pénzt, az alapforrást megmaradt, mert azt nem fizettük ki, és akkor beléptetik a havercéget, amelyik három-négyszeres áron leszámlázza a másik kivitelező által már elvégzett feladatot. Na, így lehet pénzt gyártani.”

Miután évek óta nem fizette ki a kisvárdai önkormányzat a több száz millió forintot az elvégzett munkákért, a Korintosz nehéz helyzetbe került.

„A régi partnereink adnak néhány milliós, kis megbízásokat. A becsült összeg nagyjából hat-hétszázmillió forintra rúg, amit a várfelújítás során nem fizettek ki nekünk. Mi viszont bankhitelt vettünk fel. Elég nehéz helyzetbe kerültünk. Elég, ha elmondom, hogy a saját gyerekeim feje fölül adom el a házat azért, hogy be tudjam fizetni a banki hitelt. Na ez a szemétség. Vettem a gyerekeimnek egy lakást, most visszavettem, és azt adtam be a banknak fedezetként. Ha baj van, eladjuk a lakást, nem tudunk mást csinálni. Ez az egész egy rossz vicc.”

A Korintosz Kft. vezetője a kisvárdai vár felújítási munkálatai alatt kialakult elszámolási vita miatt végső kétségbeesésében megkereste az Építési és Közlekedési Minisztériumot is, azonban Bartal Tamás közbeszerzésekért, társaságfelügyeletért és vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár lesöpörte az asztalról a problémát.

Kérdéseinkkel mi is megkerestük az Építési és Közlekedési Minisztériumot. A sajtóosztály írásban azt válaszolta: "A feltett kérdéseivel kérjük forduljanak a Kisvárdai Várfürdő Nonprofit Kft-hez, mivel a projekt szakmai megvalósításáért ők felelnek."

A Kisvárdai Várfürdő Nonprofit Kft.-t is kerestük a vár felújításával kapcsolatban illetve a város polgármesterét Leleszi Tibort is, azonban cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak a kérdéseinkre.

  • 16x9 Image

    Báthory Róbert

    Báthory Róbert a magyarországi Szabad Európa szenior oknyomozó újságírója. Tizenhét éve dolgozik a médiában, ebből tíz évet a legnagyobb televíziók – az RTL Klub, a TV2, a Hír TV és az MTV – hír- és hírháttérműsorainál mint riporter, szerkesztő, illetve felelős szerkesztő. Ezt megelőzően a Kossuth rádió és a Rádió C munkatársa volt. 

XS
SM
MD
LG