Az „Eat out to help out” kedvezményrendszer hozzájárulhatott a brit második hullám felerősödéséhez - állítja egy friss tanulmány. A kezdeményezést az éttermek, kávézók és bárok megcsappant forgalmának fellendítésére hívták életre. Egész augusztusban érvényes volt, hogy hétfőtől szerdáig féláron ehettek a vendégek.
A Warwick Egyetem tanulmánya szerint az új megbetegedések 8-17 %-a köthető a gazdaságélénkítő kezdeményezéshez. Azokon a területeken, ahol magas volt az igénybe vevők száma, az akciót követő egy hétben megemelkedett a fertőzöttek aránya. A kutatás szerint ugyanezen a területen megtorpant a járvány, amikor az akció véget ért. Thiemo Fetzer, a tanulmányt publikáló közgazdászprofesszor elmondta:
„A gyengélkedő ágazat gazdasági gyógymódjaként is emlegetett „Eat out to help out” kedvezményrendszer jelentősen ronthatta a járványhelyzetet".
A kutatás rávilágít arra a kihívásra is, amely igyekszik egyensúlyban tartani a közegészségügyi állapotot és a gazdasági növekedést a válság idején. A kedvezményrendszerrel a kormány augusztusban mintegy 100 millió adag ételt támogatott ilyen módon, a rendszer pedig annyira hatékony volt, hogy egyes vállalkozások a kormányzati finanszírozás lejárta után is felajánlották a féláras kedvezményeket.
A pénzügyminisztérium visszautasítja
Nagy-Britannia pénzügyminisztériuma közölte, hogy nem ismeri el a tanulmány megállapításait. A tárca szóvivője azt mondta:
„Sok más európai országban is megugrott az új esetek száma, függetlenül attól, hogy bevezettek-e hasonló, vendéglátóipari lehetőségeket”.
Boris Johnson miniszterelnök október elején megvédte a vendéglátóipari munkahelyek millióinak védelmét elősegítő rendszert, de elismerte, hogy ez hatással lehetett az új megbetegedésekre.