Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) őrizetbe vett egy férfit és egy nőt, akik a nyomozás adatai szerint a magyar katonai hírszerzés egyik már be is azonosított tisztjének dolgoztak. Nem hozták nyilvánoságra, pontosan melyik magyarországi szolgálatról van szó. A magyar külügyminiszter azt mondta, még nem kaptak hivatalos tájékoztatást az ügyről Ukrajnától, ezért a magyarellenes propagandával kapcsolatban biztonságra intett.
A SZBU péntek reggeli beszámolója szerint a Kárpátalján működő egység a térség földi és légvédelmének gyenge pontjairól gyűjtött információkat, de jelentettek a szociális helyzetről és közhangulatról is.
„Kiemelten arról, hogy miként viselkednének a helyiek, ha magyar csapatok jelennének meg a régióban” – írja a jelentés.
Az őrizetbe vett férfi 40 éves, korábban a beregszászi járásban szolgált katonaként. Az ukrán biztonságiak szerint 2021-ben szervezték be a „külföldi erők”, de akkor konkrét feladatot még nem adtak neki. Ezt az alvó ügynököt 2024 szeptemberében aktiválta tartótisztje, és bizonyítékok vannak arra, hogy személyesen derítette fel az ukrán erők állásait és a térségbe telepített S-300 légvédelmi rendszerek koordinátáit.
Az akcióról közéttett ukrán nyelvű videóból (cikkünk végén megnézhetik) az is kiderül, hogy a telefonján találtak egy feladatlistát, amely szerint a kárpátaljai feketepiacon beszerzhető fegyverekről, a migrációval kapcsolatos közvéleményről, a helyi katonai erők szállító- és harci eszközeiről, illetbe a rendvédelmi szervek felszereltségéről vártak tőle jelentést. Az SZBU azt is felfedte, hogy a férfi úgy tudott kiutazni Ukrajnából, hogy igazolást mutatott be arról, hogy magyarországi kórházban ápolják édesapját. Az ukrán szervezetnek arra is bizonyítéka van, hogy az ügynök pénzt kap magyar összekötőjétől, akivel egy mobiltelefonra telepített Signal applikáción keresztül tartotta a kapcsolatot.
Az ukrán szervezet azt állítja, hogy ez a férfi a magyar különleges egységek nevében megpróbált beszervezni további két embert. „Ettől a kémhálózattól azt várta a külföldi partner, hogy a frontvonalból és a front közeli régiókból is jelentsen nekik” – olvasható az SZBU jelentésében.
Az őrizetbe vett nő korábban az SZBU-nak dolgozott, 2025-ben kilépett a szervezettől. „Ő a magyar szerveknek a vadászgépek és helikopterek kárpátaljai pozíciójáról jelentett, illetve információkat osztott meg arról a védelmi egységről, ahol dolgozott” – állítja az SZBU.
A két őrizetbe vett nevét nem hozták nyilvánosságra, hadiállapotban elkövetett hazaárulással gyanúsítják őket, ami életfogytig tartó börtönbüntetéssel és vagyonelkobzással büntethetnek.
Az SZBU a közleményen kívül nem válaszolt megkeresésekre, és egyelőre a magyar hatóságok sem reagáltak az ukrán állításokra.
Kérdéseket küldtünk a magyar kormánynak. Nekünk nem válaszoltak, de az ATV-nek azt mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy péntek délelőtti sajtótájékoztatón, hogy „Ukrajnában gyakran alkalmaznak magyarellenes propagandát, [...] amelyről sok esetben kiderült, hogy semmifajta alapja nincsen”. Válaszában arra is utalt, hogy hivatalos tájékoztatást addig még nem kaptak az ügyről.
Frissítés: még aznap délután egy Facebook videóban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt is bejelentette, hogy válaszlépésként Magyarország kiutasított két ukrán diplomatát a budapesti ukrán nagykövetségről, akik állítása szerint diplomáciai fedésben dolgozó kémet, és az erről szóló jegyzéket át is adták az ukrán nagykövetnek.
Az SZBU ukrán nyelvű videójában látható a férfi őrizetbe vétele, illetve a magyar nyelven zajló kapcsolattartás (4:30-tól).
A magyar kormányt már több bírálat érte az orosz-ukrán kofliktussal kapcsolatos álláspontjáért. Orbán Viktor kormányfő és Szijjártó Péter külügyminiszter többször tett a Kremlt támogató, az ukrán ellenállást bíráló kijelentéseket. Az európai többséggel ellentétes az EU szankciókat és állásfoglalásokat megnehezítő magyar uniós politika. A magyar kormány levélben indított konzultációt Ukrajna uniós felvételéről.