Mélypontra jutott Oroszország és az EU kapcsolata, miután Moszkva európai diplomatákat utasított ki. A konfliktus oka Alekszej Navalnij letartóztatása: az orosz külügy szerint európai diplomaták is részt vettek a mellette folytatott tüntetéseken, ám ezt az érintettek mind cáfolják.
Az orosz külügyminisztérium pénteken közölte, hogy kiutasítják három európai uniós ország diplomatáit, mivel állítások szerint a nagykövetségek dolgozói is részt vettek az Alekszej Navalnij melletti tüntetéseken. A közlemény szerint Svédország nagykövetét, a lengyel nagykövetség ügyvivőjét, valamint Németország követét pénteken behívatták, amiért a külképviseletek alkalmazottai „illegális tevékenységekben” vettek részt január 23-án.
Mélyponton a kapcsolatok
Amikor bejelentették a kiutasítást, Moszkvában még tartott az Európai Unió vezető külügyi felelőse, Josep Borrell és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter találkozója. Az értekezlet eleve felfokozott hangulatban indult, hiszen az EU és Oroszország kapcsolatai a napokban mélypontra kerültek Alekszej Navalnij ellenzéki politikus bebörtönzése és elítélése, valamint az azt követő békés tüntetések elleni brutális rendőri fellépés miatt. A jogsértéseket az EU több tagállama elítélte, követelve Navalnij szabadon engedését.
Az uniós külügyi vezető moszkvai látogatása az első magas szintű találkozó volt az Unió és Oroszország között 2017 óta. A találkozó előtt mindkét fél a kétoldalú kapcsolatok javítása mellett foglalt állást, ám erre a történtek után kevés az esély.
Borrell, miután tudomást szerzett a kiutasításról, elítélte a döntést. Szóvivője elmondása szerint semmi nem igaz abból a vádból, hogy az európai diplomaták hatáskörüket túllépve támogattak ellenzéki megmozdulásokat.
Diplomáciai válaszlépést ígérnek
Hasonlóan nyilatkozott az ügyről a német, svéd és lengyel kormány is. Angela Merkel német kancellár indokolatlannak nevezte a diplomaták kiutasítását, elmondása szerint az eset újabb bizonyítéka annak, hogy Moszkva semmibe veszi a jogállamiságot. Heiko Maas német külügyminiszter pedig azt mondta, „nem hagyják válasz nélkül” az orosz döntést.
A svéd külügy szintén cáfolta, hogy a kiutasított svéd diplomata részt vett volna a Navalnij melletti tüntetésen. Lengyelországban a külügyminisztérium behívatta az orosz nagykövetet, akivel közölték: elvárják, hogy Oroszország mihamarabb visszavonja a döntést, különben „Lengyelország is kész megtenni a szükséges lépéseket”.
Az érintett országok mellett az ügyben megszólalt Emmanuel Macron francia elnök is, aki amellett, hogy elítélte a diplomaták kiutasítását, ismét kiállt Navalnij mellett is. „Ami Navalnij ügyét illeti, a lehető leghatározottabban elítélem, ami vele történt, a mérgezéstől (…) a német, lengyel és svéd diplomaták kiutasításáig”.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!