У Європі зростають рейтинги правих політсил. Опитування свідчать: їхнє представництво у наступному скликанні Європарламенту може наблизитися до рекордного. Як правило, це євроскептики, налаштовані відновлювати взаємини з Росією. Що ж можуть змінити для Брюсселя, Києва та Москви європейські вибори?
Втретє за тиждень під ракетними атаками – Одеса. Напередодні ввечері військові РФ вдарили по місту балістикою.
З квітня 2024 року в Грузії відновились акції протесту проти законопроєкту «Про прозорість іноземного впливу». 17 квітня парламент Грузії схвалив законопроєкт у першому читанні. Тисячі людей знову вийшли на мітинги. Протестувальники блокували рух на головній магістралі Тбілісі.
Безкоштовна ночівля і відпочинок. У Польщі на автовокзалі Варшава-Західна понад два роки діє Центр матері і дитини. Тут українські біженці можуть перевести подих в очікуванні наступного рейсу, їдучи далі на захід або повертаючись в Україну. З проєктом «Ти як?» вони поділилися своїми історіями.
Було село – тепер руїни
30 квітня тисячі прихильників грузинської опозиції знову вийшли на чергову акцію протесту проти ухвалення так званого «закону про іноземних агентів», що може, на думку критиків, придушити громадянське суспільство Грузії.
Минулого тижня над міністром оборони РФ Сергієм Шойгу згустилися хмари. Арештували його заступника Тимура Іванова. Офіційно Іванова звинувачують в отриманні хабаря в особливо великих розмірах. До речі – саме Іванов курував так звану відбудову окупованого Маріуполя. Нагадаємо історію Тимура Іванова.
Виїжджаючи із Маріуполя після 40 днів в окупації, Катерина Челишева була впевнена, що її чоловіка – музиканта оркестру Нацгвардії України – евакуювали. Проте, вибравшись із міста, жінка дізналася: він на «Азовсталі». Вже два роки Павло Челишев перебуває у полоні.
Тривають роботи з розширення румунської авіабази імені Михаїла Когельнічану. У планах – перетворити її на одну з найбільших баз НАТО в Європі.
Сльозогінний газ і троянди... Майже 20 000 людей вийшли на вулиці столиці Грузії 28 квітня, закликаючи уряд відмовитися від законопроєкту про «іноземний вплив». Це закон за російським зразком, як попереджють у ЄС, підірве європейські прагнення Тбілісі
Залізничний вокзал у Краматорську – місце зустрічі військових із рідними. Солдати знаходять кілька днів, а то й годин, щоб побачитися з сім'ями або друзями. Тут близькі люди розділяють моменти радості зустрічі, і смуток прощання.
На Херсонському напрямку бійці 35-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського працюють, як вони розповідають, під постійним спостереженням противника і постійно змушені долати водні перешкоди.
Через 38 років після Чорнобильської катастрофи сотні людей працюють над демонтажем уже давно непрацюючої електростанції та контролюють забруднену зону відчуження – 30-кілометрову територію навколо неї
Перший транш американськох допомоги у вигляді зброї, у рамках ухваленого Конгресом США закону, має орієнтовну вартість 1 мільярд доларів. Підписавши 24 квітня закон, Байден пообіцяв, що зброя якнайшвидше потрапить до України.
У Києві помітили черги до ТЦК. Користувачі соцмереж викладали фото із дописами про черги. Зі слів дописувачки Юлії: «В черзі біля ста, і люди приходять. Тобто закон прийняли, люди хочуть оновити данні, а зробити не можуть».
Держдеп США вніс телемарафон «Єдині новини» до свого звіту про порушення прав людини. У документі, зокрема, йдеться, що національний телевізійний марафон дотримуються урядової лінії у висвітленні війни — це безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами в прайм-тайм.
Німеччина, Польща, Чехія і Бельгія. Журналісти Радіо Свобода у чотирьох країнах опитали українців про те, що вони думають про «заморозку» консульських послуг для чоловіків призовного віку.
У Харківській області запустили соціальний проєкт, завдяки якому медикаменти завозять навіть у найвіддаленіші та розбиті села.
Середній вік військового в українській армії – понад сорок років. Щоб це виправити, український президент підписав закон, який зменшує призовний вік. Особливу нестачу молоді відчувають піхотні підрозділи, де навантаження найбільші. Проте військові старшого віку не поспішають залишати службу.
Колишньому військовослужбовцю Головного управління розвідки та Сил спеціальних операцій Роману Червінському продовжили тримання під вартою ще на два місяці – до 17 червня.
У російському полоні він пробув 21 місяць. Був в Оленівці під час теракту, міг загинути під час обміну, коли було збито Іл-76. Музикант оркестру Національної гвардії України Юрій Меркотан повернувся до України в останньому масштабному обміні.
Кореспонденти Радіо Свобода побували у артилеристів 148-ої окремої артилеристської бригади «ДШВ», які серед інших видів озброєння ативно застосовують надану США гармату M777. В чому ефективність такого озброєння на полі бою і як це працює дивіться у відеорепортажі.
Палата представників США під час голосуванням 20 квітня підтримала виділення допомоги для України. Загальний розмір законопроєкту становить 60,84 мільярда доларів. Ми опитали киян, чи вчасна ця допомога, чи достатній обсяг, і на що вплинула затримка розгляду допомоги від США.
Кореспонденти Радіо Свобода побували в артилеристів 148-ї окремої артилерійської бригади Десантно-штурмові війська ЗСУ
«Він казав, що хоче, щоб люди в Україні нарешті жили гідно». У Києві попрощалися із військовослужбовцем, волонтером та громадським діячем Павлом Петриченком. Він загинув під час виконання бойового завдання на фронті.
Сьогодні в Україні заявили про знищення стратегічного російського бомбардувальника Ту-22М3. У ГУР стверджують, що літак збили на відстані близько 300 кілометрів від України. Однак Міноборони Росії стверджує, що літак зазнав аварії в Ставропольському краї через технічну несправність.
З окупованого берега Дніпра російські військові часто обстрілюють прилеглі села, завдаючи нових руйнувань та поранень цивільним. Артилерійський дивізіон САУ 2С1 «Гвоздика»
Вранці 19 квітня військові РФ атакували Дніпро та область, повідомляє місцева влада. Зараз відомо про 8 загиблих, серед яких двоє дітей, і понад 20 поранених у Дніпрі, Синельниківському районі та Кривому Розі. І додали, що є влучання, пошкодження будинків та об’єктів цивільної інфраструктури.
Сотні українців вишикувалися в черги, намагаючись потрапити до паспортних центрів за кордоном. Таку ситуацію кореспонденти Радіо Свобода зафіксували у Празі та Варшаві за декілька днів після ухвалення закону про мобілізацію.
БІЛЬШЕ