Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

A Kreml tagadja, hogy a csapatok visszavonására kérte volna a NATO-t a keleti tagállamokból


Amerikai rakétavédelmi rendszer Romániában
Amerikai rakétavédelmi rendszer Romániában

Az orosz elnök szóvivője tagadta, hogy a NATO-csapatok kivonására kérték volna az Egyesült Államok kormányát a katonai szövetség keleti szárnyából.

Dmitrij Peszkov Cristian Diaconescu román elnöki tanácsadó szavaira reagált, aki arról beszélt, hogy az orosz fél az e heti rijádi tárgyaláson terjesztette ezt az elvárást az amerikai delegáció elé. Később visszavonta a megjegyzését, és rámutatott, hogy ilyet Moszkva már korábban is megfogalmazott, még 2021-ben, nem sokkal az ukrajnai invázió megindítása előtt.

Oroszország az elmúlt években többször tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy NATO-erők állomásoznak olyan országokban, mint Lengyelország, Észtország, Lettország vagy Litvánia. Élesen kikelt a romániai és lengyelországi rakétavédelmi létesítmények ellen, ahogy ellenséges lépésnek tartja az észak-atlanti szövetség hidegháború utáni keleti terjeszkedését is.

Donald Trump amerikai elnök radikális fordulatot hozott az Egyesült Államok politikájában, ezért egyre nagyobb a riadalom Európában, hogy a Fehér Ház engedhet az orosz követeléseknek.

Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter nemrég kizárta a lehetőségét Ukrajna NATO-csatlakozásának, és elutasította azt is, hogy hazája katonákat küldjön a megtámadott országba békefenntartóként.

A román elnöki tanácsadó szerdán azt sugallta, hogy Oroszország ismét a NATO-erők kivonására kérte az Egyesült Államokat az e heti szaúd-arábiai egyeztetés során. Később visszavonta, és azt mondta, hogy pusztán a korábban megfogalmazott igényekről beszélt, majd leszögezte, hogy az amerikaiak és az európaiak nem fogadták el az orosz kéréseket „sem akkor, sem most”.

A Kreml szóvivője újságírói kérdésre válaszolva tagadta Diaconescu állítását. „Nem, ez nem igaz, ez nem felel meg a valóságnak. Az az álláspontunk, hogy a katonai infrastruktúra előrenyomulása a határaink felé aggodalommal tölt el bennünket. Ez az álláspontunk mindenki számára ismert, nem titok senki előtt.”

Andrzej Duda lengyel elnök közölte, hogy biztosítékokat kapott az Egyesült Államoktól arra, hogy nem fogják csökkenteni az amerikai csapatok létszámát az országban. „Nem merülnek fel olyan aggodalmak, hogy az Egyesült Államok csökkentené jelenlétét országunkban, hogy az Egyesült Államok bárhogyan kivonulna az Európa e részének biztonságáért viselt felelősségből” – erősítette meg, miután beszélt Keith Kellogg-gal, az amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottjával.

A NATO az ukrajnai orosz invázió megindítása után megerősítette keleti szárnyát. A legfrissebb adatok szerint a keleti tagállamokban lévő harccsoportokban összesen mintegy harmincezer katona szolgál. „Putyin céljai változatlanok: Ukrajna leigázása, Európa megosztása, továbbá Európa és az Egyesült Államok megosztása” – mondta Oana Lungescu, a NATO volt szóvivője.

XS
SM
MD
LG