Joe Biden amerikai elnök egy interjúban arra utalt, hogy elődje, Donald Trump „kiszámíthatatlan viselkedése miatt” nem kaphat majd titkosított hírszerzési információkat.
Korábban egy informális szabály alapján a már távozott amerikai elnökök is hozzáférhettek ezekhez az információkhoz. Biden arról nem beszélt, hogy Trump mihez tudna kezdeni a bizalmas információkkal, de azt mondta, „nincs jó ok”, arra hogy neki is tartson eligazításokat a hírszerzés.
„Milyen előnye származna neki a titkosszolgálati eligazításból? Milyen hatásköre van azon kívül, hogy előfordulhat, hogy véletlenül kiszivárogtat valamit?” – fogalmazott Biden a CBS-nek adott interjúban.
Az elnök dönt
Jen Psaki, a Fehér Ház sajtótitkára pár napja azt mondta, még tanácskoznak Donald Trump további eligazításaival kapcsolatban. Végső soron azonban a hivatalban levő elnök dönt arról, hogy megadja-e ezt a jogot elődjének.
A volt elnök a jövő héten áll a Szenátus elé az ellene indult alkotmányos vádeljárás miatt. Trump ellen lázadás szítása miatt folyik az eljárás, miután január 6-án, a volt elnök beszédét követően támogatói megrohamozták a Capitolium épületét, hogy megakadályozzák Biden választási győzelmének hitelesítését.
Biden szerint annak, hogy szerinte Trumpnak nem kellene hírszerzési eligazításokat tartani, nincs köze a washingtoni zavargáshoz. Szerinte erre elég ok Trump „kiszámíthatatlan viselkedése a lázadástól függetlenül is”.
Trump korábban több pert is elvesztett, amelyeket választási csalás vádjával indított el, decemberben pedig az Elektori Kollégium érvényesítette a választás eredményét, Trump azonban továbbra sem fogadta el a vereséget, azt hangoztatva, hogy a választást „ellopták tőle.”
Kockázatosnak tartják
Több hírforrás szerint Donald Trump elnöksége első évében, 2017 májusában szigorúan titkos anyagokat osztott meg orosz diplomatákkal, akikkel a Fehér Házban találkozott.
Trump utóbb látszólag megerősítette ezt az értesülést, azzal védekezve, hogy a terrorizmus elleni küzdelem érdekében jogában állt információkat megosztani Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel és Szergej Kisljak nyagykövettel.
A Demokrata Párt több képviselője mellett a Trump-adminisztráció legalább egy tagja is megkérdőjelezte, bölcs dolog-e Trumpot bevonni a hírszerzési eligazításokba. Susan Gordon, aki 2017 és 2019 között a hírszerzés helyettes igazgatójaként dolgozott, arra biztatta Bident, hogy ne tegye lehetővé elődje hozzáférését hírszerzési információkhoz.
„Trump Fehér Ház utáni biztonsági profilja, ahogy azt a szakmában nevezik, ijesztő” – írta Gordon a Washington Post januári számában. - „Minden volt elnök célponttá válhat, és kockázatot jelent, de Trump volt elnök esetében különösen nagy a kockázata annak, hogy rosszindulatú aktorok saját céljaikra használják fel”.
Mások Donald Trump saját, külföldi szereplőkkel folytatott üzletkötései miatt tartják kockázatosnak a hírszerzési eligazításokat.
Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!