Доступність посилання

Україні бракує ЗРК Patriot і ракет до них. Чи є рішення?


Рятувальник гасить пожежу, що виникла внаслідок російської атаки, Київ, 6 квітня 2025 року
Рятувальник гасить пожежу, що виникла внаслідок російської атаки, Київ, 6 квітня 2025 року

Армія Росії у ніч проти 6 квітня завдала чергового масованого ракетно-дронового удару по Україні. Ця масована повітряна атака мала деякі особливості. Які ж саме?

По-перше, агресор атакував хвилями: бив по черзі різними видами повітряного ураження, а не одночасно, як часто бувало раніше. По-друге, як повідомили Повітряні сили, їм вдалося збити лише одну балістичну ракету «Іскандер-М» – при тому, що всі шість запущених летіли на відносно захищену ППО Київщину. Начальник управління комунікацій командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат згодом пояснив, що це, зокрема, пов'язано із модернізацією армією РФ своїх ракет.

Що Росія міняє в своїх ракетах і як це допомагає ефективніше проривати ППО України? Наскільки критичним є брак систем та протиракет до ЗРК Patriot в Україні – і чи можливо це виправити? І наскільки реальним є виробництво західних систем ППО і ПРО в Україні?

Про це Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) запитали у головного редактора військового порталу Defence Express Олега Каткова.

Наслідки російського обстрілу в Києві, 6 квітня 2025 року. Руйнування в Оболонському районі Києва через атаку РФ. Кілька поверхів офісної будівлі зруйновано, у прилеглих будинках вибиті вікна. Пошкоджень уже вдруге зазнав офіс телеканалу Freedom
Наслідки російського обстрілу в Києві, 6 квітня 2025 року. Руйнування в Оболонському районі Києва через атаку РФ. Кілька поверхів офісної будівлі зруйновано, у прилеглих будинках вибиті вікна. Пошкоджень уже вдруге зазнав офіс телеканалу Freedom

– У ніч проти суботи Україна пережила чергову масовану ракетно-дронову атаку з боку Російської Федерації. Чи бачите ви, що змінюється якось тактика Росії? Ми помітили під час цієї атаки, що спочатку були «Шахеди», потім «Калібри», потім Х-101, потім балістика. Раніше, я так розумію, це все відбувалося одномоментно, щоб перевантажити українську ПВО, – це хоча б логічно виглядало. Чому зараз хвилями? Чи так вийшло?

– Думаю, так вийшло, по-друге, цілі, ймовірно, були різні.

Як я пам'ятаю, тоді повідомлялось, що, наприклад, Київ крилаті ракети не атакували і Київщину також, вони летіли на захід України.

«Шахеди» – це традиційна історія. А от балістичні ракети так, вони били лише по Київщині. Чому саме так, чи є це якась тактика – тут завжди треба розуміти, що для подібних оцінок необхідно набрати відповідну статистику. Один випадок – це точно не статистика.

Армія РФ у ніч проти 6 квітня здійснила комбінований удар по Україні ракетами повітряного, наземного, морського базування й ударними безпілотниками, повідомили Повітряні сили Збройних сил України. За даними ПС ЗСУ, внаслідок російської атаки постраждали Київщина, Сумщина, Харківщина, Хмельниччина, Черкащина і Миколаївщина. Зокрема, у Києві одна людина загинула, троє – поранені, з них двох – шпиталізували.

– Шість балістичних ракет було запущено по Київській області, з них була збита тільки одна. Як думаєте, чому? Юрій Ігнат, начальник управління комунікації Командування Повітряних сил, пояснив це модернізацією ракет з боку Російської Федерації. Ви знаєте про якусь модернізацію російських ракет, що дозволяє їм обходити систему української ППО?

– Мені здається, це було загальне пояснення, що ворог просто модернізує ракети – не йшлося про конкретно цей випадок. А пов'язано (збиття лише однієї ракети з шести – ред.) з тим, що є брак систем «Петріот» і на додачу брак ракет до них. Крім того, ми маємо розуміти, що у «Петріота» є свої межі дії.

Щоб прикрити Київ, необхідна певна кількість «Петріотів», а для того, щоб прикрити всю Київську область, необхідна ще більша кількість «Петріотів». І у нас, в Україні, є відомий брак цих систем. Якщо не помиляюся, у 2024 році був заклик, щоб партнери передали хоча б ще сім Patriot, і далеко сім не набралось.

– Це в доповнення до тих систем, які вже стоять на озброєнні?

– Так.

За умови загальної потреби у цих системах на рівні 24-х.

Якщо порахувати те, що офіційно повідомлялося про передачу, там не буде і десяти.

Є Patriot, а до нього ракет немає

І, звісно, до цього вже є нова проблема, про яку публічно оголосив президент України Володимир Зеленський. Місяць-півтора тому він розповідав, як йде ракетна атака [РФ], йому повідомляють командувачі, говорять, що там є Patriot, а до нього ракет немає.

Якщо для зенітно-ракетного комплексу немає ракет, то хоч як він би там не називався, – він не працює. Тому такі моменти, звісно, прямо натякають на те, що ракет потрібно більше, комплексів потрібно більше, але чомусь їх більше не стає.

Україні бракує як самих ЗРК Patriot, так і ракет до них. На фото: F-16 пролітають над ЗРК Patriot в Україні, 4 серпня 2024 року
Україні бракує як самих ЗРК Patriot, так і ракет до них. На фото: F-16 пролітають над ЗРК Patriot в Україні, 4 серпня 2024 року

Стосовно модернізації балістичних ракет Російською Федерацією, то так, вони їх модернізовують в частині підвищення точності «Іскандера».

У 2024 році було помічено використання нових систем навігації додаткових – супутникових завадозахищених.

– Російських?

– Російських, китайських.

Була збита ракета, у хвостовій частині якої були додаткові антени GPS завадозахищені з великою кількістю приймальних елементів – раніше там були відстріли пасток. Походження? Я ставлю на те, що Китай. Просто можна так, що називається, припустити і з великою долею вірогідності вгадати.

Щодо відомої модернізації корейських КN-23, також з метою підвищення точності, я також гарантую, що [вона здійснена] за рахунок тих самих рішень.

Читайте також: ГУР: Росія заміщає американські складові в «Шахедах» китайськими

– Я так розумію, що в умовах дефіциту ракет до «Петріотів», мабуть, говорити треба не про нові системи, а про постачання хоча б ракет-перехоплювачів до вже наявних, якщо вони можуть стояти порожніми. Є якісь оцінки, чи отримає Україна нові ракети, хоча б в рахунок пакетів, схвалених ще за Джо Байдена, чи вже все?

– У тих пакетах за програмою USAI, коли зброю замовляли безпосередньо у американських виробників для України, так, були згадки про те, що там мають бути, до речі, не лише ракети до «Петріотів», там були вказані навіть самі «Петріоти». Тут питання кількості.

І питання кількості критичне для України, тому що зараз офіційно Lockheed Martin за підсумками 2024 року повідомив про те, що він вийшов на 600 ракет MSE на рік.

MSE – це та ракета, яка призначена саме для перехоплення балістики. 600 ракет MSE на рік – це все, що виробляється для Patriot у світі.

Тому що, зокрема, «Боїнг» також відзвітувався про досягнення рекорду – він виробив 600 радіолокаційних активних головок для цієї ракети. І паралельно з цим Rocketdyne також сказав, що встановив рекорд з постачання твердопаливних двигунів.

Тобто це та кількість, що виробляється сумарно на всіх операторів Patriot, абсолютно на всіх. І об'єктивно це дуже мало, тому що коли йдеться про виробництво 600 ракет MSE, це не про 600 збитих балістичних ракет.

За штатним використанням, на одну балістичну ціль мають йти дві ракети MSE

За штатним використанням, на одну балістичну ціль мають йти дві ракети MSE. Тобто це до 300 цілей можливо збити, якщо брати весь об'єм виробництва цих ракет, які є у світі. І так, вони його масштабують, і доволі успішно, насправді з випередженням графіку, тому що ще два роки тому виробляли 400 ракет на рік.

– Я так розумію, саме на ці ракети Україна може претендувати, тому що опцію брати зі складів Дональд Трамп не використовує, тільки якась кількість цих ракет може бути надана Україні, свіжовироблених.

– Я дуже сильно боюся, що мова йде про дуже невелику частку зі 600 ракет, які законтрактовані були за пакетами MSE. Наскільки вона значна, невідомо.

В публічних документах Пентагону є просто згадка про сам контракт, без визначення кількісного параметра. І строків виконання також. Але це знов-таки про те, що є у світі.

Вочевидь, якщо я не помиляюсь, цілком офіційно говорив згаданий вами Ігнат про те, що Україна використовує, скажімо так, ракети, які вже не завжди дозволяють уражати бойову частину балістичних ракет.

Чому MSE – саме протиракета? Тому що вона уражає балістичну ракету, уражає її бойову частину з гарантією знищення її у повітрі.

Водночас, якщо не помиляюсь, після того, як була балістична атака по Києву і впала бойова частина у місті, був такий певний черговий конфлікт з питаннями, а чому воно падає.

Одна з народних депутаток просто, напевно, не знала, що у світі є гравітація, і що щось, що збито, навіть воно падає. Але сенс полягає в тому, що тоді Ігнат якраз говорив про те, що ті ракети, які використовуються, не завжди дозволяють знищувати бойову частину.

І ось для MSE – це якби гарантія [знищення бойової частини], а от для іншої ракети до Patriot, GEM-T, – вже ні. І, можливо, просто ми вже використовуємо те, що є, скажімо так.

GEM-T дозволяє працювати по балістичних цілях, можливо, якось пошкодити їх, але гарантії того, що бойова частина буде знищена, – вже немає. GEM-T, відповідно до звіту американського Raytheon, виробляють 240 на рік.

Для ЗРК Patriot використовуються два типи ракет, каже Олег Катков. На його думку, зважаючи на все, пріоритетніших MSE Україні бракує. На фото: робота Patriot у Греції, 8 листопада 2017 року
Для ЗРК Patriot використовуються два типи ракет, каже Олег Катков. На його думку, зважаючи на все, пріоритетніших MSE Україні бракує. На фото: робота Patriot у Греції, 8 листопада 2017 року

– Теж не густо. Президент України, напевно, в курсі всього того, про що ви розповідаєте, розповідають йому військові радники. І він сказав днями під час вечірнього звернення, зокрема, таке: «Варто й у Європі, і в Америці значно активніше виробляти і системи ППО, і ракети до них. Ми в Україні можемо забезпечити таке виробництво й потребуємо відповідних політичних рішень. Локалізація виробництв, відповідні ліцензії – це те, що допоможе не тільки нам, а й усім – усім партнерам, хто хоче безпеки, а не хоче війни». Це дійсно політичне рішення, передати Україні ліцензії на виробництво, може навіть ракет до Patriot в Україні. Це реально взагалі?

– Цілком реалістично, але з розумінням того, скільки часу це забере. Зараз виробництво ліцензійних ракет до «Петріотів» є у одній країні.

Ракети MSE за ліцензію навіть не виробляються, вони збираються – збираються в Японії на потужностях Mitsubishi Heavy Industries у кількості 30 одиниць на рік. З американських компонентів.

Коли я говорив, що ось Lockheed Martin відзвітував про 600 [ракет] і це рекорд, то Boeing відзвітував про 600 головок самонаведення. І ось скільки Boeing виробив головок самонаведення, стільки Lockheed і зібрав цих ракет. Така от залежність.

Тому збільшення виробництва будь-якого виду озброєння це така дисципліна під назвою «біг строєм» – коли всі підрядники мають бігти в однаковому темпі, і їх субпідрядники, і їх субсубпідрядники також відповідним темпом нарощувати постачання компонентів.

Читайте також: Чому Україні і Заходу не вдається подолати боєприпасний голод? Пояснює британський аналітик Сем Кренні-Еванс

Це не про те, що Lockheed Martin сказав «а давайте я буду збирати більше ракет» і почав крутити гайки швидше. Ні, потрібно, щоб ці гайки постачались у відповідному темпі, аби крутити їх у відповідному темпі. Це дуже сильно все взаємозалежне.

До речі, у наступному році має запрацювати друге іноземне виробництво ракет для «Петріотів». Це будуть ракети GEM-T, тобто ті, які в першу чергу призначені для перехоплення аеродинамічних цілей на дальності 150-160 км і які можуть працювати по балістиці зі значно меншою ефективністю, ніж MSE.

GEM-T будуть виробляти у Європі, у Німеччині, на підприємстві COMLOG (спільне підприємство американської Raytheon та європейської MBDA – ред.), яке до цього займалося їх обслуговуванням. У листопаді 2024 року почали копати фундамент, урочисті події були з цим пов'язані. За графіком вони якраз у 2026-27 році мають почати виробництво. Там будуть приблизно ще плюс 100 ракет на рік виробляти.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

  • Зображення 16x9

    Денис Тимошенко

    Народився і виріс в Донецьку. Закінчив філологічний факультет Донецького національного університету імені Василя Стуса, магістр журналістики. У медіа – із 2008 року, співпрацював із газетами Донеччини. Після переїзду до Києва співпрацював із низкою всеукраїнських телеканалів як сценарист та журналіст. На Радіо Свобода – із січня 2016 року. Цікавлюся культурою, історією, документальним кіно.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

Форум

XS
SM
MD
LG