A magyar kormány valamilyen formában beszáll a közeljövőben a fővárosi tömegközlekedés finanszírozásába és ezzel megmenti Budapestet a csődtől – többek között ez hangzott el egy Demokratikus Koalíció által szervezett sajtóbeszélgetésen. Na meg az is, hogy a DK szerint lehetetlen bármiben is megállapodni a Tisza Párttal.
Ha nehezen is, de sikerült elfogadtatni a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülésén Budapest új költségvetését, ezzel pedig a főváros időt, és vélhetően életet nyert, az idei évre biztosnak látszik a működés finanszírozása – mondta el Szaniszló Sándor a Demokratikus Koalíció fővárosi frakcióvezetője egy a párt által szervezett sajtóbeszélgetésen. Az eseményen rajta kívül még Keszthelyi Dorottya és Déri Tibor képviselők vettek részt.
Déri Tibor szerint a biztos működéshez szükség van arra is, hogy ősszel az iparűzési adó legalább tervezett összege valóban beérkezzen Budapest számlájára. Ha ez esetleg valamilyen okból mégsem történne meg, akkor újra kell tervezni a költségvetést. Keszthelyi Dorottya szerint ugyanakkor ők olyan információkat kaptak Karácsony Gergely főpolgármester környezetéből, hogy megszületett a kompromisszum a kormánnyal: a kabinet valamilyen formában, mintegy 50 milliárd forintos nagyságrendben beszállhat a fővárosi tömegközlekedés finanszírozásába, így megmentve Budapestet a csődtől.
Nincs pénz a „csőd” átvételére
Június 6-án Karácsony Gergely főpolgármester utasítására délben tíz percre leállt a budapesti tömegközlekedés. A főpolgármester a tiltakozó akcióval arra akarta felhívni a figyelmet, hogy a szolidaritási adó növelésével és egyéb intézkedésekkel a kormány csődbe viszi Budapestet. Keszthelyi Dorottya szerint azonban „a központi költségvetésben sincs pénz, és a kormányban is tisztában lehetnek vele, hogy Budapest csődjével mekkora terhet vennének a nyakukba”, ezért született meg a kompromisszum. Az ügyben megkerestük a Kormányszóvivői Irodát és a Főpolgármesteri Hivatalt is, ha válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Ehhez kapcsolódóan:maratoni vita, lemondással fenyegetés - megszavazták Budapest módosított költségvetését.
Az eseményen az egy éve megalakult Fővárosi Közgyűlés munkáját is értékelték a DK képviselői. Mind a hárman rendkívül kritikusan fogalmaztak a politikailag megosztott testület működéséről, mint elhangzott, a Közgyűlés munkája „színvonaltalan csim-bum cirkusszá vált”, alapvetően arról szól, hogy a Tisza, illetve a Fidesz képviselői behozzák saját nagypolitikai játszmáikat az ülésekre. Így a szakmaiságnak nagyon kevés tere marad a döntéseknél.
Értelmetlen egyeztetni
Bár elvileg vannak a közgyűlések előtt egyeztetések a frakciók között az előterjesztésekről, a DK szerint ennek sok esetben alig van értelme, mert például a Tisza Párt képviselőivel hiába sikerül megoldásokat találni egyes témákban, és hiába ígérnek támogatást, „utána hazamennek, és a közgyűlésen úgy szavaznak, ahogy egy bólogató fiatalember mondja nekik, aki a mobiltelefonját nézi minden egyes döntés előtt, nyilván azért, mert azon kapja a központi utasításokat”.
A DK szerint a diszfunkcionális működés egyik példája volt, a fővárosi cégek vezetőinek pályáztatása. Ezen a jelentkezők által benyújtott pályázatok tartalmától függetlenül „mindenki úgy szavazott, ahogy előre eldöntötte”, emiatt előfordultak olyan esetek, hogy még személyes meghallgatásra sem tudtak behívni olyan pályázót, aki mindenben megfelelt a pályázati követelményeknek, ellenben kapott támogatást olyan, aki nyilvánvalóan nem, mivel nem volt meg az előírt angol nyelvtudása, vagy felsővezetői tapasztalata.
Ehhez kapcsolódóan: Karácsony Gergely: nem fizetjük be az elkobzó jellegű túladóztatást.
Tisza-DK koalíció?
Szóba került Ordas Eszter a Tisza nemrég lemondott képviselőjének esete is, erről a DK frakció tagjai annyit mondtak, hogy az ügy hátterét nem ismerik, de számukra feltűnő volt, hogy Ordas Eszter az elmúlt egy évben csak és kizárólag azt próbálta elérni, hogy a nagy turistahajók ismét kiköthessenek a Duna part belvárosi részein.
Az országos politikával kapcsolatban elhangzott, hogy a DK Dobrev Klára vezetésével elsősorban azt az 500 ezer választót akarja megszólítani, akik a felmérések szerint sem a Fideszre, sem a Tiszára nem akarnak szavazni. Ettől függetlenül, ha olyan helyzet alakul ki, hogy csak egy koalíciós kormány válthatja le Orbán Viktort, a DK természetesen kész megállapodni a Tiszával. Erre Gyurcsány Ferenc távozásával „egyébként is nagyobb az esély”. Dobrev Klára a párt új elnöke egyébként hagyja, hogy a DK fővárosi frakciója autonóm módon működjön, még ha egyeztetések természetesen vannak is, „ebben is teljesen másképp működik a DK, mint a Tisza”.